İngiltere’de İlkokullardaki Eğitim Sistemi, Türk Çocukların İngilizce ile İmtihanı

Gezenti-anne-ingiltere-eğitim-sistemi-e1451940389764

İNGİLTERE’DE EĞİTİM SİSTEMİ

Türkiye’den İngiltere’ye taşınma sebeplerimizden en önemlisinin çocuklarımızın en evrensel dil olan İngilizceyi anavatanında öğrenmelerini sağlamak olduğu için İngiliz eğitim sistemini kısaca özetleyen bir yazı yazmak istedim.

İNGİLTERE’DE İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI

İngiltere’de çocuklar 3 yaşında okula başlıyorlar. Okul derken 1. Sınıfa değil elbette. 3 yaşındaki çocukların gittiği sınıfa nursery, 4 yaşındakiler gittiği sınıfa reception deniyor ve her iki grup da ilkokul bünyesinde  1. sınıf ve daha büyüklerle birlikte aynı formayı giyerek eğitim alıyorlar. 1. Sınıf (İngilizlerin tabiriyle Year 1) 5 yaşında başlıyor ve çocuklar bizde olduğu gibi okuma yazmayı 1. sınıfta öğreniyorlar. Ama 1. sınıfa Türkiye’deki akranlarına göre 1 yaş erken başlamış oluyorlar.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

ÖZEL OKUL MU? DEVLET OKULU MU? OKUL SEÇİMİ

İngiltere’de de özel okullar var ama büyük çoğunluk çocuğunu devlet okuluna gönderiyor. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi çocuklar evlerine en yakın okula kabul ediliyor, orada eğitim görüyorlar. Ancak İngiliz okulları devlet tarafından titiz bir denetime tabi tutulup 1’den 4’e kadar derecelendiriliyor, devletten bu derece doğrultusunda ödenek alıyorlar. Siz de haklı olarak en iyi derece alan outstanding (1.derece) ya da good (2. derece) bir okula çocuğunuzu göndermek istiyorsunuz. Bunu başarmak için bu okullardan birinin catchment area’sına yani kapsama alanına taşınmanız gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bölgelerde kiralık ev bulabilmek zor, bulunan evin kirası da yüksek oluyor. Gerçi Türkiye’de özel okullara verilen paralar düşünüldüğünde kira için verilen fark devede kulak kalıyor.

İngiltere’de anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversiteyi de kapsayan eğitim sisteminin tümü hakkında bilgi almak için tıklayın.

Çocukları outstanding bir okula yazdırdıktan sonra daha uzakta daha ucuz ya da daha güzel bir eve çıkma şansınız var, bir kere kaydettirdikten sonra bu artık sorgulanmıyor ama okula bu kadar yakın olma, çocukları yürüyerek okula bırakma lüksünden vazgeçmek zor. 🙂

İNGİLTERE’DE OKUL SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR? BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Okul seçimi yaparken okulun kaç öğrenciye ücretsiz yemek verdiğine de bakmak gerekiyor. Çünkü bu çocukların ve ailelerinin, dolayısıyla da okulun sosyo-kültürel durumu hakkında bilgi veriyor. Diğer bir konu da okuldaki yabancı öğrenci oranı. Yabancı öğrenci oranı az olan okullar daha iyidir gibi düşünseniz de pratikte öyle olmuyor. Çünkü çocuğunuz tamamı İngiliz çocuklardan oluşan bir sınıfta kendini farklı hissedip, mutsuz olabiliyor. Okullara County Council denilen belediyeden başvurabilirsiniz ama hedeflediğiniz okullar ile direkt görüşüp başvuru yapmanız daha da mantıklı oluyor. Çünkü eğer çocuğunuzun girmesini hedeflediğiniz okul yoğun talep gören, kontenjanı dolu bir okul ise belediye sizi reddediyor ve daha düşük dereceli bir okula yönlendiriyor. Ancak okula direkt başvurursanız okul kendi listesinde sizi sıraya alıyor ve müsaitlik oluştuğu anda oturduğunuz evin okula yakınlığına göre önceliklendirilerek okula kabul edilebiliyorsunuz.

PEKİ İNGİLİZCESİ BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDE OLAN TÜRK ÇOCUKLARI OKULA NASIL ADAPTE OLUYOR? ÖNCEDEN KURSA GİTMELERİ GEREKİYOR MU?

Hayır gerekmiyor. Yani okullar gerekmediğini söylüyor. Çocuklar diğerleri ile birlikte aynı derslere giriyor, yetersizlik hissedilirse, ara ara özel okuma ve yazma dersleri için ayrı bir sınıfa alınarak destek görüyorlar. Öğretmenler oldukça ilgili. Gün sonunda çocuklarla birlikte bahçeye çıkıyorlar, konuşmak isteyen tüm velilere tek tek bilgi veriyorlar.

İlkokula Türkiye’de başlamış olan çocuklar İngiltere’ye geldiklerinde sınıflarına göre değil yaşlarına denk gelen sınıfa devam ediyorlar. Örneğin Türkiye’de 1. sınıfı bitirmiş 7 yaşında bir çocuk İngiltere’ye geldiğinde, yaşıtları 3. sınıfa geçtiği için 2. sınıftan değil, o da 3. sınıftan devam ediyor.

 

ÇOCUKLAR İNGİLİZCEYİ NE KADAR SÜREDE ÖĞRENİYOR?

Çocuklar elbette başlangıçta konuşulanlardan pek bir şey anlamıyor ama öğretmen bunu biliyor ve ona göre yaklaşıyor. İngiltere ırkçılığın en az olduğu ülkelerden biri olduğu için çocuklar da yabancı çocuklara karşı oldukça insancıl davranıyor. Hatta pek çoğu yeni gelen öğrenciye yardımcı olmak için büyük çaba gösteriyor. Ortalama 6 ay, 1 yıl gibi bir sürenin sonunda çocuk kendini ingilizce olarak rahatlıkla ifade edebilir seviyeye geliyor. Çocuklar 2 yıl sonunda, dil öğrenmeye yatkınlığına da bağlı olarak akıcı bir ingilizceye sahip oluyor.

 

İNGİLİZCE KONUŞMAK KONUSUNDA ÇEKİNGEN OLAN ÇOCUKLARA NASIL DESTEK OLUNABİLİR?

İngilizce öğrenim ve konuşmaya başlama hızı çocuktan çocuğa değişebiliyor. Bazı çocuklar konuşulanları anlamaya başladığı halde konuşmayı reddediyor. Bu çocuklar için konuşarak öğrenme programı olan CAMBLY oldukça faydalı oluyor. Bu programda çocuklar anadili İngilizce olan eğitmenler ile bire bir online olarak sohbet şeklinde ders yapabilme imkanı buluyor.

Çocukların İngilizcelerinin akıcı hale gelmesi konusunda büyük destek alabileceğiniz CAMBLY KIDS detayları için tıklayın.

İNGİLTERE’DE OKULLARDAKİ DERSLER ZOR MU?

Eğitim sistemi genel olarak da pek zorlayıcı değil. Yani disiplin var ama müfredat ağır değil. Çocuklar kapasitelerine göre hem dil dersinde hem de matematikte üç dört gruba ayrılıyor. Her grup farklı konular işliyor ve farklı ödevleri oluyor. Başarı durumlarına göre gruplar arasında geçiş yapılıyor. Başarı her daim takdir ediliyor. Başarısızlık ise pek dillendirilmeyip ‘iyi denemeydi’ tarzı sözlerle olumlandırılıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DİĞER SOSYAL AKTİVİTELER NELER?

Aileler sportif ve sanatsal aktivitelere çok önem veriyor. Çocuklar çok büyük oranda yüzme, futbol, jimnastik kurslarına katılıyor, piyano, gitar gibi enstrümanlara yönlendiriliyorlar. Okul bünyesinde dahi dönem dönem yüzme kursları düzenleniyor. Koşu kulüpleri oldukça yaygın. Çocuklar hem okulda ders saati sonrası, hem dışarıdaki kulüplere katılarak koşuyor, spora oldukça yatkın olarak yetişiyorlar. Bizim çocukluğumuzdaki izcilik, yavru kurt gibi oluşumlar burada oldukça yaygın. 5 – 7 yaş arası kız çocukları “rainbows” adı verilen, 8 yaş üstü kız çocukları “brownies” adı verilen “girls guiding” kulüplerine haftada bir, cüzi miktarda bir ücret karşılığında katılıyorlar. 8 yaş üstü çocukların kız erkek beraber katıldıkları kulübe ise “cubs” adı veriliyor. Bahar ve yaz döneminde gezi ve kamp gibi aktivitelerin de oluşu, bu organizasyonları oldukça cazip hale getiriyor.

OKUL MASRAFLARI ÇOK OLUYOR MU?

Hayır. Yok denecek kadar az oluyor. Devlet okulları sizden katkı payı bile almıyor. Okul kitapları ve defterleri dahi okul tarafından karşılanıyor. Okul formaları bizdeki Carrefour ve Migros tarzı Tesco, Asda, Sainsbury tarzı büyük marketlerde oldukça uygun bir fiyata satılıyor. 3. sınıfa kadar okulda verilen öğle yemeği ücretini de devlet karşılıyor. 4. sınıf itibariyle öğle yemeği için günlük 2£ civarında bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

İngiliz eğitim sistemi hakkında edindiğim bilgiler ve kısa vadedeki gözlemlerim özetle bu şekilde. Uzun vadede edineceğim tecrübe paylaşımlarımda görüşmek üzere…

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

 

İngiltere Eğitim Sistemi, İngiltere’de Okullar Ücretli mi?

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

 

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

 

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

70 Comments

 • ercan dedi ki:

  İngiliz eğitim sistemi ile ilgili tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.
  Çok hoşuma gitti. Ne olur yazmaya devam edin 🙂

 • Gezenti Anne dedi ki:

  İlginize ben teşekkür ederim.

 • Yasemin dedi ki:

  Merhabalar biz yaklaşık 1ya da 2 Yil içersinde ingiltereye yerleşmeyi planlıyoruz eşimle iki küçük cocugum var 6.5 yaşında oğlum 4 yaşında kizim var ingiltereye sadece cocuklarimin iyi bir eğitim hayatı olsun diye gitmek istiyoruz esim türkiyede denizci subay bende üç ünv. Bitirmiş ama atanamamis bir ogretmenim. Yanliz ben ve esim gece inanın uyuyamiyiruz sırf çocuklar için gideceğimiz yerde acaba çocuklarımız ırkçılık yasarmi oradaki ilk okullar ve öğretmenleri yeni gelen yabancı öğrenciye yaklaşımları nasil.bazı forumlarda çok acıklı olaylar okuyorum çocuklara sert davranıldığı için ingilizcede bilmediği için bunalıma girdiği çocuğun yazıyordu çok korkuyorum açıkçası ben cocuklarima oraya gitmeden ıngilizce kazandırmaya çalışıcam ancak takdir edersiniz dil yerinde öğrenilir çocuklarım bocalarmi oradaki okulların yaklaşımı nasıldır ve bize onerebileceginiz okullar var midir lütfen yardımcı olursanız siz ve diğer buraya yorum yazan arkadaşlardan ingilterede yaşayan varsa onlarda yardımcı olursa çok sevinirim.buraya kadar okuduğunuz ve sabir gösterdiğiniz için de çok teşekkür ederim hoşçakalın

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Kısaca çocuklara karşı yaklaşımlarının oldukça iyi olduğunu ifade etmek isterim. Bu konuda içiniz rahat olsun. Çocukların sizden daha çabuk alışacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bizde durum bu… Daha detaylı bilgi için gezentianne@gmail.com a mail atabilirsiniz.

  • Şahika Deniz Yalçın dedi ki:

   merhaba , yazınızı okuduğumda çok hecanlandım biz de aynı durumdayız
   Benim çocuklarım da 4 buçuk yaşındalar
   Siz de ihtiyaç duyarsanız deneyimlerimizi paylaşabiliriz
   shkylcn@gmail.com

 • Nil dedi ki:

  Ingiltere de yasayan ve Agustos ayi dogumlu bir cocuk annesi olarak Ingiltere deki egitim sistemini cok kati ve zor buluyorum .
  Ozellikle yaz aylarinda dogan cocuklar Reception class a 5 yasinda degil 4 yasinda baslamak ve devam etmek zorundalar . 4 yasinda bezinden henuz kurtulmus daha dogru durust konusamayan ve duygusal ve mental olarak formal egitime hazir olmayan bir cocuk siniftaki 5 yasa cok yakin diger sinif arkadaslarindan dezavantajli olarak okul hayatinin sonuna kadar onlari yakalamaya calisarak gecirmek zorunda kaliyor. Cogu zaman tek sorun cok kucuk baslamasi oldugu halde ” special needs ” olarak kayitlara geciyor ve daha farkli bir yol izleniyor . Bu cocuklarin cok buyuk bir kismi 16 yasinda okulu birakiyor . Yapilan butun arastirma ve istatistikler yaz ( Temmuz Agustos ) ve ozellikle erkek cocuklarin cok yara aldigi ve dezavanyajli oldugu. Ne yazik ki bu duruma otoriteler gozlerini kapamis durumda ve hicbir esneklik tanimamaktalar . Iskocya da bile bslalam tarihinden 2 ay once dogan cocuklara aile isterse otomatik bir sonraki sene hakki verilirken burada yok ! Kararlar ve uygulamalar yasadiginiz bolge ve okula gore keyfi degerlendiriliyor yani bir okul kabul ederken diger bolge okulu yok olmaz diyor !!! Yani en cocuklariniz kis dogumluysa harika ama yaz dogumlu ve ozellikle de erkek cocuksa tamamen sansa kalmis ama buyuk ihtimal yok …

  Egitim ise giderek daha zorlastiriliyor . Ornegin 6 yasinda bir cocuk 5 , 10 ve 2 carpim tablosunu ogrenmek zorunda (tabii bu yaz dogumlular icin 5 yas oluyor ama ogrenemezse de bu cocuk normal degil zekasinda birsey var uygulamasiyla okula uzmanlar geliyor ve zavalli cocuk oyun saatinde bile ayri tutularak calistiriliyor ).Her hafta 10 farkli sozcuk hecelemek ve 3-4 kitap okumak zorundalar . Tabii sinavlar da var 7 yasinda , 10 yasinda almka zorunda olduklari .Bunlar genel beklentiler ve her okul icin biraz daha az veya cok veya farkli olabilir ama genel olarak boyle .
  Kisaca dinleyen yok ama benim Ingiltere okul sisteminden sikayetim var ! 🙂 Size sevgiler ve selamlar x

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Nil Hanım merhaba,
   Bzi Year 3’den başladık. Türkiye’de ilkokul 1′ i bitirdiler, buraya gelince yaşları itibariyle year 3 ye geçtiler.O nedenle reception döneminde yaşanabilecek zorluklardan çok haberdar değilim. Ancak Türkiye’deki müfredat ile kıyaslandığında biz buradaki müfredatı ağır bulmadık. Her hafta 10 kelime hecelemek ve çarpım tablosu bizde de var ama kitap konusunda bir zorlama yok. Bilemiyorum belki daha küçük bir şehirde yaşadığımızdan da olabilir ama müfredat konusunda zorlanmadık. Daha doğrusu İngilizce bilmiyor oluşları konusunda zorlandık ama öğrenince geçti:)

 • Aslı Seda dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2012 mart doğumlu bir oğlum var
  Geçen yıl anaokuluna gitti bu yıl da anaokuluna gidecek
  Eğer İngiltere’ye gidebilirsen seneye gideceğiz
  Yani oğlum 2018 Eylül’de tam 6 buçuk yaşında olacak yani ilkokul 1. Sınıftan başlar öyle değil mi??? Tşk

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba, İngiltere’de doğduğu aydan ve geldiği ülkedeki okuduğu sınıftan bağımsız olarak okula başlıyor çocuklar. 2012 doğumlu çocuklar 2017 eylülde 1. sınıfa gidecekler. Eğer 2018 Eylül’de gelirseniz oğlunuz year 2’dan yani 2. sınıftan başlar. Bizimkiler de Türkiye’de henüz 1. sınıfı bitirdikleri halde burada 3. sınıftan devam etmişlerdi.

 • Aslı Seda dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2012 mart doğumlu bir oğlum var
  Geçen yıl eylül 2016 da anaokuluna gitti bu yıl da eylül 2017 de anaokuluna gidecek
  Eğer İngiltere’ye gidebilirsek seneye gideceğiz
  Yani oğlum 2018 Eylül’de tam 6 buçuk yaşında olacak yani ilkokul 1. Sınıftan başlar öyle değil mi??? Tşk

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba, İngiltere’de doğduğu aydan ve geldiği ülkedeki okuduğu sınıftan bağımsız olarak okula başlıyor çocuklar. 2012 doğumlu çocuklar 2017 eylülde 1. sınıfa gidecekler. Eğer 2018 Eylül’de gelirseniz oğlunuz year 2’dan yani 2. sınıftan başlar. Bizimkiler de Türkiye’de henüz 1. sınıfı bitirdikleri halde burada 3. sınıftan devam etmişlerdi.

 • Esin dedi ki:

  Merhaba Ozlem Hanim kizim seneye 8. Sinifa gidecek ingiltereye tasinirsak direk 9. a mi baslayacak? Birde orada is bulmadan gelirsek devlet okuluna verme sansimiz var mi siz esinizin isi dolayisi ile oradasiniz cunku bildigim eger boyle imkan yoksa sadece ozele mi veebiliyoruz acaba ? Tskler

 • Esra dedi ki:

  Merhaba sizi uzun bir sure takip ediyorum gercekten cok faydali ve keyifli bir site.
  Bizde sizin gibi esimin castleford da aldigi is teklifiyle istanbuldan ingiltereye tasinmayi dusunuyoruz.Sonucta orda yerlesmis birisi olarak sizin tecrubelerinizden yaralanmak istiyorum.Castleford ve yaklasik 50 mil civari bize yasayabilecegimiz nezih bir lokasyon onerir misiniz? 3 cocugum var burda 2. Sinif 4. Sinif ve lise 2. Siniflarda okuyorlar dediginiz gibi outstanding bir okul tercih etmeye calisacagiz buyuk oglumuzuda universite egitimi yakin oldugu icin ozel bir koleje vermeyi dusunuyoruz.Bunun da tavsiyesini alirsak cok sevinirim. bahceli ev ve kirsal olabilir sehir merkezi gibi bir takintim yok.Her outstanding okul tercih edilebilir mi onuda tercih ederken ozellikle hangi kriterlerine bakmaliyim.Vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim.

 • evren dedi ki:

  Merhaba benim Kasım 2014 doğumlu kızım var. 2019 mart gibi tasinmayi düşünüyordum Ingiltere’ye. Ilkokula başlamadan 1,5 senesi olur adaptasyon daha kolay olur diye. Kafam karıştı direk ilkokulami başlayacak o zaman

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Kızınız 2019 Mart’ında nursery ye gider. Eylül ayında da year 1’a başlar. (evet ilkokul için 6 ayı kalıyor)

  • Semire dedi ki:

   Hayırlı akşamlar şubat ayında ingiltereye yerleşicez.2 tane çocuğumuz var 1.sınıf ve 8.sınıfta okuyan.onların şubat ayındamı orda okula başlamaları uygun yoksa türkiyede bu yıllarını bitirdikten sonramı gelmeleri uygun.yardımcı olabilirse çok memnun oluruz.sizin fikrinizi almak istedim.hayırlı akşamlar

 • Arif dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar ben kardeşimi İngiltere’de okutmak istiyorum kardeşim liseye yeni başlayaçak 14 yaşında bunun için ne yapmam gerekiyor bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum teşekkürler

 • deniz dedi ki:

  Merhaba bi konuda bilgi istiyorum sizden şimdi Türkiye’de 8.ve 6. Sınıfa geçen çocuklarım var İngilizceleri de yok denecek kadar malum devlet okulunda ne ogrenebiliyolarki şimdi bizim İngiltere’ye gelme durumumuz var orda okula başlamaları sadece beni endişelendiren çok zorlanırlarmı hani ilk okula başlasalar korkmuycam o kadar ama büyükler İngilizce yetersiz orda pisikolojilerini bozmak istemiyorum bana yardımcı olabilirseniz çok sevinicem

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Benim çocuklarım 7 yaşında geldikleri için o yaştaki çocukların İngilizce bilmemeleri durumunda nasıl bir psikolojiye sahip olacaklarını inanın bilemiyorum. Çevremde bildiklerim de hep Türkiye’deyken özel okullarda okudukları için İngilizce bilerek gelenler çünkü. Bu konuda facebooktaki göçmen anneler grubuna üye olarak bilgi alabilirsiniz. Kolay gelsin. Sevgiler.

 • deniz dedi ki:

  Merhabalar sizden bi konda bilgi istiyorum türkiyede 2008 ocak doğumlu oğlum 6.sınıfa geçti , 2005 aralık doğumlu kızım 8.sınıfa geçti ingilterede kaçıncı sınıftan başlayacaklar ve ingilizceleri okulda gördukleri kadar oldugu için yetersiz orda zorlanırlarmı endişem bu pisikolojik olarak etkilenmelerini istemiyorum ve oraya gelirken orda kayıt için türkiyedeki okullarından bi evrak almamız gerekiyormu. ikinci bi sorun ben ve çocuklar ab vatandaşı eşim tc eşimi eea vizesiylemi yoksa aile birlesim vizesiylemi getirmem doğru olur kanunlar değişmiş diyolar bu konudada bilgi verirseniz çok memnun olucam.şimdiden teşekkurler

  • Gezenti Anne dedi ki:

   2008 liler eylülde 6. sınıfa gidecekler. (year 6) (Bizimkiler de 2008’li) 2005 de secondary school da year 9 a başlar. İngilizce konusunda başta zorlanırlar ama 6 ay sonra toparlarlar. Aile birleşim vizesi olabiliyorsa sizin koşulunuzda aile birleşime gidin derim.

 • Cigdem dedi ki:

  Merhabalar bu yil oglum birinci sinifa baslayacak temmuz 2012 dogumlu seneye ingiltereye tasinacagiz .oglumu bu yil koleje verirsem dil konusunda bir yilda ilerleme kaydedermi yada devlet okuluna verirsek ingiltereye gidince dil konusunda cok sikinti yasarmi diger cocuklar dislarmi onu ?tesekkurler

 • Canan dedi ki:

  Nil hanımın yazısına tamamen katılıyorum …benim oğlumda agustos 2012 doğumlu 5 yaşında 1. Sınıfa gitti ders çalışma konusunda cok zorlandık akranlarıyla aralarında 11-10-9 ay olanlar çok … okul yönetimi her nekadar biliyoruz aral küçük sizi iyi anlıyıruz deselerde uygulmada hepsi bir..

 • cengiz dedi ki:

  Merhaba, bizim de Eylül 2018’de İngiltere Canterbury’ye gitme durumumuz var, 2 yıllık bir master programına başlayacağım ve ailecek gidiyoruz. Çocuklarım 8 ve 10 yaşlarında.. Okula kayıt tarihleri çoktan geçmiş durumda, ayrıca 3 Eylül gibi eğitim yılı başlıyor. Biz ise Eylül’ün ortalarında orada olacağız.. Sizce çocuklarım okula başlayabilecekler mi?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Hiç merak etmeyin ne zaman gelirseniz gelin başlarlar. Adresiniz belli olur olmaz yaşadığınız şehirdeki counsil’e başvurun. Onlar size kontenjanında boşluk olan adresinize en yakın okulu bulurlar. Okula kayıt olamamak gibi bir durum olamaz ancak istediğiniz okulda yer bulamama durumu olabilir.

 • Cengiz dedi ki:

  Cevabınız için çok çok teşekkür ederim..Ben Canterbury’deki Kent County Council’a e-mail ile sordum gelen cevap şöyle: “Dear Cengiz,

  Thank you for your email.

  You will need to confirm with the Home Office your children’s eligibility to school in the UK. The only advise we can give is that children have to be in the country for more than 6 months to get access to State funded (Public) Education.
  We will be happy to advise on the admissions process once you are in the Country as you cannot apply for school places from outside the UK. Children can get into school anytime in the school year, there is no deadline to school applications.”
  İlk paragrafta 6 ay bekleyeceksiniz deyip ikinci paragrafta ise sizin dediğiniz gibi her zaman okula başlayabilirler demiş. Biraz kafam karıştı açıkçası.. Ama sizin cevabınız gerçekten heyecanlandırdı çocuklar eğer okula başlayabilecekse İngiltere’ye gitmekte başka bir çekincemiz kalmıyor.

 • cengiz dedi ki:

  Bu arada county council tarafından belirlenecek okul public school değil mi? Yani ücret ödemeyeceğiz?

 • cengiz dedi ki:

  Son olarak şunu da belirtmek isterim, ben bir kamu kurumu tarafından finanse edileceğim kamu görevlilerin yurtdışı eğitimi kapsamında master’a geleceğim için sanırım Tier 4 vizesiyle geleceğim. Yani çalışma vizesiyle değil. Çalışma vizesinde dediğiniz gibi ücretsiz olabilir ama Tier 4 vizesinde okula ücret ödeniyor olabilir mi?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Hayır ödenmiyor. Vizenizin türünün hiç bir önemi yok. Sınırlı/ sınırsız oturma izninizin olması ücretsiz eğitim almaları için yeterli. Aynı vize türüne sahip bir arkadaşım 1 yıl kaldı ve çocukları da 1 yıl ücretsiz olarak okula gitti. Bu yaz Türkiye’ye döndüler.

 • cengiz dedi ki:

  Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, içimi ferahlattınız..

 • Nurhayat Koç dedi ki:

  Öncelikle merhaba demek istiyorum…
  Bizim 2012 Nisan ve 2015 Haziran doğumlu iki çocuğumuz var ve yaklaşık bir sene içinde İngiltere ye gitmeyi düşünüyoruz eğitim ve dil için…
  Bizimle çocukların eğitimi ve yaşanılacak şehir olarak önerilerinizi paylaşırsanız çok seviniriz.

 • Meltem dedi ki:

  Bu açıklayıcı yazı için çok teşekkür ederim kendi adima 🙂

 • Koray dedi ki:

  Hanımefendi merhaba,

  İnternet de yazılarınızı eşim ile takip ediyoruz. Eğer mümkünse size 1 sorumuz olacak. Biz 2 yıldır Tayvan’da yaşıyoruz ve 2019 yazında İngiltere’ye yerleşmeyi planlıyoruz.Fakat Nisan 2013 doğumlu oğlumuzun eğitimi için nereden ev turmalıyız.. kararsızız.

  Planımız daha uygun ve geniş evlerin olduğu ve daha sıcak olan Canterbury, Southend, yada Brighton’a yakın yerler olabilir. Bir diğer seçenek ise Wimbledon’a yakın oturmak burası biraz pahalı. Maliyet olarak bizi zorlayacak.

  Bizim Güney de ki bu şehirlerde iyi bir eğitim alma şansımız olur mu? Şehiri yada evi seçerken bize ne önerirsiniz? Civardaki okulların daha iyi olduğunu nasıl anlayabiliriz. Bu konuda yardımcı olursanız çok seviniriz.

  Size 2 ay önce yazan, Cengiz Bey de Canterbury’ye gittiyse bize yorumlarıyla destek olursa sevinirim. 🙂

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba,
   Wimbledon civarı evler bahsettiğiniz bölgelere göre daha pahalı haklısınız. Okul açısından eğer devlet okuluna yollayacaksanız Londra merkezde oturacaksınız gibi bir durum yok. Bu tamamen okuluna bağlı. Öncelikle outstanding bir okul seçmelisiniz. Good okullarda da verilen free meal oranı veli profili hakkında fikir verebilir.

 • Koray dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ederim. Gerçekten çok kıymetli bu verdiğiniz bilgiler. Good okullarda ki veli profili, küçük şehirlerd London kadar düşük olur mu peki ? çünkü küçük şehirlerde Outstanding okul bulmak kolay olmayacak gibi. Genelde Good okullar var ve tabi sizin dediğiniz free meal oranına dikkatlice bakacağız. Ayrıca Veli profili çok başarılı olmasada Good olan okullarda eğitim seviyesi bizi memnun etmeyecek seviyede midir?

  Çok sağolun.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Bizim daha önce yaşadığımız Stafford şehrinde çok fazla outstanding okul vardı misal. Londra dışındaki şehirlerde outstanding okul az demek de yanlış. Orada outstanding bir okula gidiyorduk. Burada good. Fark var mı? Bence biraz var:)

 • cengiz dedi ki:

  Merhaba Koray bey,

  Malesef Canterbury’e gidişimiz bir yıl sonraya ertelendi. Artık giderseniz yorumlarınızı bekleriz. http://www.rightmove.co.uk diye bir site var oradan kiralık evleri dahi araştırmıştık. Bu sitede incelediğiniz bir kiralık evin yakınlarındaki okullar da yakınlık sırasına göre gösteriliyor, “use the school checker” başlığına tıklamanız yeterli, hatta okulların seviyeleri de belirtiliyor outstanding/good ve benzeri şekilde.

 • Koray dedi ki:

  Merhaba Cengiz Bey,

  Teşekkür ederim bilgi için. Bizde birçok Güney şehiri ile ilgili araştırma yapıyoruz. Umarım hepimiz için en hayırlı kararlar olur.

  Eğer Canterbury’ye gidersek gelecek yıl elimden gelen yardımı yaparım 🙂 Görüşmek üzere

 • cengiz dedi ki:

  Siz de sağolun Koray bey. Dediğiniz gibi hayırlısı olsun 🙂

 • Koray dedi ki:

  Teşekkürler Cengiz Bey,

 • eda dedi ki:

  Merhaba, benim İngiltere’ye yerleşme gibi bir düşüncem yok 🙂 Ama çok merak ettiğim bir şey var. İngilterede çocukların ana dillerini yazımda nasıl öğrendiklerinin merak ediyorum. Sonuçta yazılışta ve okunuşta farklı olan bir durum var, bunu çocuklara nasıl öğretiyorlar? Çocuklar zorlanıyor mu? İzledikleri yöntem nasıl? Bilginiz var ise paylaşırsanız çok memnun olurum.

 • ismail dedi ki:

  merhaba.2001 doğumlu kızım var şu anda açık lisede okuyor hem dil ve öğretim için ingiltereye yollamak istiyorum.kendisi şu anda dersaneden , özel ders alıyor alt yapı biraz sıkıntılı geçti londra da akrabamız var ikamet,için sıkıntı olmayacak .nasıl bir yol izlememiz gerekir.şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için görüşmek dileğiyle.

 • Yasemin dedi ki:

  Merhaba,

  İngiltere’de ilkokullar ile ilgili bilgi ararken blogunuza denk geldim ve keyifle okudum bir çok yazınızı. Akademisyenim ve bir aksilik olmazsa Eylül’de 1 yıllığına akademik ziyaretçi olarak Liverpool’a geleceğim. Benim size bir sorum olacak, zamanınız olur da yanıtlarsanız çok sevinirim. 5.5 yaşında bir oğlum var, geldiğim tarih itibariyle oğlumu orada bir devlet ilkokuluna kayıt ettirebilir miyim 1 seneliğine?Öncesinde yapmam gereken herhangi bir şey var mıdır acaba?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Ettirebilirsiniz. Aynı pozisyonda bir arkadaşımın 2 çocuğu 1 yıl boyunca state school a gittiler. Sonra da Türkiye’ye döndüler.

  • Hatice dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım,
   Biz de benzer bir süreçten geçeceğiz. Eylül ayı gibi Liverpool’a akademik ziyaretçi olarak 1 yıllığına gideceğiz. Tahminim şu an dönmüş olmalısınız. Bizim de 4 yaşında kızımız var. Konaklamadan çocuğun kreşine kadar aklımızda birçok soru var. Önemli gördüğünüz hususları bizimle paylaşabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 • Zeynep dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle verdiğiniz bu değerli bilgiler için çok teşekkürler.
  Benimde 2012 doğumlu ikiz oğullarım var.2020-2021 eğitim dönemine İngiltere’de devam etmek istiyoruz.Size , bilgi ve deneymlerinize istinaden birkaç sorum olacaktı. Hepimiz EU vatandaşıyız.Yaklaşık 4 yıl önce Türkiye’ye döndük. Hangi bölgenin devlet okulları daha iyi? Ve öncelikle başvurular için ne yapmamız gerekiyor?
  Başvurularda EU vatandaşı olmamızın herhangi bir etkisi olur mu?
  Bulunduğumuz süre boyunca sağlıktan nasıl yararlanıyoruz? Yani vergi ödemeden sosyal güvencemiz oluyor mu?
  Sevgiler.

  • Gezenti Anne dedi ki:

   EU vatandaşı olmanızın okul konusunda hiçbir avantajı ya da dezavantajı yok. Yani olmayandan bir farkınız olmaz. Burada oturum iznine sahip herkes ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetinden eşit haklarla yararlanabiliyor. Oturduğunuz evin en yakınındaki GP’ye başvurup (Sağlık ocağı gibi) ücretsiz tedavi görebiliyorsunuz.

 • Geri bildirim: İNGİLTERE’DE HAYAT PAHALI MI?
 • çiğdem dedi ki:

  Merhaba,
  1 seneliğine master için Londra’ya gelme planımız var. çocuğum 2014 doğumlu bu yıl burada özel bir ana okuluna gidecek.Önümüzdeki sene ilkokul 1 olması gerekiyor burdayken ama anladığım kadarıyla oraya geldiğimizde 2.sınıf seviyesine alıyorlar yaş itibarı ile. Ama burda henüz okuma yazmayı öğrenmemiş olacak ve bir de dil öğrenme ve 2.sınıf dersleri gelecek bu durumda. Okuma yazmayı orada öğrenmesi problem oluyor mu var mı böyle bir tecrübeniz ?

 • Damla dedi ki:

  Merhaba. Ne güzel ki bizleri aydınlatıyorsunuz. Bunun için öncelikle çok teşekkür ediyorum size. Şimdi soruma geliyorum. Biz aslında Ankara anlaşmasıyla 2021 senesinde İngiltereye gelmeyi planlıyoruz. 1 sene içerisinde sadece 6 ay kalma şansımız olacağı için o süreçte 2014 doğumlu ve 2017 doğumlu çocuklarımı okula kaydettirebilir miyim? 2014 doğumlu kızım 2. sınıfa bşayacak sanırım, yazılarınızdan öyle anlıyorum. 6 aylık ankara anlaşmasıyla kızımı ilkokula kaydettirmem mümkün mü? Ola ki Ankara anlaşması ile oraya gelemedik. 1 yıllık vize alabilir miyiz şuan da kestireiyorum. Ama turist vizesi ile çocuklarımı ilkokula kayddettirmem mümkün mü?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Çocuklarınızı bir okula kaydettirmek için bir adresiniz olması, o adreste oturduğunuzu kira kontratınız ile ispatlamanız gerekir.

   • Perican dedi ki:

    Merhabalar Özlem Hanım,
    Biz de yakın bir zamanda Ingiltereye yerlesmeyi düşünüyoruz. Oradaki yaşamla ilgili araştırma yaparken sizi takip etmeye başladım,paylaştığınız net bilgiler için öncelikle çok çok teşekkürler… Bizim de şu an 6 yaşında olan ikiz oğullarımız var. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla siz de cocuklarınız bu yaşlardayken oraya yerleşmişsiniz. Tabii ki çocuktan çocuğa değişir ancak sizin oglunuz ve kızınız okuldaki iletişim problemini yaklaşık ne zaman çözebilmişlerdi acaba? Ben İstanbul’da öğretmenim ve dil bilmeyen öğrencilerin ilk etapta psikolojik olarak çok zor zamanlar yaşadıklarını gözlemledim hep. Dili ne kadar süre sonra edinebildiler? Bu konuda gözlemlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum,teşekkürler…

    • Gezenti Anne dedi ki:

     Merhaba,

     Benim çocuklarım çekingen vr mükemmeliyetçi olduğu için maalesef ortalamanın biraz üstünde sürdü. Rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilmeleri 2 yılı buldu diyebilirim.

     • Perican dedi ki:

      Cevabınız için teşekkür ederim,bu yaşta çocuklar için gayet makul ve beklenen bir süre… Peki İngilizce okuma yazma durumu yine aynı süreyi buldu mu,yoksa daha mı erken üstesinden gelebildiler Özlem Hanım?

 • Filiz dedi ki:

  Özlem Hanım merhaba, İngiltere de kardeşim yaşıyor ,sınırsız oturum izinli.9 yaşındaki oğlumu onun yanında okutma şansım var mı?tier 4 vizesi ile,bölgenin okullarından CAS belgesi alarak.bu mümkün mü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir