Leipzig’de Yapılacak En İyi 4 Aktivite

İstanbul’dan her gün gerçekleşen Türk Hava Yolları seferleri ile 2.5 saatte ulaşılan Leipzig Almanya’da görülmesi gereken önemli şehirlerden biri. 2. dünya savaşında tahrip olan şehir son 25 yıl içerisinde aslına uygun bir şekilde renove edildi. Görkemli binalar, kiliseler, bisikletle gezenler, yemyeşil parklar, geniş sokaklar ve her bir köşede beliriveren sokak çalgıcılarından gelen, kimi zaman huzur veren kimi zaman neşelendiren ezgiler, Leipzig sokakları çok keyifli. Gelelim Leipzig’de yapılacak en iyi aktivitelere…

1 – LEIPZIG PAZAR MEYDANI’NDA ALIŞVERİŞ YAPIN

Leipzig’in kalbinde yer alan ve aynı zamanda Eski Belediye Binasına da (Altes Rathaus) ev sahipliği yapan bu meydanın etrafında pek çok kafe ve restoran bulunuyor. Zaman zaman çeşitli etkinlikler ve konserler düzenlendiği Leipzig Markt’da  ayrıca salı ve cuma günleri şehir pazarı kuruluyor. Açık pazarda hem şehir halkına hem de ziyaretçilere hitap edecek meyve, sebze ve şarküteri ürünleri satışa sunuluyor.

leipzig_gezi_rehberi (11)

2 – LEIPZİG HAYVANAT BAHÇESİ’Nİ GEZİN

Zoologisher Garten olarak  bilinen Leipzig Hayvanat Bahçesi hem Almanya hem de Avrupa çapındaki en iyilerden biri. Kendi doğalarına uygun habitatlarda yaşatılan hayvanlar ile birlikte bir orman içerisindeymişçesine gezerken hayvanat bahçesinde olduğunuzu unutmak keyifli. Goriller ve orangutanlar, aslanlar ve kaplanlar, zebra ve zürafalar arasında tüm günü geçirebilmek mümkün. Çocuklar için de oyun alanlarının, yüz boyama ve mini trenle safari aktivitelerinin bulunduğu hayvanat bahçesinde çocuklarınızla birlikte eşek, koyun ve keçi gibi hayvanları besleme imkanınız da var. Sürekli 24 derecede tutulan tropik iklimdeki yağmur ormanları arasında yapılan nehir turu ise Leipzig Hayvanat Bahçesi’nin en çok fark yaratan yönü…

leipzig_gezi_rehberi (5)

3 – ŞEHRİ BİSİKLETLE KEŞFEDİN

Leipzig inişi çıkışı pek olmayan, dümdüz bir şehir. Pek çok Avrupa şehrinde olduğu gibi merkezinde büyük parklar var. Bu anlamda Leipzig bisikletle gezmeye oldukça uygun. Burada yaşayanların pek çoğu da işyerine bisikletle gidiyor. Leipzig’i keşfetmek için gelenler için de bisiklet kiralamak çok iyi bir alternatif. Şehirde bulunan yaklaşık 50 bisiklet noktasından birinden yarım saatliği 1 Euro gibi düşük bir ücretle bisiklet kiralayabilir, hem şehir merkezini hem de parkları gezebilir, yine bu noktalardan herhangi birine bisikletinizi istediğiniz zaman bırakabilirsiniz.

leipzig_gezi_rehberi (12)

4 – KARL HEINE KANALI ÜZERİNDE YAPILAN TEKNE TURLARINA KATILIN

Doğu Almanya zamanında endüstrinin şehrin merkezinde olduğu zamanlarda fabrikalar ve onların duman tüten bacaları ile dolu olan Leipzig’in yeni şehir kısmı günümüzde yepyeni bir çehreye bürünmüş. İstanbul’un Karaköy’ü, Londra’nın Shoreditch’i misali bu bölge de Leipzig için öğrencilerin ve sanatçıların vakit geçirdiği bölgeler olmuş. Farklı tarzda kafeleri, duvarlardaki grafitileri görüp de hayran kalmamak zor. Yine bu bölgede bulunan Karl Heine Kanalı üzerinde yapılan kanal turlarına katılabilir, Leipzig’in savaştan bu kadar kısa süre sonra nasıl bu kadar güzel bir hale getirildiğine şahitlik ederken şaşkınlık geçirebilirsiniz.

leipzig_gezi_rehberi (7)

Leipzig’de Gezilecek Yerler

LEIPZIG EN İYİ RESTORANLAR, RESTORAN TAVSİYELERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir