Malta Nerede? Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgiler

MALTA NEREDE?

Malta, Gozo ve Comino olmak üzere 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşan Malta takım adaları Akdeniz’de, Sicilya’nın yaklaşık 100 km güneyinde yer alıyor. Bir ada ülkesi olan Malta’da yıl boyunca ılıman bir iklim hüküm sürüyor.

MALTA’YA NASIL GİDİLİR?

Malta’ya Türk Havayolları veya Malta’nın ulusal hava yolu şirketi olan Air Malta aracılığıyla direkt ulaşım mümkün. İstanbul – Malta arası uçak seferleri ise yaklaşık olarak 2.5 saat sürüyor. Malta Luga Havaalanı başkent Valletta’da bulunuyor.

MALTA HAKKINDA BİLGİLER

Bizi iklimiyle kendine çeken, tarihi ve mimarisi son derece merak uyandırıcı, eğlence seçenekleriyle dolu olan bu ada ülke Malta. Yazın turkuaz koyları ile Avrupalı turistleri kendine çeken Malta’da biraz kendinizi zorlayınca aralık ayında dahi denize girme imkânı bulunuyor:)

MALTA’DA DENİZ TATİLİ


VALETTA

Biraz San Francisco, biraz Alaçatı, biraz Havana. Böyle sofistike bir şehir Malta’nın başkenti Valetta. Pek çoğu denizle buluşan dik yokuşlar, daracık sokaklar, cumbalı evler, rengârenk kapılar. En iyi korunmuş ortaçağ şehirlerinde biri olan Valetta aynı zamanda Unesco dünya mirasları listesinde yer alıyor.

VALETTA VE CUMBALI EVLER

MDINA


Antik çağlardan orta çağa kadar Malta Adası’nın başkentliğini yapan Mdina şehrini gezerken insan kendini tarihi bir film setinde hissediyor. Zaten şehir aynı zamanda Game of Thrones serisinin ilk sezonunun çekildiği yer. Mdina aynı zamanda Silent City, yani sessiz şehir olarak da biliniyor. Adanın en yüksek yerine konumlanmış şehrin seyrine doyulmayan manzarası var. Burada eski yapılar o kadar güzel korunmuş ki, eğer hayal gücünüz iyiyse daracık sokaklarda karşınıza bir tapınak şövalyesi çıkması an meselesi.

MDINA

MARSAXLOKK BALIKÇI KÖYÜ

Taş evlerle kaplı nostaljik sokakları, renkli balıkçı teknelerinin tablo gibi dizili olduğu sahili ile Malta’nın güneyinde yer alan şirin bir balıkçı kasabası Marsaxlokk. Sahilinde boydan boya dolaşmak, kafe ve restoranların deniz kıyısındaki masalarında birşeyler atıştırmak oldukça keyifli.

MARSAXLOKK


POPEYE VILLAGE (TEMEL REİS’İN KÖYÜ)

Temel Reis aslında bana hep “Eğer çok mecbur kalmazsanız, ıspanak yemeyin.” mesajını veren bir çizgi film kahramanı gibi gelmiştir. Çünkü ıspanak Temel Reis’in aklına sadece Safinaz’ın karşısında Kabasakal’dan dayak yerken geliyordu.

Bu ufak ayrıntı haricinde Red Kit’in bile tütün sarmayı bıraktığı çizgi film aleminde, piposundan ve ideallerinden vazgeçmeyerek bir nesile örnek olmuştur:) Popeye köyü ise başrollerinde Robin Williams ve Shelley Duvall’in oynadığı Temel Reis müzikali için inşa edilmiş. Daha sonra müze ve eğlence merkezi olarak hayatına devam etmiş.

TEMEL REİS’İN KÖYÜ

 

BLUE GROTTO ( MAVİ MAĞARA)

 

Blue Grotto, Malta’nın güney doğu kıyısında, Wied iż-Żurrieq isimli balıkçı limanından kısa bir mesafede bulunan bir dizi deniz mağarasına deniyor. Balıkçı limanından kalkan küçük teknelerle bu mağaralara kısa sürede ulaşılıyor. Turkuaz deniz rengi ile Malta’da yüzülecek en keyifli yerlerden biri olan Blue Grotto her yıl binlerce turist çekiyor.

BLUE GROTTO

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir