LEIPZIG GEZİ REHBERİ

Saksonya Eyaleti’nin en büyük şehri olan Leipzig Almanya’da görülmesi gereken önemli şehirlerden biri. Berlin duvarının yıkılmasından önce Doğu Almanya sınırlarında yer alan ve 2. dünya savaşında tahrip olan şehir son 25 yıl içerisinde aslına uygun bir şekilde renove edildi. Görkemli binalar, kiliseler, bisikletle gezenler, yemyeşil parklar, geniş sokaklar ve her bir köşede beliriveren sokak çalgıcılarından gelen, kimi zaman huzur veren kimi zaman neşelendiren ezgiler, Leipzig sokakları çok keyifli.

leipzig_gezi_rehberi (4)

Adını ıhlamur ağaçlarından alan Leipzig kültürel açıdan oldukça hareketli.  Ünlü besteciler Bach,  Mendelssohn ve ünlü edebiyatçı Goethe ile anılan kent tam bir kültür ve sanat merkezi. Leipzig gezisi özellikle yılın belli dönemlerinde düzenlenen festivallere denk getirilmeli.

https://gezentianne.com/2016/07/leipzig-yapilacak-seyler/

LEIPZIG’E NASIL GİDİLİR?

İstanbul’dan her gün gerçekleşen Türk Hava Yolları seferleri ile 2.5 saatte, şehir merkezine yalnızca 20 dakika mesafede olan Leipzig Halle Havaalanı’na ulaşabilirsiniz.  Leipzig geziniz sırasında günübirlik ya da konaklamalı olarak 120 km mesafedeki gösterişli diğer bir Saksonya şehri Dresden’e trenle gidebilirsiniz. Hatta seyahatinizi biraz daha uzatmak isterseniz  Dresden’den  140 km mesafedeki Prag’a geçebilir, oldukça klişe olan Viyana-Budapeşte-Prag üçlemesi yerine Leipzig-Dresten-Prag üçlemesini yaparak kendi seyahatinizin mimarı olabilirsiniz.

https://gezentianne.com/2016/07/leipzig-en-iyi-restoranlar-restoran-tavsiyeleri/

LEIPZIG’DE NEREDE KALINIR?

Üniversite şehri olan Leipzig’de çok uygun konaklama seçeneklerinden, daha lüks ve konforlu otellere uzanan geniş bir konaklama yelpazesi mevcut. Siz de  dört beş yıldızlı standart bir otel yerine ruhu olan, dekorasyon ve ambiyans anlamında fark yaratan otellerde konaklamaktan keyif alıyorsanız Penta Hotel Leipzig’i tercih edebilirsiniz. Otelin lobisi dahi öyle sıra dışı ve keyifli ki otelden çıkıp şehri gezmek konusunda motive olmak konusunda zorlanabilirsiniz. 🙂

leipzig_gezi_rehberi (9)

LEIPZIG’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Avrupa şehirlerinin genelinde olduğu gibi Leipzig’i gezmek için de en ideal mevsim kıştan ziyade ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarıdır. Yaz aylarında ortalama sıcaklıklar 20 derece civarı olduğu için insanı bunaltmamaktadır. Türkiye’de yaz sıcaklarından bunalanlar için iyi bir tercih olabilir.

https://gezentianne.com/2016/07/leipzig-gezilecek-yerler/

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir