Leipzig’de Gezilecek Yerler

İstanbul’dan her gün gerçekleşen Türk Hava Yolları seferleri ile konforlu bir uçuşlarını 2.5 saatte ulaşılan Almanya’da görülmesi gereken önemli şehirlerden biri. 2. dünya savaşında tahrip olan şehir son 25 yıl içerisinde aslına uygun bir şekilde renove edildi. Görkemli binalar, kiliseler, bisikletle gezenler, yemyeşil parklar, geniş sokaklar ve her bir köşede beliriveren sokak çalgıcılarından gelen, kimi zaman huzur veren kimi zaman neşelendiren ezgiler, Leipzig sokakları çok keyifli.

LEIPZIG GEZİ REHBERİ

LEIPZIG’DE GEZİLECEK YERLER

1- ULUSLAR MUHAREBESİ ANITI

Leipzig gezi (blog) yazımın ilk maddesi Uluslar Muharebesi Anıtı. Leipzig Muharebesinde Napolyon’un aldığı büyük yenilgiyi anmak için yapılmış olan devasa anıt, muharebenin 100. yıldönümü olan 1913 yılında tamamlanmış. Aynı zamanda Avrupa’nın da en büyüğü olan anıt tam 91 metre uzunluğundaymış. Şehrin dışında olmasına rağmen devasa boyutu sebebi ile şehirdeki pek çok noktadan görülebilen bu anıtı ziyaret ettiğinizde ihtişamı karşısında şaşkınlık geçirecek, asansörlerle en tepesine çıktığınızda gördüğünüz Leipzig manzarasından büyüleneceksiniz.

leipzig_gezi_rehberi (13)

2- ST. THOMAS KİLİSESİ

Leipzig şehir merkezindeki St. Thomas Kilisesi  şehirdeki müzikal yaratıcılığın merkezi. Sadece erkek çocuklardan oluşan, Avrupa’nın en eski kilise korolarından birine ev sahipliği yapan, Johann Sebastian Bach’ın 1750’de vefat edene kadar 27 yıl koro şefliği yaptığı St. Thomas Kilisesi’nde aynı zamanda Bach’ın mezarı da bulunuyor.

leipzig_gezi_rehberi (3)

3-MENDELSSOHN EVİ

Leipzig ilgi çekici diğer yönlerinin yanı sıra orada yaşamış ve çalışmış müzisyenleri ile de ön plana çıkıyor.Felix Mendelssohn Bartholdy de bu ünlü müzisyenlerden sadece biri. Mendelssohn’un yaşadığı ev, orijinal hali ile günümüze kadar korunmuş ve müze olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş. Bu müzede Mendelssohn’un hayati ve eserleri hakkında bilgi sahibi olabilir, eserlerini dinleyebilir, zaman zaman gerçekleştirilen salon konserlerine tanıklık edebilirsiniz.

leipzig_gezi_rehberi (10)

LEIPZIG’DE YAPILACAK ŞEYLER

4- PANORAMA TOWER

Şehrin kalbindeki Augustus Meydanı’nda bulunan Panorama Kulesi’ndeki seyir terasından alabildiğine Leipzig manzarasını dört bir taraftan seyredebilir, yüzünüze vuran rüzgarı hissedebilirsiniz. Aynı zamanda restoran, bar ve lounge olarak hizmet veren kulede, fiyat performans oranı oldukça iyi olan öğle yemeği set menü seçeneklerinden birini mutlaka denemelisiniz.

leipzig_gezi_rehberi (15)

5- YADEGAR ASİSİ SERGİSİ

Üç boyutlu ve 360 derece fotoğrafçılık alanında dünyanın önde gelen mimar ve illüstratörü olan Yadegar Asisi’nin dönemsel olarak değişen eserlerini silindir şeklinde dev bir sergi alanı olan Leipzig Panometer’de ziyaret edebilir, dört bir yanınızı sarıp sarmalayan dev resmin içinde kaybolabilirsiniz.

leipzig_gezi_rehberi (14)

6- ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANESİ

1400’lü yıllarda kurulmuş olan Leipzig Üniversitesi  Almanya’da aralıksız eğitim veren en eski ikinci üniversite.Bütün dünyadan gelen 28000 öğrencinin 140 üzerinde öğrenim dalında eğitim görmekte olduğu Üniversitenin kütüphane girişi dahi oldukça etkileyici.

leipzig_gezi_rehberi (8)

LEIPZIG EN İYİ RESTORANLAR, RESTORAN TAVSİYELERİ

LEIPZIG’DE YAPILACAK ŞEYLER

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir