Evdeyken Sanal Olarak Gezebileceğiniz 10 Popüler Müze

Yurtdışına seyahat etmeden, uçak bileti, vize ücreti ödemeden, evinizin konforunda bilgisayarınızdan, hatta cep telefonunuzdan rahatlıkla ulaşarak içerisini 3 boyutlu olarak gezebileceğiniz pek çok müze olduğunu biliyor muydunuz?

İşte sanal olarak gezebileceğiniz en popüler 10 müze…

Listede Türkiye’den de 4 müze bulunuyor…

 

1 – DOĞA TARİHİ MÜZESİ, LONDRA

Roma mimarisinin İngiltere’deki çarpıcı örneklerinden biri olarak kabul edilen binası ile bile başlı başına bir sanat eseri olarak kabul edilen Natural History Museum (Doğa Tarihi Müzesi) botanik, paleontoloji ve zooloji ile ilgili milyonlarca örneği bünyesinde barındırıyor. Müzede nesli tükenmiş ya da doğada yaşayan hayvanların maket ve fosilleri sergileniyor. Londra’da görülecek yerler arasında önemli bir yeri olan müzenin girişindeki dev dinazor iskeletine ve dinazorlar bölümündeki diğer detaylar özellikle ilgi çekiyor.

 

Londra Doğa Tarihi Müzesi ve meşhur dinozor iskeletini 3 boyutlu olarak izlemek için tıklayın.

LONDRA DOĞA TARİHİ MÜZESİ

 

2 – LOUVRE MÜZESİ, PARİS

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi Fransa’nın başkenti Paris’te yer alıyor. Instagram’da çokça paylaşılan cam piramit görüntüsüyle ve Leonardo Da Vinci’nin ünlü Mona Lisa eseriyle dünyanın her yerinden milyonlarca turist çeken Louvre Müzesi’ni gezmek için artık uzun kuyruklar beklemenize gerek yok. Sanal tur sayesinde bütün müzeyi 360 derecelik görüş açısıyla gezmek mümkün.

 

Louvre Müzesi’ni online olarak gezebilmek için tıklayın.

PARİS LOUVRE MÜZESİ

 

3 – AYASOFYA MÜZESİ, İSTANBUL

Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen yapılarından biri olan Ayasofya Müzesi İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan ve Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

 

Ayasofya Müzesi’ni 3 boyutlu olarak gezmek için tıklayın.

AYASOFYA MÜZESİ

 

4 – RIJKSMUSEUM, AMSTERDAM

Bir dönem Amsterdam’ın meşhur fotoğraf noktası ‘I Amsterdam’ yazısının arkasında bulunan Rijksmuseum Hollanda’nın Ulusal Müzesi olarak biliniyor. Müzede Hollanda Altın Çağı’na ait geniş bir tablo koleksiyonu ve oldukça büyük bir Asya sanatı koleksiyonu bulunuyor. Rembrandt, Hals, Vermeer gibi ressamların eserleri ve sanat kütüphanesiyle turistlerin gözdesi olan müzeye normalde giriş ücreti kişi başı 19 Euro.

 

Rijksmuseum’u evinizin konforunda gezebilmek için tıklayın.

RIJKSMUSEUM AMSTERDAM

 

5 – ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ, GAZİANTEP

Gaziantep’te bulunan, dünyanın en büyük mozaik müzelerinden Zeugma Mozaik Müzesi, 2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesinin de etkisiyle ciddi ziyaretçi sayısına ulaşmıştı. Önceki yıllarda “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”ne layık görülen müzede, çingene kızı, mars heykeli, ABD’den getirilen parçalar, yaklaşık 150 metrekarelik duvar resmi, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki villalarda bulunan mozaikler sergileniyor.

 

Zeugma Mozaik Müzesi’ni sanal olarak gezmek için tıklayın.

ZEUGMA MOZAİK MÜZESİ

 

6 – VATİKAN MÜZESİ

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzelerinden Vatikan Müzesi Papalık odaları, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri, Antik Mısır koleksiyonları gibi pek çok esere ev sahipliği yapıyor. Sanatın kalbi olarak da adlandırılan Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli sanal turu, ziyaretçilerin pek çok eseri dijital ortamda incelemesine imkân tanıyor.

 

Vatikan Müzesi’ni sanal olarak gezebilmek için tıklayın.

VATİKAN MÜZESİ

 

7 – RAHMİ KOÇ MÜZESİ,  ANKARA

Eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkideki tarihi bir kervansarayda bulunan Ankara Rahmi Koç Müzesi’nin her odasında farklı bir tema bulunuyor. Müzede maket oyuncaklardan, eski bilimsel araç gereçlere, traktörlerden eski bisikletlere, balıkadam kıyafetlerinden, eski uçak motorlarına, daktilolara, bilgisayarlara, maket evlerden esnaf dükkanlarına pek çok nostaljik öğe mevcut. Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan ve tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin sergilendiği Rahmi M. Koç Müzesi çocuklar için de oldukça ilgi çekici.

 

Ankara Rahmi Koç Müzesi’ni 3 boyutlu olarak gezmek için tıklayın.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ

 

8 – METROPOLITAN MÜZESİ, NEW YORK

Newyork’un ve dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Müzesi New York’ta Central Park’ın yanında yer alıyor. Müzede eski doğu, Mısır, Yunan, Roma dönemlerine ait eserlerle birlikte Vincent Van Gogh’un çalışmaları bulunuyor. Müze içerisinde bir araştırma kitaplığı, çocuklar için bir bölüm ve etkin bir eğitim sergisi de mevcut.

 

Metropolitan Müzesi’ni evinizin konforunda ziyaret etmek için tıklayın.

NEW YORK METROPOLITAN MÜZESİ

 

9 – OYUNCAK MÜZESİ, İSTANBUL

Sizi çocukluğunuza ışınlayan, çocuklarınıza da sizin oynadığınız oyuncakları tanıtan İstanbul Oyuncak Müzesi’ni şair ve yazar Sunay Akın 23 Nisan 2005 yılında, 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan satın aldığı oyuncaklarla kurmuş.1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en güzel örneklerinin sergilendiği müze Göztepe’de bulunan tarihi bir köşkte konumlandırılmış.

 

İstanbul Oyuncak Müzesi’ni evinizin konforunda gezebilmek için tıklayın.

İSTANBUL OYUNCAK MÜZESİ

 

10 – BRİTANYA MÜZESİ, LONDRA

İnsanlık tarihi ve kültür alanında sergilenen 8 milyon obje ve eser ile dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Britanya Müzesi (British Museum) İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alıyor. Dünya’nın her yanından getirilen seçkin antik çağ yapıtları ve etnoğrafya koleksiyonlarını kapsayan müzede 140 mumyanın sergilendiği Mısır, klasik Yunan heykellerinin bulunduğu Roma ile Mezopotamya geçmişinin sunulduğu Orta Doğu’ya özel ayrılmış bölümler mutlaka görülmeli. Müze’ye giriş normalde de ücretsiz.

 

Britanya Müzesi’ni online olarak gezebilmek için tıklayın.

BRITISH MUSEUM

 

İstanbul’da Gezilecek En Güzel Müzeler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir