İstanbul’da Sonbaharda Gezilecek Doğal Yerler

1 – YILDIZ PARKI

Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı sonbaharda da ziyaretçilerine şehir merkezinde muhteşem bir doğa ve renk cümbüşü sunuyor. Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde yeme içme molası verebileceğiniz gibi, Yıldız Parkı boyunca sıralanmış piknik masalarında ya da ağaçlar altındaki çim alanda piknik imkanı da bulunuyor. Yıldız Parkı’na hem Beşiktaş Ortaköy yolu üzerindeki Çırağan Sarayı’nın karşısından, hem de Balmumcu’dan Ortaköy’e doğru uzanan Palanga Caddesi üzerinden giriş bulunuyor. Yıldız Parkı’na yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ücret alınıyor.

SONBAHARDA YILDIZ PARKI

2ANADOLU KAVAĞI, YOROS KALESİ, POYRAZKÖY

Sonbaharda gezilecek keyifli bir rota olan Anadolu Kavağı bölgesinde, Yoros Kalesi’ni gezip tepeden boğazı izledikten sonra Kale’den Kavak’a doğru uzanan yokuş üzerinde stepler halinde konumlandırılmış Yoros Kafe’de panoramik manzara eşliğinde kahvaltı edebilir, tahta salıncaklara binebilir, üzerine Kavak’ta dondurma veya waffle keyfi yapabilirsiniz.  ‘En güzel kahvaltı benim evde hazırladığım kahvaltıdır’ diyenlerdenseniz kahvaltı sonrası yollara dökülüp Yoros Kalesi’ni gezdikten sonra Anadolu Kavağı’nda denize nazır balık keyfi yapabilirsiniz. Yosun Restoranda midye tava ve patates güzel bir alternatif. Yemek sonrası Poyrazköy’e doğru uzanıp kumsalda yürüyüş yapmak keyifli olabilir. Güneşli günlerde Poyrazköy balıkçılarının kumsalın yanı başındaki masaları da geç öğle yemeği için değerlendirilebilir.

YOROS KALESİ

İstanbul’da Gezilecek Tarihi ve Turistik En Güzel 15 Yer

3 – POLONEZKÖY

İstanbul’da sohbaharda gezilecek doğal yerler listemizin 3. sırasında, doğa ile iç içe olmayı seven aileler için İstanbul’un arka bahçesi konumunda yeşilin, ormanın korunduğu nadir yerlerden biri Polonezköy. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki Kavacık sapağından sapılıp Acarkent’i geçtikten sonra Polonezköy tabelalarını takip ederek ulaşılabilen bu köyde benim favori mekanım ise Stella. Tepeden ormana hakim manzarası, yemyeşil ambiyansı ve orman yoluna direkt bağlantısı ile bence bölgedeki benzerlerinden bir adım önde. Günübirlik gezilerinizde, ormanda güzel bir yürüyüş sonrasında ister Polonezköy’de kahvaltı edebilir, mekandan etinizi, salatanızı, patatesinizi alıp, hazırladıkları mangalda kendiniz pişirip kendiniz yiyebilir, çimlere ya da hamaklara yayılıp güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Polonezköy Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları için tıklayın.

POLONEZKÖY STELLA

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

4 – FENERBAHÇE PARKI

Şehir merkezinde denizi ve yeşil alanı içiçe bulabileceğiniz ender yerlerden biri olan Fenerbahçe Parkı hem Anadolu yakasında, hem de Avrupa yakasında oturanların toplu taşıma ile dahi kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda bulunuyor. Üç tarafı denizle çevrili ormanlık bir alan içindeki Fenerbahçe Parkı’nda denize nazır çimenlere yayılabilir, yine deniz manzaralı tahta masalarda piknik yapabilir ya da park bünyesindeki kafelerden faydalanabilirsiniz. Hafta sonu açık büfe kahvaltı severler için Cafe Romantika oldukça keyifli bir seçenek.

FENERBAHÇE PARKI

5 – BURGAZADA

Büyükada’nın kalabalığından hoşlanmayanlar için daha tenha bir ada alternatifi. İstanbul’da sonbaharda gezilecek doğal yerler listesinin beşincisi, Sait Faik Abasıyanık romanlarına konu olan bu adada karşınızda Heybeliada ve Kınalıada manzarası ile yeşillikler içinde bir gün geçirmeniz mümkün. Burada da faytonla gezebilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. Hatta daha az engebeli yapısı sebebi ile bisiklet kullanmanın Büyükada’ya nazaran daha kolay olduğu söylenebilir.Yemek molası için sahilde vapur iskelesinin oradaki lezzetleri ile ön plana çıkan Barba Yani’yi, ambiyansı için de adanın batısında denize nazır büyük bir bahçe içinde kurulu Kalpazankaya Restaurant’ı önerebilirim.

Burgazada Nerede? Nasıl Gidilir? Vapur Saatleri için tıklayın.

istanbul_sehirden_kacis_rotalari_burgazada

BURGAZADA  İSKELE

6 – BÜYÜKADA

Sonbaharda doğada gezilecek yerler dediğimizde aklımıza ilk gelenlerden, bizde İstanbul’da değilmişiz hissi uyandıran vazgeçilmez destinasyonumuz BÜYÜKADA. Büyükada’ya günübirlik Kadıköy, BostancıEminönü ya da Beşiktaş’tan kalkan vapur ya da motorlar ile ulaşabilir, vardıktan sonra Prinkipo’dan dondurma alarak geziye başlayabilir, çarşı içinden faytona binebilir ya da bizim tercih ettiğimiz gibi bisiklet kiralayıp Küçük Tur yoluna koyulabilirsiniz. Küçük çocuklu aileler için çocuk koltuklu kiralık bisiklet seçenekleri de mevcut. Adanın muhteşem güzellikteki evlerinin önünden geçerken kendinizi geçmişe ışınlanmış gibi hissetmeniz mümkün.

Büyükada Gezilecek Yerler, Yapılacak Şeyler Listesi için tıklayın.

Karınlar zil çalmaya başladığında çarşı içindeki Altın Fıçı’nın meydana attığı masalara bizim favorimiz midye tava, patates ve kokoreç üçlüsünü götürebilir ya da hemen yakınındaki Köfte & Piyaz’ı tercih edebilirsiniz. Daha oturaklı bir öğün için deniz kıyısındaki balık restoranları da keyifli birer alternatif…

Büyükada Nerede? Nasıl Gidilir? Vapur Saatleri  için tıklayın.

BÜYÜKADA FAYTON TURU

İSTANBUL’DA GEZİLECEK DOĞAL YERLER – BÜYÜKADA

7 – BELGRAD ORMANLARI

İçerisinde 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuru bulunan Avrupa Yakası’nın en çok bilinen ormanlık alanı Belgrad Ormanı’nda rota dışına çıkıldığında çok güzel dere ve göletlere de rastlamak mümkün. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görsel olarak oldukça etkileyici. Tüm kamuya açık alanlarda olduğu gibi kalabalıktan kaçınmak için mümkün mertebe erken saatlerde gidilmeli. Toprak ananın kollarında güzel bir yürüyüş sonrası kahvaltı pikniği yapmak bence buradaki en güzel alternatif…

BELGRAD ORMANLARI

8 – BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI

Beykoz sahilinden 5 km mesafedeki Akbaba Köyü yolu üzerindeki İstanbul’da Sonbaharda Gezilecek Yerler listemizin 8.si bu ormanlık alanda ahşap masalarla donatılmış birden fazla piknik alanı mevcut. Sonbahar ve kış aylarında oldukça da sakin. İster doğanın kollarında güzel bir kahvaltı, ister orman yürüyüşü isterseniz de özel mangal alanlarında izin verilen mangal keyfi yapabilirsiniz. Sonbaharda kestane toplamak ve bolca sincaba rastlamak da mümkün. Beykoz sahilinde boğaz yürüyüşü sonrası piknik yapmak şeklindeki bir ikileme için de lokasyonu gayet uygun…

istanbulda_piknik_yapilacak_yerler_Beykoz_Kaymakdonduran_ormani

BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI’NDA PİKNİK

9 – KULİNDAĞ DAĞ EVİ

2. Köprü yolu üzerindeki Kavacık sapağından Riva’ya doğru giderken karşınıza çıkan Mahmut Şevket Paşa Köyü ayrımından ulaşılan Kulindağ, ormanlık bir vadinin yamacına kurulmuş bir dağ evi.Kulindağ’ı ister günübirlik ziyaret edip  ormana nazır teras restoranında kahvaltı ya da öğle yemeği alabilir, isterseniz de gece dağ evinin etrafındaki bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Akşamları yakılan kamp ateşi etrafında toplanıp şarkı söylerken izcilik günlerinize geri dönmeniz de mümkün. Ateşte sucuk ekmek yapmak için yanınıza sucuk almayı unutmayın.

istanbul_doga_icinde_kahvalti_kulindag

KULİNDAĞ DAĞ EVİ’NDE KAHVALTI

10 – RİVA

2. Köprü yolundaki Kavacık sapağından dönüldükten sonra yarım saatte ulaşılan Riva, deniz kum güneş üçlüsüne en kısa sürede ulaşılabilecek destinasyonlardan biri olması ile ön plana çıksa da sonbaharda ve güneşli kış günlerinde  sakin kumsalında oturup dalgaların sesini dinlemek de inanılmaz huzur verici. Üzerine Riva Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu noktadaki Kalyon Restaurant’ta meze ve balık ziyafeti de eklenirse değmeyin keyfinize. Kalyon’da İstanbul’daki pek çok boğaz balıkçısında bulamayacağınız çeşitlilikte mezeler tatmanız mümkün. Riva Kalyon Restoran detayları için tıklayınız.

SONBAHARDA RİVA SAHİLİ

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

11 – NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

İstanbul’da Sonbaharda Gezilecek Yerler listemizin en kolay ulaşılabilir noktalarından, Ataşehir diye adlandırılan bina ormanında çölde vaha tadında bir mutluluk kaynağı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. Otoyolların kesiştiği noktada bu büyüklükte bir park bahçenin olduğuna bizzat gidip görmeden inanmak zor. Eşi tarafından Nezahat Gökyiğit anısına düzenlenmiş olan bahçe otoyollar ve bağlantı yolları arasındaki 8 ada üzerinde kurulmuş olan dev bahçeye Ataşehir’i Doğu Ataşehir’e bağlayan köprünün Doğu Ataşehir ayağındaki girişten ücretsiz olarak ulaşılabilmekte.
istanbulda_gezilecek_dogal_yerler_botanik_park

İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK YERLER – NEZAHAT GÖKYİĞİT PARKI

12 – SAKLIGÖL / ŞİLE

Ümraniye’den Şile yönüne sapıldıktan sonra yaklaşık 1 saatte ulaşılan Şile de deniz sezonu dışında da gidildiğinde kumsalda deniz havası alabilir, limanda yürüyüş yapıp balıkçıya dönüştürüşmüş teknelerde balık yiyebilir ya da evde akşam yemeği için liman balıkçılarından taze balık alabilirsiniz.Diğer bir alternatif de ana yoldan Şile merkezin tam tersi yöne sapıp, Saklıgöl yolu üzerindeki bahçelerde gözleme ayran keyfi sonrasında Saklıgöl’e ulaşıp göl etrafında trekking yapmak. Güzel manzaralar eşliğinde yapılan yolculuk sonrası ulaşılan, ormanın içine saklanmış bu gölün manzarası gerçekten etkileyici. Buradaki tek tesis olan Saklıgöl Kafe’de de isterseniz restoran servisinden faydalanabilir, isterseniz masa ve mangal kiralayabilirsiniz.

Şile ve Saklıgöl gezisi için tıklayınız…

istanbulda_gezilecek_yesillik_yerler_sile_sakligol

ŞİLE SAKLIGÖL

13 – KARABURUN LİMANI

İstanbul’da Avrupa Yakasında Sonbaharda Gezilecek Yerler listesinde bulunan Karaburun Limanı, Çekmece göllerinin hizasına denk gelen Arnavutköy’e bağlı, yine Karadeniz kıyısında bir liman köyü. Avrupa Yakası’nda oturanlara daha yakın köyün uçsuz bucaksız bir kumsalı, HANIMELİ isimli meşhur bir balıkçısı var. Göktürk Kemerburgaz’a doğru yapılan yeni yol sebebiyle ulaşımı rahat olduğu için bu balıkçıya talep oldukça yoğun. Pazar yerine Cumartesi gitmeyi tercih etmenizi öneririm…

istanbulda_deniz_kiyisindaki_yerler_Karaburun_limani

KARABURUN LİMANI

14 – HİDİV KASRI

Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde, Kanlıca yakınlarındaki Çubuklu korusunun içerisinde bulunan, İstanbul’da sonbaharda gezilecek yerler listemizin sonuncusu Hidiv Kasrı, her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla kaplı geniş bir koruluğa ve koru içinde güzel bir koşu ve yürüyüş yoluna sahip. Sonbahar aylarında muhteşem görseller sunan bu korulukta güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir, Beltur tarafından işletilen kafesinde hafta sonu sunulan açık büfe kahvaltı ile köşkün güllerle dolu bahçesinin tadını çıkarabilirsiniz.

HİDİV KASRI

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

İstanbul’da Kışın, Soğuk Havalarda Gezilecek En İyi 17 Yer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir