Fethiye’de Denize Sıfır Ekolojik Otel, Yonca Lodge, Yorumlar

Fethiye’de Ekolojik Otel, Yonca Lodge

Her şey dahil konseptli tatilleri sevmiyorsanız,

Denize sıfır, sessiz, sakin bir butik otel arayışındaysanız,

Ve doğayla iç içe, ekolojik tatil ilginizi çekiyorsa,

Size tam istediğiniz gibi bir butik otel önerim var;

YONCA LODGE..

Fethiye’de Denize Sıfır Ekolojik Otel, Yonca Lodge hakkındaki yorumlarıma gelecek olursak…

fethiyede_deniz_kiyisinda_ekolojik_otel-7

HAYALİMDEKİ TATİL

NEDEN YONCA LODGE?

Yonca Lodge’da geçirdiğim üç beş günlük tatile çıkmadan önce hayatın üstüme üstüme geldiğini düşünüyordum. Büyük şehir hayatından kaçmak, kurtulmak, kısa da olsa mola vermek istiyordum. Herhangi bir Anadolu kasabasında, hem denize sıfır olan hem de (beklentim çok yüksek olmasa da) konfordan ödün vermeyen bir otel bulsam diye düşlüyordum. Kitabımı rahatlıkla okuyabileceğim, kalabalıktan uzak bir otelde geçireceğim birkaç sessiz ve dingin günün beni kendime getireceğinin farkındaydım.

Ve şansım yaver gitti, tam da istediğim gibi bir mekan buldum.

fethiyede_deniz_kiyisinda_ekolojik_otel-2

EKOLOJİK OTEL YONCA LODGE

YONCA LODGE NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Yonca Lodge, Fethiye ile Göcek arasındaki Yanıklar köyünde, denize sıfır bir arazi içinde, 3 binada 14 odası olan bir butik otel. Otelin cezbedici noktalarından ilki Dalaman Havaalanı’na yakınlığı. Dalaman Havaalanı ile Yanıklar Köyü arası yaklaşık 40 dakika sürüyor. Ulaşım için isterseniz havaalanından araba kiralayabilirsiniz, isterseniz de otel uygun bir fiyat karşılığında servis aracı gönderip, sizi aldırabiliyor. Dalaman Havaalanı’ndan günlük 70, 80 TL gibi bir fiyat karşılığında araba kiralanabiliyor. Fethiye’ye gitmişken, Fethiye merkezini gezmek, Kayaköy, Ölüdeniz gibi güzellikleri ziyaret etmek isteyeceğiniz de düşünülürse bizim yaptığımız gibi araba kiralamanız en mantıklı seçenek gibi görünüyor.

FETHİYE ÖLÜDENİZ

FETHİYE ÖLÜDENİZ

BAHÇE, EKOLOJİK TARIM, HAYVANLAR

Yonca Lodge’un denize kadar uzanan kocaman bir bahçesi, bahçenin bir tarafında sığla ağacı ormanı, diğer tarafında ördeklerin yüzdüğü bir dere var. Otelin geniş bahçesinde nar, limon, portakal ağaçları arasında zaman geçirmek huzur verici. Ekolojik tarım yapılan bu bahçede ilaçlama yok. Eğer mevsiminde yakalarsanız böğürtlen, dut ve çilekleri dallarından yiyebilirsiniz. Ayrıca etrafta koşuşturan tavuk ve ördekleri besleyebilirsiniz. Yonca Lodge küçük çocuklu aileler için de bu anlamda bir cennet.

YONCA LODGE BAHÇE

YONCA LODGE BAHÇE

DENİZ VE KUMSAL

Otelin kendisine ait kumsalında, dileyen güneşin keyfini çıkarıyor, dileyen ağaçların gölgesinde kitabını okuyor. Ayrıca butik otellerin olmazsa olmazlarından, sahile yerleştirilmiş minderli, tüllü, rahat köşkler de mevcut. Havuz tipi biri olmadığım için ben çok tercih etmiyorum ama tercih edenler için hemen kumsalın arkasında yüzme havuzu var.

YONCA LODGE HAVUZ

YONCA LODGE HAVUZ

CARETTA CARETTA

Bu cennet sahil hakkındaki son bilgi de Caretta Caretta kaplumbağaların yumurtlama alanı olması. Eğer gece sahilde yürüyüş yaparken bir Caretta Caretta kaplumbağa ile karşılaşırsanız sakın paniklemeyin. 🙂 Yumurtlamalarını belirli bir mesafeden seyredebilirsiniz ama mutlaka görevlilere haber vermelisiniz.

BUTİK OTEL’İN BUTİK RESTORANI…

Yonca Lodge’un kumsalın bitiminde, deniz kenarında, karşıdaki ada ve koylara bakan manzarasıyla çok sevimli bir restoranı da mevcut. Sabah kahvaltıları bu restoranda, açık büfe olarak sunuluyor. Açık büfe derken aklınıza büyük otellerin karmaşık açık büfeleri gelmesin. Bu büfede her şey az ve öz, yumurtalar etrafta gezinirken görebileceğiniz tavuklardan, otlar arka bahçeden taptaze, peynirler mümkün olduğu kadar yerli üreticilerden geliyor, reçeller Yonca Lodge’da hazırlanıyor, daha ne olsun. Kumsalda, o ağacın altında (Gidince hangi ağaç olduğunu anlamakta zorlanmayacaksınız.) yaptığımız kahvaltıları düşündükçe hayat kalitemi sorgulamadan duramıyorum. 🙂

fethiyede_deniz_kiyisinda_ekolojik_otel-4

KUMSALDA KAHVALTI

Aynı restoranda öğle için gözleme, el açması mantı gibi aperatif yiyecekler, akşam için de makarna çeşitleri, et ve deniz ürünleri servis ediliyor. Tavsiyem balık yemeniz, seçimi ise bana kalırsa onlara bırakın. Neden mi? Çünkü köyün balıkçıları o gün ne yakalamışsa taze taze size onu servis edeceklerdir. Güneşin batışındaki o eşsiz renkleri tekrar görmek için bile Yonca Lodge’a gidilebilir.

FETHİYE'DE AKŞAM YEMEĞİ

FETHİYE’DE AKŞAM YEMEĞİ

OTEL ODALARI

Odaların olduğu 3 bina bahçenin girişte köşesinde yer alıyor ve bahçeye oranla çok az yer kaplıyor. Bizim kaldığımız aile odası küçük bir daire gibiydi. Girişte çocuk yatağı, sofa ve balkon, arka tarafta çift kişilik yatak odası ve bir balkon daha vardı. Lüks beklentiniz olmasın, büyüklüğü yeterli, temizliği gayet iyiydi. Odalarda sunulan ürünlerin büyük kısmının organik olması da takdire şayandı.

YONCA LODGE OTEL ODALARI

YONCA LODGE OTEL ODALARI

Kafa dinlemeye gelenlerin de, romantik çiftlerinde, çocuklu ailelerinde seveceği bir yer burası.

Dört kelimeyle özetlemek gerekirse:

Herşey olması gerektiği gibi…

 

YONCA LODGE İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Yanıklar Köyü, Fethiye, Muğla

Telefon: 0 (252) 6336688

Fethiye’deki En İyi Balık Restoranı

Fethiye’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir