Berlin’de Gezilecek En Güzel 9 Yer

1 – BRANDENBURG KAPISI

Berlin’in en önemli simgelerinden ve en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri olan Brandenburg kapısı dört atlı arabası heykeliyle dikkat çekiyor. İstanbul’daki Taksim Meydanı’na benzetilebilecek Brandenburg Kapısı’nın önünde İstiklal Caddesi misali uzanmış ıhlamur ağaçları ile ünlü Unter den Linen bulunuyor. Berlin Gezilecek Görülecek Yerler listesinin ilk sırasındaki Brandenburg Kapısı Berlin gezisi için doğru bir başlangıç noktası.

2 – POSTDAMER MEYDANI

Batı ve doğu Almanya’nın birleşmesini temsil eden Potsdamer Meydanı tarihi kent merkezinin de kalbi. Berlin blog yazımın ikinci sırasında bulunan Postdamer Meydanı günümüzde de Berlin’in en hareketli meydanlarından biri. Doğu Berlin ile Batı Berlin arasında çok sayıda birbiriyle kesişen tramvay ile otobüs hattına sahip olan Postdamer Meydanı Berlin Duvarı yıkıldıktan sonra alışveriş merkezleri, yeni binalar, dükkanlar ve renkli caddeleriyle zengin ve canlı bir görünüme ulaşmış.

berlin_gezilecek_yerler_postdamer

3 – BERLİN DUVARI

Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman Meclisi’nin kararı ile 1961 yılında örülmüş 46 km uzunluğundaki Berlin Duvarı yıllarca ‘Utanç Duvarı’ olarak anılmış ve 1989 yılında tamamen yıkılmıştır. Berlin’in bu bölgesinde hala bulunan Berlin Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 3. sü olan Berlin duvar kalıntıları ve bu duvar üzerindeki grafitiler görülmeye değer.

4 – ALEXANDER MEYDANI

Berlin’in merkezinde, Brandenburg Kapısı ve Berlin Katedrali yakınında yer alan Aleksander Meydanı adını Rus Çarı I. Alexander’dan almış.  Kısaca ALEX diye hitap edilen meydan Berlin halkının da buluşma noktası durumunda. Aleksander Meydanı Berlin’i 360 derecelik bir açıdan seyredebileceğiniz Televizyon Kulesi ve Müzeler Adası gibi önemli noktaları da bünyesinde bulunduruyor. 368 metre yüksekliğiyle Almanya’nın en yüksek yapısı olan Televizyon Kulesi’nin tepesinden Berlin manzarasını izlemek oldukça keyifli.

berlin_gezilecek_yerler_alexander

5 – KREUZBERG MERKEZİ

Türkler arasında ‘Küçük İstanbul’ diye de adlandırılan Kreuzberg semti Türk nüfusunun yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Buraya geldiğinizde üst geçit üzerinde göreceğiniz kocaman Kreuzberg Merkezi yazısı insanı şaşırtıyor. Kreuzberg Merkezi’nde Türkçe sadece bu yazıyla da sınırlı değil, etrafta Türkçe tabelalı pek çok dükkan, kafe ve restoran bulunuyor. Afro-Amerikan hip hop kültüründe etkilerinin görüldüğü olarak göçmenlerin yaşadığı Kreuzberg semti, renkli ortamı ve çok kültürlü  yapısıyla ilgi çekiyor.

berlin_gezilecek_yerler_kreuzberg

5 – CHARLIE KONTROL NOKTASI

Checkpoint Charlie yani Charlie Kontrol Noktası sadece müttefik askerleri, büyükelçiler, bu ki,şilerin aileleri, yabancılar, Demokratik Alman üst düzey yöneticileri tarafından kullanılan Berlin’de Doğu-Batı geçiş noktaları arasındaki 3. büyük geçiş kapısı. İki bölge arasındaki geçişlerin engellenmesi için o dönemde bu nokta Amerikan ve Sovyet askerlerinin kontrolündeymiş. Bu bölgede bulunan doğudan batıya geçmeye çalışanların ilginç öykülerini anlatan Checkpoint Charlie Müzesi de halkın ziyarete açık.

berlin_gezilecek_yerler_charlie

6 – CHARLOTTENBURG SARAYI

Berlin’in en eski sarayı olarak bilinen barok mimariye sahip  Charlottenburg Sarayı 17. yüzyılda inşa edilmiş. Saray’ın yer aldığı topraklar içinde bir belvedere, mozole, tiyatro ve bir köşk bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında saray ağır darbeler alıp harabeye dönse de yeniden restore edilmiş.  Saray ve en az saray kadar güzel olan bahçesi Berlin’i keşif noktalarının başında geliyor.

berlin_gezilecek_yerler_charlotten

7 – BERLİN KATEDRALİ

Berliner Dom yani Berlin Katedrali Berlin’in en önemli yapılarından. II. Wilhelm tarafından 1905’te yaptırılan bu bina, Berlin’in en önemli katedrali ve protestan kilisesi. II. Dünya savaşı döneminde büyük hasar gören yapı, 1981 yılında mimar Günter Stahn tarafından tasarlanarak yeniden yapılmış. Giriş ücret, 7 Euro olan Berlin Katedrali’nin  114 m yükseklikte bulunan kubbesi Berlin’in panoramik manzarasını izleme imkanı sunuyor.

berlin_gezilecek_yerler_dom

8 – KADEWE ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Almanya’nın en büyük ve en ünlü alışveriş merkezi Kaufhaus des Westens’ in kisaltmasi ve daha çok bilinen adıdır. Katma Değer Vergisi anlamındaki KDV olarak okunuyor olması tamamen tesadüftür. 1907 yılında Yahudî bir Alman tüccâr olan Adolf Jandorf tarafından kurulmuştur. 7 katlı olan KADEWE, yiyecek, içeçek, kıyafet, ev eşyası ve aklınıza gelebilecek her şeyin bulunduğu bir alışveriş mabedidir.

berlin_gezilecek_yerler_kadewe

9 – TIERGARDEN

Tiergarten, Berlin’in merkezinde bulunan, içinde bulunduğu semte de adını vermiş şehrin en popüler parkıdır.  210 hektar yüzölçümüne sahip olan park, Almanya’daki şehir parkları içinde Münih’te Gezilecek Yerlerin ilk sıralarındaki Englischer Garten’dan sonra ikinci sıradadır. 1500 farklı tür ve 20,500 havyan ile dünyanın en fazla sayıda canlı türüne sahip Almanya’nın en eski ve en iyi bilinen hayvanat bahçesi Zoologischer Garten da Tiergarten’ın içinde yer alıyor.

berlin_gezilecek_yerler_tiergarten

Münih Gezilecek, Görülecek Yerler

Leipzig’de Gezilecek Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir