İngiltere’de İş Kurmak

Türkiye’deki ekonomik koşullar, verilen emeğinin karşılığının alınamaması ve eğitim sistemindeki sorunlar nedeni ile İngiltere’ye pek çok kişi iş kuruyor ve göç ediyor. Gidenler kalanların da böyle bir adım atabilmeleri için cesaret veriyor. İngiltere’ye bireysel ya da ailece taşınmak isteyen herkesin aklına ilk gelen soru ‘İngiltere’de nasıl iş kurulur?’ sorusu oluyor.

İngiltere’de özellikle de Londra’da Türklerin çoğunluğu  hizmet sektörü olmak üzere pek çok alanda çalıştığını görmek mümkün. Berberlik, taksi şoförlüğü, restoran ve kafe işletmeciliği, kuaförlük, garsonluk, bahçevanlık, bebek bakımı, ev yemekleri satışı gibi  işler Türkler arasında oldukça yaygın. 

PEKİ BU İŞLER İNGİLTERE’DE NASIL KURULUYOR?

İngiltere’de iş kurmak isteyenlerin büyük çoğunluğu Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de iş kuruyor. Antlaşması Vizesi (ECAA) Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türü. İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebiliyor. Bu vize türünde hiçbir firmanın sponsorluğu gerekmiyor. İster temizlik şirketi açın, ister kuaför salonu, sadece yapacağınız iş planının mantıklı bir plan olması yetiyor.

Ankara Anlaşması vizesine Türkiye’den başvuru yapılabileceği gibi, İngiltere’ye turist vizesi ile gelip İngiltere’den başvuru da yapılabiliyor. İkinci yöntemin en büyük handikabı Türkiye’deki düzeni bozup İngiltere’ye taşındıktan sonraki yaklaşık 6 ay süren bekleme süreci. Sonucun olumlu olup olmayacağını bilmeden geçen bu süreç, kabul edilmez ise dönmek zorunda kalma ihtimali sıkıntı yaratıyor.

 

İNGİLTERE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN AYRILMASI SEBEBİYLE ANKARA ANLAŞMASI SONA ERMİŞTİR.İNGİLTERE’DE ÇALIŞMAK İÇİN EN GÜNCEL VİZE TÜRÜ OLAN SCALE-UP VİZESİ DETAYLARI İÇİN TIKLAYIN.

 

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

 

 

1 Comment

  • Kadriye dedi ki:

    Merhaba ben size daha önce yazmıştım şu anda Ankara antlaşmasına başvuru yapmam ne kadar doğru olur bilemedim iki çocuğum var pandemi den dolayı ordada işlerin bozuk olduğu duydum sizce başvuru yapmalıyım temizlik işi yada evyekleri üzerine ismi kursam bilemedim aslında lojistik işini iyi biliyorum ama dil yuzzunden o işe yonelmedim sizce ne yapmalıyım çok kararsız kaldım birde eğer gelirsem en uygun kiraları olan yer nefesini oneririsiniz kuzey Londra daha uygun kiraları okulları nasıl bilgi veririseniz çok sevinirim sizi severek takip ediyorum oğlum 12 yaşında kızım 6 yaşında onlar için istiyorum ben oraya gelmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir