Stuttgart Gezilecek Görülecek En Güzel 16 Yer

1 – KONIGSTRASSE (KRAL CADDESİ)

Stuttgart Gezilecek Görülecek Yerler listemizin ilki olan Konigstrasse Stuttgart’ın en işlek alışveriş caddesi. Araç trafiğine kapalı olan bu cadde ve etrafındaki sokaklar Almanların Stuttgart’ta sosyalleştiği adreslerin başında geliyor. Caddenin tam ortasında bulunan Königbau Alışveriş Merkezi hala şehrin en popüler AVM’si, içinde zevkinize uygun restoranlar da bulabilirsiniz. Hemen AVM’nin yan tarafındaki Warranga insanların iş çıkışı takıldıkları popüler mekanların başında geliyor, eğer geceye devam etmek isterseniz Königstrasse’nin hemen yanındaki Theodor Heuss Strasse’deki barlar ve gece kulüpleriyle eğlencenin Stuttgart’taki merkezi.

KONIGSTRASSE

2 – SCHLOSSPLATZ (SARAY MEYDANI)

Hemen Königstrasse’nin başladığı noktada bulunan Saray Meydanı şehrin en popüler buluşma noktası. Meydandaki Concordia Heykeli ve Melek çeşmesi oldukça dikkat çekici. Eğer güneşli bir havada Stuttgart’taysanız mutlaka Saray meydanına gidip, Almanlar gibi çimlere serilin ve güneşlenin, acıkınca da hardallı bir Bratwurst yemeden dönmeyin.

SCHLOSSPLATZ

3 – MERCEDES BENZ MÜZESİ

Stuttgart blog yazımın üçüncü sırasında Mercedes Benz Müzesi var. Stuttgart, Almanya’da otomobilin kalbinin attığı şehir. Mercedes markası bu şehirde doğmuş ve devasa bir müzeye ev sahipliği yapıyor. Müze pazartesileri kapalı.

MERCEDES BENZ MÜZESİ

4 – PORSCHE MÜZESİ

Madem konu otomobillerden açıldı, Porsche ile devam edelim o zaman. Stuttgart’taki bir başka otomobil müzesi de Porsche Müzesi. Dünyaca ünlü bu lüks araba markasının tarihini gözler önüne seren müzenin binası da içi kadar dikkat çekici.

PORSCHE MÜZESİ

5 – ST. JOHN KİLİSESİ (JOHANNESKIRCHE)

Stuttgart’da görsel anlamda ben de iz bırakan yapıların en üst sırasına Feuersee kenarındaki St. John kilisesi yerleşti. 1864 yılında yapımına başlanan kilisenin gece ışıklandırması gayet etkileyici. Almanya’daki çoğu yapı gibi ikinci dünya savaşında neredeyse tamamı yıkılan ve sonrasında restore edilen kilisenin kulesi savaşın kötü anılarının hafızalardan silinmemesi için yarım bırakılmış.

ST. JOHN KİLİSESİ (JOHANNESKIRCHE)

6 – WILHELMA HAYVANAT VE BOTANİK BAHÇESİ

Leipzig’de de bir benzeri bulunan, 8000’den fazla hayvan türü ve 5000’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapan Wilhelma Hayvanat ve Botanik Bahçesi, sadece Stuttgart’ın değil Almanya’nın da en meşhur parklarından biri. 19. Yüzyılda Kral I. Wilhem için inşa edilmiş bu bahçeye senede 2 milyon turist ziyaret ediyor.

Not: U-Bahn ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

WILHELMA HAYVANAT VE BOTANİK BAHÇESİ

7 – WILHELMSPLATZ

Şehir merkezinde local insanların arasına karışabileceğiniz çok sevimli başka bir meydan. Burada İnstagram için güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.  Wilhelmplatz’da yemek için favori mekanım geleneksel Svabya mutfağından (Güneybatı Almanya) leziz örnekler sunan Murrhardter Hof .

WILHELMSPLATZ

8 – STUTTGART SANAT MÜZESİ (KUNSTMUSEUM STUTGART)

Kent merkezinde küp şeklinde camdan yapılmış bir bina içinde, atlama şansınız yok. Eğer güzel sanatlara meraklıysanız tam size göre bir adres.

STUTTGART SANAT MÜZESİ (KUNSTMUSEUM STUTGART)

9 – STUTTGART TELEVİZYON KULESİ ( FERNSEHTURM STUTGART)

Berlin’de de bir benzeri bulunan Televizyon Kulesi 1956 yılında inşa edilmiş, hem şehri hem de Kara Orman’ı tepeden izleyebiliyorsunuz ve U-Bahn ile çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

STUTTGART TELEVİZYON KULESİ ( FERNSEHTURM STUTGART)

10 – ALMAN FIRINLARI (BACKEREI)

Almanlar fırıncılık konusunda çok iyiler. Hem ekmek hem de pasta çeşitleri oldukça başarılı. Çoğu kafe tarzında olan fırınlarından hem ekmek alabilir, hem bir masada oturup muhteşem pastalarını tadına bakabilirsiniz. Patates ekmeği anlamına gelen Kartoffelbrot’u satın almanızı ve Alman usülü bir cheesecake çeşidi olan geleneksel lezzetleri kasekuchen’ı denemenizi tavsiye ederim.

ALMAN FIRINLARI (BACKEREI)

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

11 – ŞEHİR PARKI (STADTGARTEN)

Stuttgart Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 11.si,  tren garının arkasından başlayıp, Wilhelma’ya kadar uzanan park, gerek içindeki gölet gerekse planetaryum ile apartmanlar arasında yaşayan biz İstanbullular kıskançlıktan çatlasın diye yapılmış diye düşünüyorum.

 ŞEHİR PARKI (STADTGARTEN)

12 – FEINKOST BÖHM

Gurme ürünlerin satıldığı bir market ve sushi restoranının birleşiminden oluşan Feinkost Böhm Konigsplatz’ın  köşesinde yer alıyor. Hem market hem restoran kısmı Stuttgart halkı tarafından çok beğeniliyor. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde. Sushi yemeseniz bile gurme marketten kendiniz için bir lezzet mutlaka bulacaksınız.

FEINKOST BÖHM

Almanya’da 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

13 –  ESSLINGEN

Stuttgart etrafındaki şehirler denilince Esslingen am Neckar’a ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Masal şehir olarak tanımlayabileceğim Esslingen gerek üzüm bağları gerekse özgün güney alman mimarisindeki evleri ile kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken bir yer. Ren nehrinin bir kolu olan Neckar bu şehrin içinden geçip gitmekle kalmamış, tarihi şehrin adına girmiş, kanallar oluşturarak Esslingen’in güzelliğine güzellik katmış. Buradaki mekan önerim Cafe am Rathaus özellikle Frenk üzümlü haşhaşlı pastasını (Cassis-Mohn-Torte) tatmalısınız.

ESSLINGEN

14 – HOHENZOLLERN KALESİ (BURG HOHENZOLLERN)

Stuttgart’a 50 km uzaklıktaki Hohenzollern Kalesi fotoğraflardan da göreceğiniz gibi son derece görkemli bir kale. İlk olarak 11. Yüzyılda inşa edilen sonrasında savaşlarda birden çok kez yıkılıp tekrar restore edilen bu kale ismini burada yaşayan aileden alıyor.

Not: Ulaşım için Hechingen trenini kullanabilirsiniz.

HOHENZOLLERN KALESİ (BURG HOHENZOLLERN)

15 – LICHTENWALD

Stuttgart’a 35 km uzaklıkta bulunan bu şirin kasabayı geleneksel Güney Alman mutfağını deneyimlediğimiz Lichtenwald Schurwaldbesen isimli ormanın içinde kocaman bahçeli bir restoran ve otel ön plana çıkartıyor. Birbirinden farklı lezzetler sunan restoranda peynirli erişteye benzetebileceğim kaesepaetzleyi mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

LICHTENWALD

16 – MARKTHALLE

Mimar Martin Elsässer tarafından planlanan yeni sanat stilinde inşa edilmiş, kapalı bir pazar alanı olan Markthalle şehrin merkezinde 1914’den beri açık. Barselona’daki La Boqueria’ya benzeyen, Stuttgart Gezilecek Görülecek Yerler listemizin sonuncusu Markthalle bir nevi yerel ürünlerin satıldığı dev bir pazar market ama gastronomi değerler ön planda.

MARKTHALLE

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Almanya’nın diğer şehirlerinde gezilecek görülecek yerler için tıklayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir