İngiltere’de Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu  nedenle İngiltere’ye göç etmeyi planlayan pek çok kişinin aklına ilk olarak ‘İngiltere’de Asgari Ücret Nedir?” sorusu geliyor.

İngiltere, asgari ücret konusunda Avrupa’daki diğer ülkelerden daha farklı bir politika izliyor. Çünkü İngiltere’de asgari ücret belirlenirken çalışanın yaşı da göz önüne alınıyor.

İngiltere’de Asgari Ücret Ne Kadar?

İngiltere’de ay sonunda yapılacak asgari ücret hesaplarında işçinin toplam kaç saat çalıştığı göz önüne alınıyor. İşçilere verilen saatlik ücretler ise kişinin yaşına bakılarak ödeniyor. 25 yaşına kadar İngiltere’de çalışan bir işçinin yaşı arttıkça saat başı aldığı ücret de artıyor.  2020 yılı itibariyle 18 yaşın altındaki çalışanlara saat başı 4.55 £, 18 – 20 yaş arası çalışanlara 6.45 £, 21 – 24 yaş arası çalışanlara 8.20 £, 25 yaş üstü çalışanlara saat başı 8.72 £ ödeniyor. Çırak ya da stajyer olarak çalışanlara ise yaştan bağımsız olarak saat başı 4.15 £ ödeniyor.

İşçilerin ortalama haftada 40 saat çalıştıkları düşünüldüğünde aylık maaş 18 yaşın altındakiler için 728 £, 18 ile 20 yaş arasındakiler için 1032 £, 21 – 24 yaş arasındakiler için 1312 £, 25 yaş üstü çalışanlara ayda 1395 £ ödeniyor. Stajyerleri çalışan grubun dışında tuttuğumuzda İngiltere’de asgari ücretin aylık 728 £ olduğunu söyleyebiliriz.

 

İngiltere’de Asgari Ücrete Uygulanan Vergi Nedir?

İngiltere’de yıllık toplam maaş tutarının 12.500 £ değerindeki kısmı vergiden muaf tutuluyor. Ayda 728 £ kazanan bir işçinin yıllık kazancı 8.750 £ civarı olduğundan bu maaşta vergi kesintisi olmuyor.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

İNGİLTERE’DE HAYAT PAHALI MI? AYLIK GEÇİM MASRAFLARI NELER?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir