İngiltere’de İş Kurmak

Türkiye’deki ekonomik koşullar, verilen emeğinin karşılığının alınamaması ve eğitim sistemindeki sorunlar nedeni ile İngiltere’ye pek çok kişi iş kuruyor ve göç ediyor. Gidenler kalanların da böyle bir adım atabilmeleri için cesaret veriyor. İngiltere’ye bireysel ya da ailece taşınmak isteyen herkesin aklına ilk gelen soru ‘İngiltere’de nasıl iş kurulur?’ sorusu oluyor.

 

İngiltere’de özellikle de Londra’da Türklerin çoğunluğu  hizmet sektörü olmak üzere pek çok alanda çalıştığını görmek mümkün. Berberlik, taksi şoförlüğü, restoran ve kafe işletmeciliği, kuaförlük, garsonluk, bahçevanlık, bebek bakımı, ev yemekleri satışı gibi  işler Türkler arasında oldukça yaygın. 

 

PEKİ BU İŞLER İNGİLTERE’DE NASIL KURULUYOR?

İngiltere’de iş kurmak isteyenlerin büyük çoğunluğu Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’de iş kuruyor. Antlaşması Vizesi (ECAA) Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türü. İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebiliyor. Bu vize türünde hiçbir firmanın sponsorluğu gerekmiyor. İster temizlik şirketi açın, ister kuaför salonu, sadece yapacağınız iş planının mantıklı bir plan olması yetiyor.

Ankara Anlaşması vizesine Türkiye’den başvuru yapılabileceği gibi, İngiltere’ye turist vizesi ile gelip İngiltere’den başvuru da yapılabiliyor. İkinci yöntemin en büyük handikabı Türkiye’deki düzeni bozup İngiltere’ye taşındıktan sonraki yaklaşık 6 ay süren bekleme süreci. Sonucun olumlu olup olmayacağını bilmeden geçen bu süreç, kabul edilmez ise dönmek zorunda kalma ihtimali sıkıntı yaratıyor.

 

İNGİLTERE ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ 

Ankara Antlaşması Vizesi (ECAA), Türk vatandaşlarının İngiltere’de kendi işlerini kurarak aileleri ile birlikte İngiltere’de yaşamalarına ve çalışmalarına olanak sağlayan, İngiltere ve Türkiye arasında 1963 yılında imzalanmış özel bir anlaşmaya dayanan bir İngiltere çalışma vizesi türüdür.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİNE KİMLER BAŞVURABİLİR?

İngiltere’de kendi işini yapabileceğine inanan 18 yaşını aşmış her Türk vatandaşı, bu işi yapabileceğini gösteren eğitim, tecrübe ve işi kurmasına yeterli sermayeye sahipse İngiltere Ankara Antlaşması Vizesi’ne başvurarak İngiltere’de göçmenlik statüsü elde edebilir.

 

ANKARA ANLAŞMA VİZESİ ALANLARIN İŞ YERİ AÇMASI ZORUNLU MU?

Ankara Anlaşması vizesi başvurusunda bulunan kişilerin İngitere’de iş yeri açma ve işçi çalıştırma zorunluluğu yok. Kişi eğitimini aldığı yada meslek edindiği iş ile ilgili alanda çalışabilmektedir. Örneğin Ankara Anlaşması vizesine başvuran kişi berber dükkanı ya da mağaza açabileceği gibi ikamet ettiği adresi göstererek şoförlük, pazarlama veya bebek bakıcılığı gibi işler de yapabilir.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİNE NASIL BAŞVURULUR?

Ankara Anlaşması Vizesi başvuru prosedürü oldukça kapsamlı. Başvuruda iş tecrübesi ve eğitim  gibi kriterler dikkate alınır. Başvuru dosyası bu kurgu üzerine hazırlanır. Amaç “Ben İngiltere’ye gelip kendimi işimi yapmak istiyorum.” demek ve bu işi yapabileceğinizi Home Office’e ispatlamak. Bir plan (Business Plan) hazırlanıyor ve bu plânda İngiltere’de ne iş yapacağınız, bunun için ne kadar para kullanacağınız, ne kadar gelir, ne kadar gider, ne kadar kar hedeflediğiniz ve  pazar araştırması gibi detaylar belirtilir. Bu plan ilgili evraklar ile desteklenerek vize başvurusu yapılır.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Ankara Anlaşması vize başvurusu başvuruyu doğrudan kendiniz yaptığınız takdirde ücretsizdir. Yalnız başvuruyu kendiniz yapabilmeniz için bu vizede aranılan kriterleri ve istenilen evrakları çok iyi bilmek ve güncel bilgilere sahip olmanız, hazırlayacağınız iş planının istenilen bütün bilgileri içermesi, detaylı olması, kişiye özel yapılması ve İngiliz iş mantığına göre hazırlanmış olması gerekir.

Eğer bir avukat veya danışman ile başvurmaya karar verirseniz danışmanlık ücreti olarak, İngiltere’den yapılan başvurularda bu 750 £  ile 1500 £ arası, Türkiye’den yapılan başvurularda 1500 £ – 3000 £ arası ödemeniz gerekir. Başvuru için gerekli olan iş planı da genellikle bu ücrete dahildir. Danışmanlık hizmeti almak vize başvurusunun olumlu sonuçlanmasını garantilemez ama vize alma şansınızı arttırır.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ İLE İNGİLİZ VATANDAŞLIĞINA NE KADAR SÜREDE GEÇİLİR?

Ankara Antlaşması Vizesi ile 5 yıla kadar siz ve aileniz için geçici oturum izni elde edilir. 5 yılın sonunda ise sürekli oturum izni başvuru hakkı doğar. Sürekli oturum iznini aldıktan 1 yıl sonra, yani İngiltere’de yaşamaya başladıktan 6 yıl sonra İngiliz vatandaşlığına başvurulabilir. 

Ankara Anlaşması vizesinde son durum nedir? konulu yazım için tıklayın.

 

ANKARA ANLAŞMASI VİZESİ ALAN KİŞİLERİN EŞLERİNİN HAKLARI NELERDİR?

Ankara Anlaşması vizesi ile edinilen oturum izni ve vatandaşlığa başvurma gibi haklar vizeye başvuran kişi için olduğu gibi, o kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları için de geçerlidir. Eşler bir yandan bu haktan faydalanırken bir yandan da başka herhangi bir işte çalışabilir.

Ancak Ankara Anlaşmalı kişilerin eşlerinin de süresiz oturum izni başvurusu yapabilmesi için bizzat kendilerinin de 5 yılı doldurmuş olması gerekir.  Eğer eşler sponsor olan kişi ile aynı zamanda 5 yılı doldurmamışsa  ilk önce uzatma başvurusu yapıp 5 yıl dolunca da süresiz oturum izni başvurusu yapabilir. Çocuklar ise sponsor olan ebeveyn ile birlikte süresiz oturuma başvurabilir.

 

ANKARA ANLAŞMALILAR İÇİN İNGİLTERE’DE SÜRESİZ OTURUM İZNİ BAŞVURU ÜCRETİ NEDİR?

Ankara Anlaşmalılar için sınırsız oturum izni başvurusuna hak kazanmış kişilerin hem kendileri hem eşleri hem de 18 yaşından büyük çocukları için kişi başı 2,389 £ başvuru ücreti ödemesi gerekir. 1 yıllık ve 3 yıllık vize başvuruları ise ücretsizdir.

 

ANKARA ANLAŞMALILAR İÇİN İNGİLTERE’DE SÜRESİZ OTURUM İZNİ BAŞVURUSU İÇİN DİĞER KOŞULLAR NEDİR?

Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’de yaşayan anlaşma sahibinin, eşinin ve 18 yaşından büyük çocuklarının süresiz oturum izni başvuru yapabilmesi vatandaşlık sınavı olarak bilinen İngiltere’de Yaşam (Life in UK) testini ve  B1 seviyesinde İngilizce dil sınavını geçmesi gerekir.

Ayrıca Ankara Anlaşması vizesi başladığı an itibariyle hem başvuru sahibinin hem eşlerinin hem de çocuklarının 5 yıllık süre içerisinde her yıl için en az 180 gün Birleşik Krallık’ta bulunmuş olması gerekir.

 

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

 

 

1 Comment

  • Kadriye dedi ki:

    Merhaba ben size daha önce yazmıştım şu anda Ankara antlaşmasına başvuru yapmam ne kadar doğru olur bilemedim iki çocuğum var pandemi den dolayı ordada işlerin bozuk olduğu duydum sizce başvuru yapmalıyım temizlik işi yada evyekleri üzerine ismi kursam bilemedim aslında lojistik işini iyi biliyorum ama dil yuzzunden o işe yonelmedim sizce ne yapmalıyım çok kararsız kaldım birde eğer gelirsem en uygun kiraları olan yer nefesini oneririsiniz kuzey Londra daha uygun kiraları okulları nasıl bilgi veririseniz çok sevinirim sizi severek takip ediyorum oğlum 12 yaşında kızım 6 yaşında onlar için istiyorum ben oraya gelmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.