Kidzania İstanbul Nerede, Nasıl Gidilir, Giriş Ücreti Nedir?

KIDZANIA NASIL BİR YER?

10.000 metrekarelik bir alan düşünün, bir de bu dünyanın sadece çocuklar için olduğunu hayal edin. Çocukların gelecekte olmayı istedikleri meslekleri deneyimlemeleri için kurulmuş bu minik şehirde, çocuklar para ile alışverişi, ekip çalışmasını, temel yaşam becerilerini öğreniyor, geleceğe hazırlanıyorlar. Burada eğitim eğlence ile harmanlanıyor, çocuklar tiyatroyu, bankayı, hastaneyi, itfaiyeyi, Polis Karakolu’nu, Gizli Ajan Eğitim Merkezi’ni ve Havacılık Akademisi’ni içeren eğlenceli pek çok tesisi özgürce ziyaret edebiliyorlar.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

KIDZANIA NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Kidzania Kadıköy Acıbadem’de Metrobüs ve metro hattının birleştiği noktada bulunan AKASYA AVM içerisinde yer alıyor. Bu sebeple Kidzania’ya hem metro, hem de metrobüs ile çok rahat ulaşılıyor. Metrobüs kullanacaksanız Uzunçayır durağında, metro kullanacaksanız Ünalan durağında inmeniz gerekiyor. Avrupa yakasındakiler için  Marmaray kullanıp Ayrılık Çeşmesi durağından metroya geçiş yapmak gerekiyor. Vapur ile Kadıköy’e geçip metroya binmek de diğer bir alternatif.

KIDZANIA 2021 GİRİŞ BİLET ÜCRETLERİ NEDİR?

Kidzania girişte çocuklar için 155 TL, büyükler için ise 55 TL ödemeniz gerekiyor. 0-24 ay ücretsiz.

KİDZANİA’DA NELER VAR? ÇOCUKLARI HANGİ MESLEK DENEYİMLERİ BEKLİYOR?

Kidzania’ya girişte çocuklar bilekliklerinizi takıyor, bankadan aldıkları 50 Kidzosla başlıyorlar meslek ünitelerini turlamaya. Bazı ünitelerde para kazanılırken, bazılarında ise harcanıyor.  Gizli Ajan Eğitim Merkezinde x-ray ışınlarına değmeden karanlık bir odada akrobasi yapıyorlar, örümcek ağlarından tırmanıyorlar. Işınlı yoldan devrilmeden yürümeyi başarıyor ve en sonunda bir ipe bağlanıp 5 metreden kendimizi boşluğa bırakıyorlar.  Oldukça iddialı bir başlangıç.
Biraz sakinleşelim, biraz da para kazanalım diyorlar, Arkeoloji müzesine uğruyorlar. Öğretmenlerinden ön bilgi alıyor, tarihi kalıntıları çıkarıp sergi alanında sergilemek üzere etiketliyorlar.
Bisküvi fabrikasında gıda mühendisi olarak görev alıp bisküvi hamurundan paketleme aşamasına kadar imalat sürecine dahil oluyorlar.
Hastane bölümündeki organ nakli aktivitesinde çocuklar organ nakli hakkında bilgi edinip organ nakli operasyonu yapıyorlar.
Havacılık akademisinde Boeing 737 uçağının kokpitinde pilotluk yapıp uçuş simülasyonu deneyimi ile Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan Atatürk Havaalanı’na bir uçuş gerçekleştiriyorlar.
Kidzania’daki en popüler aktivitelerden biri İnşaat alanı aktivitesi. Çocuklar burada inşaat alanına tırmanıyor, inşaatın gidişatını kontrol ediyorlar. Aslında çocuklar bu bölümü daha ziyade macera alanı olarak görüyorlar.
Müzik Stüdyosunda ise çocuklar gerçek bir konser deneyimi yaşıyor.  Müzik aletleri hakkında bilgi aldıktan sonra  vokal, keyboard, baterist, gitarist, bas gitarist, perküsyonist gibi görevlerde sahneye çıkıyorlar, seçtikleri şarkıyı playback yaparak söylüyorlar.
Kidzania İtfayesinde itfaiyeci olarak görev alan çocuklar öncelikle yangının nedenleri, yangından korunmak için alınması gereken önlemler ve olası tehlike noktalarının tespit edilmesi gibi konularda eğitim alıyorlar. Daha sonra çalan yangın ihbar alarmı ile çıkan yangını söndürmek için itfaiye aracına biniyor ve yangın söndürme musluklarını kullanarak yangını söndürüyorlar.

Biraz daha para biriktirmek isteyen çocuklar soluğu kurye merkezinde alıyorlar. Üzerinde teslimat adreslerinin yazılı olduğu paketleri el arabasına koyduktan sonra doğru adrese ulaştırıyorlar. Paketi teslim ettiğine dair imza aldıktan sonra imzalı kağıdı başlangıç noktasına geri getiriyorlar.
Ve sıra en lezzetli aktivitede. Çocuklar sushi restoranında sushinin ne olduğunu ve sushi çeşitlerini öğrenerek Uzakdoğu Mutfağı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kendi sushilerini yapıyorlar. Yosun, pilav, salatalık, havuç, susam, bambu mat ve su malzemelerini kullanarak sushilerini yapıp isteğe göre soya sosu ilave ederler. Aktivitenin sonunda sushilerini yanlarına alıp çıkıştı afiyetle yiyorlar.

İstanbul’da Çocuklarla Hafta Sonu Gidilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir