İstanbul’a Yakın Modern Çadır Kampları (Glamping)

Son dönemde doğa içinde konaklama seçenekleri arasında Glamping kelimesini sıkça duyar olduk. Peki nedir bu Glamping? Neden popülaritesi gün geçtikçe artıyor?

Glamping İngilizce ”glamour” (cazibe) ve ”camping” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Bu konaklama formatına muhteşem doğa ile modernliğin ve lüksün buluşması diyebiliriz. Glampingde yaban hayatı ve doğayı tecrübe ederken konforunuzdan taviz vermenize gerek olmuyor.

Glamping konaklama olanakların standart kampa göre daha lüks olduğu bir kamp deneyimi olarak tanımlanabilir. Kamp çadırınızı sizin kurmanız gerekmediği, çadırınızında size özel bir duş ve tuvaletin olduğu, uyku tulumu yerine yorgan kullandığınız, mat yerine çift kişilik ikiz yatakta yattığınız,  doğanın içerisinde ama yalnız olmadığınız, bir sorununuz olduğunda sizinle iletişime geçebilecek  birilerini bulabileceğiniz, kısaca çadır içerisinde butik otel konforu yaşayabileceğiniz sosyetik bir kampçılık deneyimi olarak da açıklamak mümkün. Glamping’in çadırların şekillerine göre Yurt Çadırı, Lotus Belle, Kubbe Çadır (Dome) gibi çeşitleri var. Benzer şekilde lüks kamp deneyimi sunan karavan ve bungalovlar da glamping kategorisi içinde yer alıyor.

Peki Glamping konseptine karşı artan bu ilginin sebebi ne?

Son dönemde, özellikle pandeminin de etkisiyle
büyük oteller, tatil köyleri çekiciliğini yitirmiş durumda. Gelir seviyesinden bağımsız olarak insanlar doğaya dönüş eğiliminde. Doğa ile en fazla yakınlaşma olanağı sunan bu tarz müstakil konaklama seçenekleri artık sırt çantalı gezginlerin tekelinden çıkıyor ve kamp konsepti salaştan lükse doğru çeşitlilik göstermeye başlıyor. Glamping de kampçılığın yüksek gelir servisindeki doğa sever tatilcilerin gözdesi konumuna geliyor.

 

İstanbul’a yakın Glamping tesisleri hangileri?

 

1 – HYPNO SAPANCA

Benzerleri daha çok Kuzey Avrupa ülkelerinde görülen DOME GLAMPING yani kubbe çadırların Türkiye’deki ilk temsilcisi olan Hypno Sapanca Sapanca’da, İstanbuldere köyü yakınlarında yer alıyor. Hurma ve ceviz ağaçları ile dolu yemyeşil bir bahçe içinde, doğa ile içiçe olan tesiste 5 adet ısıtmalı çadır bulunuyor. İstanbul’a en yakın mesafede Glamping tatili imkanı sunan tesiste aynı zamanda restoran, SPA& Masaj salonu, şelale ve tarihi bir değirmen de mevcut. Her bir çadır çift kişilik yatak, oturma grubu ve küvetli bir banyodan oluşuyor. Kahvaltı servisi tesis bünyesindeki restoranda yapılıyor. Kahvaltı ve bir kişi için masaj da dahil iki kişilik konaklama ücreti hafta içi 1000 TL, hafta sonu 1200 TL. Hafta sonları iki gece üstüste kalma zorunluluğu yok. Dikkat! Hypno Sapanca’da sadece yetişkinler konaklayabiliyor.

HYPNO SAPANCA GLAMPİNG

Telefon no: 0 (545) 2285410

 

2 – ALA GLAMPING, SÜLÜKLÜ GÖL

Bolu Mudurnu Tavşansuyu köyüne 10 km mesafede yer alan Ala Glamping’de asırlık çamların arasında, tamamiyle doğanın sesiyle iç içe ve muhteşem Sülüklü Göl manzaralı glamping çadırınızda eşsiz bir deneyim sizi bekliyor. Ala Glamping’de canlı yaban hayatının içinde ama güvenli bir şekilde en huzurlu uykuya dalınıyor.

Ala Glamping hakkında detay bilgiler, fotoğraflar ve konaklama ücreti için tıklayın.

ALA GLAMPİNG

 

3 – LONGOSPHERE, İĞNEADA

Longoz Ormanı İçinde yaban hayatı ve doğayı tecrübe ederken konforunuzdan taviz vermediğiniz muhteşem bir çadır kampı deneyimine ne dersiniz?

Longosphere Glamping Sahili, longoz ormanı ve gölleriyle muhteşem bir doğaya sahip olan Kırklareli’nin İğneada ilçesinde yer alıyor. İsmini bu ormanlarda almış 110 bin metrekarelik alana kurulu bu devasa tesiste 64 tane Sincap çadır ve 40 tane kaplumbağa çadırı bulunuyor.

Longosphere Glamping detayları ve güncel konaklama ücretleri için tıklayın.

LONGOSPHERE GLAMPING

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

 

Sapanca’da En İyi Bungalov Evler ve Fiyatları

1 Comment

  • Burhan BELLİ dedi ki:

    Bu sene hiçbiryere gidecemedik covid-19 tüm hayatımızı etkiledi inşallah 2021 senesinde buralardan en az 2 tanesine gitmek istiyorum teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir