Online Sanat, Bilim, Teknoloji ve Felsefe Okulu QBICART

Pandemi döneminde çocuklarımız eğitimlerine online olarak devam ettiler ancak sanat etkinlikleri maalesef bu süre zarfında büyük ölçüde rafa kalktı ve maalesef bu konuda eksik kaldı. Bu noktada imdadımıza yetişen Qbicart vardı.

“Toplumu sanatla yeniden tanıştırmak” mottosuna sahip QBICART Mezopotamya topraklarında doğmuş ve dünyaya kısa zamanda yayılmayı başarmış Sanat, Bilim, Teknoloji ve Felsefe Okulu.  İngiltere’de Bakanlık onaylı bir okul olan Qbicart pandemi döneminde ABD, Birleşik Krallık, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Hollanda, Avusturya, Çin, Türkiye, Japonya, İrlanda, Fransa ve İspanya olmak üzere aynı anda 12 ülkede online Sanat, Bilim, Teknoloji atölyeleri gerçekleştiriyor.

 

 

Gelin Qbicart’ın hikayesini Qbicart ekibinden dinleyelim…

2013 yılında bir çocukla bir sanatçı olarak buluşup resim yapmaya başladığımız bu hikaye, şu an 220 katılımcı ve 30 sanatçı, bilim insanı, teknoloji uzmanı ile büyümeye devam ediyor. Kadromuz, alanında birbirinden deneyimli, insansever, yaşam dolu, dinamik bireylerden oluşuyor. Bununla birlikte, Qbicart takımına öncülük eden çok sevgili gönülü destekçiler yazarlar, bilim insanları ve akademisyenler yer alıyor.

Toplumun sanat, teknoloji, bilim ve felsefe yoluyla kendilerini ifade etmelerini önemsiyoruz. Çünkü sanat, teknoloji, bilim, felsefe bireyin farkındalığını güçlendirerek, empati kurabilen, farklı bakış açısı yaratabilen, analitik ve problem oluşturup çözebilen, çok yönlü düşünebilen, kendini daha doğru ve özgürce ifade edebilen, merak eden, soru sorabilen, özgüvenli, cesurca yaratabilen, hayal gücü geniş, entellektüel kişiler olmalarını sağlıyor.


Programlarımız 2,5 yaş ve üzeri her yaşa yönelik atölye ve buluşma içeriklerinden oluşuyor. Bu sürecin mutfak kısmında olmak biz Qbicart Ekibini son derece zengin bir yolculukla beslerken, edindiğimiz deneyimler şimdiden yazmaya başladığımız bir belgesele dönüşmekte. Qbicart’da üç ay düzenli bir atölye çalışmasında yer alan kişilere katılımcının, kendi çalışmalarının temasından yaratılmış “İlham Belgeleri” veriliyor.


Qbicart’ın Manifestosu;

Qbicart’ın temelinde yatan ve buluşmalarımızda öncelik verdiğimiz tutum, çocukların baktıklarını birebir çizmeleri değil, kendi hayal güçlerine yolculuk yapmalarını sağlamak, yani bir ahtapot çizelim mi dediğimizde çocuğun sekiz bacaklı ve tek bir baştan oluşan bir biçim çizmesini beklemek yerine, onunhayal dünyasından yaratacağı ve yeniden kurgulayacağı KENDİ ahtapotunu çizmesini sağlayacak özgürlük ve atmosfer oluşturmak.

Bu yalnızca çocuklarla buluşmalarımız da değil yetişkinlerle birlikte yürüttüğümüz tüm atölyelerde en öncelikli bir başlıkta yerini alıyor. Kişinin, yarattığı, kurguladığı çalışmanın ya da eserin kendisine ait, benzersiz ve biricik olduğunu fark etmesini ve eseri ile kendinden bir bağ kurmasını sağlamak tüm amacımız. Birlikte olduğumuz süre zarfında tek sorumluluğumuz onun keyifle, kendisi olarak eserler üretmesine keyifle eşlik etmek. Bunu gerçekleştirirken ise onu tarihte yer almış ressamlar, heykeltraşlar, bilim insanları, gerçekleşmiş icat ve buluşlardan bahsederek besliyor ve aktif diyalogda olarak düşünmesini, sorgulamasını, sağlıyoruz. Yani güzel elleri ile birlikte zihni de üretiyor. Buna şahit olmak bizim yegane motivasyonumuz ve en büyük mutluluğumuz.


Qbicart’ın kurucusu ve yöneticisi Kübra Müjde;


Mezopotamya topraklarında doğmuş, büyümüş, şu an İngiltere’de yaşamakta olan bir doktora öğrencisi, sanat eğitmeni, sanatçı, müze rehberi, doğa, çocuk ve acı biber aşığı ve bir seyyahım. Yaşam anlamım “Toplumu sanatla yeniden tanıştırmak”. İnsanların bu gezegende karşılaşacağı her deneyimde, onlara sanatın varlığını hatırlatarak yeni bir farkındalık kazandırmak.

Farklı milliyetlerden çocuklarla yaklaşık on yıldır seyyah atölyeleri, müze buluşmaları, birebir sanat yolculukları gerçekleştiriyorum. Gönüllü birçok sanat platformlarında eğitimci, sanatçı ve jüri olarak yer alıyorum. Tek hedefim; buluştuğum yüzlerce insanın arda kalacak biricik sanat eserlerini, buluşlarını, fikirlerini geleceğe, yeni yolculuklara çıkarmaları için hemyeryüzünde bir yerde hem de dijital platformlarda kalıcı koleksiyonlar haline getirmek.

Bunun için de tüm motivasyonum Evcilleşmemiş Çizgiler Müzesi ve kasabalarını, dünya üzerinde bir çok noktada kurmak. Dil, din, milliyet farkı aramadan, ortak noktası salt sanat, bilim, teknoloji olan insanların buluştuğu, yaşam bulduğu, üretip, tasarladığı, yaratıp, yenilendiği birden fazla kasaba. 

 

Dijital Oyun Tasarımcısı ve Eğitmeni Ömer Carus’dan QBİCART-20 Dijital Oyunlara Giriş Atölyesini dinleyelim;


Başlarda yalnızca eğlence amaçlı geliştirilen dijital oyunların, gerçek dışı ortam ve durumları tecrübe ettirebilme gücü olduğu keşfedildi. Bu durum, oyunlara bambaşka amaç ve misyonlar yükledi ve birçok branşta oyunların bu etkili gücünden faydalanılabileceği ön görüldü. Dijital oyunların sahip olduğu“simülasyon” olma özelliği, sağlık, eğitim, mühendislik, havacılık, askeriye, arama kurtarma, işletme gibi kendi içerisinde de onlarca alt bölümler barındıran branşlarda aktif biçimde kullanılmasını sağlamıştır.

İçinde bulunduğumuz çağ dijital oyunların potansiyel oyuncu kitlesi göz önünde bulundurulduğunda zirvede olduğu, geleceğin inşasında gerek sağladığı teknik destekler, gerekse de insanların bilhassa da çocukların bu yeni geleceğe alışması, onu önceden tecrübe edebilmesi konusunda bilim-kurgu filmlerine en güçlü alternatif olduğu bir çağdır.

Diğer yandan dijital oyunlar, günümüzde, çeşitli ideolojilerin toplumlara ulaştırılması / empoze edilmesi amaçları için de kullanılmaktadır. Bu durum, bu interaktif medya araçlarını bilinçli kullanabilmenin önemini arttırmaktadır.

Qbicart Sanat ve Teknoloji Okulumuz / Dijital oyun tasarımı atölyemizde dijital oyunların yapım aşamalarını teorik açıdan inceleyerek, kendi oyun dünya ve karakterlerimizi oluşturduğumuz bir öğrenim süreci sayesinde çocukların oyun piyasasında kullanılan stratejilerin farkına varması, “nelerin ne amaçlarla yapıldığını” bilerek dijital oyun bilincini kazanmasını hedeflemekteyiz.

Bir görsel sanatlar öğretmeni, oyun tasarımcısı ve oyun-sever olarak çocukların geleneksel (analog) sanat eğitimi temelinde bir dijital sanat eğitimi almalarının onlara kişisel, sanatsal ve gelecekteki mesleki gelişimlerinde çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Daha yakından tanımak isterseniz : www.qbicart.com 

 

 

Çocuklar İçin İngilizce Öğrenme Programı, CAMBLY KIDS

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir