Bali Nerede? Ne Zaman? Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgiler

BALİ NEREDE?

Bali Adası Türkiye’ye göre Uzak Doğu’da yer alıyor. Endonezya’ya bağlı olan ada Küçük Sunda Adalarının en batısında. Endonezya’nın başkenti Jakarta ve Lombok Adasının arasında kalıyor.

BALİ’YE NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den Bali Adası’na direkt uçuş bulunmadığı için aktarmalı uçuşla gidilmesi gerekiyor. Aktarmalı uçuşlar için farklı havayolları seçenekler bulunuyor.

Türk Havayolları ile Malezya’nın başkenti Kualalumpur’a 10.5 saatlik bir uçuş sonrası ulaştıktan sonra Malindo Air gibi yerel bir havayoluyla yapacağınız 3 saatlik bir uçuşla Bali Denpasar Havalimanı’na ulaşabiliyorsunuz.

Yine Türk Havayolları ile 10.5 saatlik bir uçuşla Hong Kong’a uçup oradan Hong Kong havayolları ile 5 saatlik bir uçuşla Bali Denpasar Havalimanı’na ulaşmak mümkün.

Bali’ye Emirates havayolları ile Dubai aktarmalı olarak ulaşmak da diğer bir seçenek. İstanbul’dan Dubai 4.5 sanat, Dubai’den Bali 9 saat sürüyor. Benzer mantıkla Qatar havayolları ile Doha üzerinden aktarmalı olarak Bali’ye ulaşılabiliyor. İstanbul-Doha uçusu 4 saat, Doha-Bali uçuşu 10 saat sürüyor.

Aktarmalı uçuşları aynı havayolları ile yapmak çok daha mantıklı. Çünkü aynı havayollarının bağlantılı uçuşlarında ilk uçakta bir gecikme yaşanmasından dolayı bağlantılı uçuşu kaçırma durumunda sorumluluk havayolu şirketine ait. Bu anlamda İstanbul Bali uçuşlarında Emirates ya da Qatar havayollarını tercih etmek daha mantıklı.

BALİ’YE NE ZAMAN GİDİLİR?

Bali adasında yağışsız olan sezon Nisan ile Eylül arasında.  Bu nedenle bu dönem havanın yağışlı olması anlamanda en risksiz dönem. Ancak kış aylarında da güneşli hava oldukça fazla. Ocak ayında Türkiye’de kar yağarken Bali’de denize girmek oldukça keyifli.

BALİ HAKKINDA BİLGİLER

1- BALAYI ÇİFTLERİNİN ADASI BALİ

Genelde çift gezginlerin ve balayı çiftlerinin tercih ettiği dünyanın en popüler adalarından biri olan Bali’nin bence en önemli özelliği yağmur ormanlarının yeşilini, denizin mavisi, hinduların renkli kültürü ve hizmet çıtasını çok yukarıya koymuş oteller ile harmanlaması. Gittiğimiz heryerde çiçeklerle karşılandığımız Bali’ye aşık olmuş olabiliriz.

2 – BALİ TAPINAKLARI

Dünyada Müslüman nüfusun en yoğun olduğu ülke olan Endonezya’da, Hindu dinini muhafaza eden tek ada Bali. Tarlalarda, sokaklarda, evlerin önünde, dört bir yanı tapınaklar ve tanrı heykelleri dolu adada yaşayan halk sürekli tanrıların ruhunu kutsuyor, dua ediyor ve tanrılarını onurlandırıyorlar. Adanın her köşe başında etkileyici görsele sahip bir tapınak bulmak mümkün. Bunlardan kesinlikle gezilmesi gerekenleri sıralamak gerekirse ilk 5 şöyle;

1- Tanah Lot.

2- Uluwatu Temple.

3- Besakih Temple.

4- Ulun Danu Beratan.

5- Goa Gajah.

3 – BALİ YEMEKLERİ

Farklı ülke mutfaklarını bizzat yerinde deneyimleme fırsatı, seyahat planı yapma  konusundaki en büyük motivasyonlarım başında gibi. Fotoğraftaki bebek muzlarla hazırlanmış bu minnoş tatlı yeni tanıştığım Bali lezzetlerinden sadece biri.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi, her kültürün bir kahvaltı edişi var. Fotoğrafta gördüğünüz ise tipik bir Bali kahvaltısı. Pirinç lapası, haşlanmış yumurta, yer fıstığı, soya filizi ve tavuk suyuna çorbadan oluşuyor.

4 – BALİ DANSLARI

Geleneksel Bali dansları eşliğinde gerçekleşen yöresel lezzet deneyimleri Bali seyahatinin olmazsa olmazı. Bu cenaplara gelmişken mutlaka yaşanmalı.

5 – BALİ’DE DENİZDEKİ GELGİTLER

Güneş ve ayın çekim gücüne bağlı olarak deniz seviyesindeki yükselme ve alçalmalar anlamına gelen gel git olayına Bali’de hergün şahit oluyorsunuz. Öğlen yüzdüğünüz yerlerde akşam üzeri böyle yürüyorsunuz.

6 – BALİ PİRİNÇ TARLALARI

Bali’e geldiğinize mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de pirinç tarlaları. Tropikal ormanlar içine yerleşmiş geçimlerini çiftçilikle sağlayan hindu köylerinin ortasındaki bu tarlalarda gerçek Bali deneyimini mutlaka yaşanmalı.

Maldivler Nerede? Ne Zaman, Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir