Madrid’de Ne, Nerede Yenir? En İyi 7 Restoran

Madrid’de Ne Yenir? Nerede Yenir?

Madrid’de Yeme İçme, Madrid Restoranları

1- Restaurant Botin’de Fırında Süt Kuzu

Dünyanın en eski restaurantında yemek yemek ister misiniz? O halde Madrid’e gelmelisiniz. Dünyanın en eski restoranı olarak Guiness rekorlar kitabına da giren Restaurante Botin’in (Sobrino de Botin) fırını 1725 yılından beri yanıyor. Ernest Hemingway’in de favori restoranı olan mekanın adı ünlü yazarın ‘The Sun Also Rises’ romanında da geçiyor.

Mekanın spesiyallerinden derisi çıtır çıtır içi lokum kıvamındaki fırında süt kuzu ağızda dağılıyor.? Kuşkonmazlı Rioja salatası ve yine Rioja bölgesinin tempranillo üzümlerinden birer kadeh kırmızı kuzuya başarılı bir şekilde eşlik ediyor. Fırında süt kuzu 24,80 €, Rioja salatası 10.5 €.

madrid-yemek-restoranlar_ne_nerede_yenir

Barselona’daki restoran tavsiyelerim için tıklayın…

2- Restaurant de San Miguel / Taste Company’de Gourmet Tapas Tabağı

Madrid’in en ünlü meydanı olan Plaza Mayor’un ardına saklanmış Plaza San Miguel’de bulunan Mercado de San Miguel şarabınızı yudumlayabileceğiniz ve ayak üstü  birşeyler atıştırabileceğiniz büyük bir şarküteri marketi. Girişindeki taze meyveler, dev kirazlardan yemeli.  Bizim gibi çocuklu modda iseniz ve oturmayı tercih ederseniz hemen yamacındaki Taste Company çok popüler ve lezzetli bir alternatif. Burada patatas bravas, ev yapımı ıspanaklı kroket, al biberli ançüvez,  kızarmış yeşil biber (padron peppers) ve hardallı ballı çıtır tavuktan oluşan Gourmet Tapas Tabağı denenmeli.

madrid-en-iyi-restoranlar-tapas

3- Restaurant El Anciano Rey de Los Vinos’de Boğa Kuyruğundan Al Biberli Börek

Madrid Kraliyet Sarayı’nın karşısında konumlandırılmış El Anciano Rey de Los Vinos’da Regalitos de Torito yani boğa kuyruğu etiyle doldurulmuş al biberli dev böreklerden yemeden aman diyim Madrid’ten dönmeyin. İspanya’nın simgesi olan boğanın kuyruk etinin lezzeti şaşırtıcı. İlk ısırığı aldığınız anda börekten gelen çıtırtı, ardından yumuşacık kuyruk etinin ağızda dağılışı ve közlenmiş al biberin ferahlatıcı lezzeti ile etin ağırlığını alışı muhteşem. Servis oldukça ilgili, ambiyans tarihi ve oldukça keyifli…

madrid-en-iyi-restoranlar-tapas (6)

4- Restaurant Cerviceria La Campana’da Kalamar Sandviç

Denize bu kadar mesafesi olmasına rağmen Madrid’de kalamarın bu kadar bol olması insanı şaşırtıyor. Bizdeki köfte ekmek, döner ekmek misali hem lokaller, hem de turistler bocadillo dedikleri sandviç ekmeklerinin içerisinde bolca koyulmuş kızarmış kalamar halkalarını tüketiyor. Bu sandviçlerin fiyatı 2.5 € ile 3.5  € arasında değişiyor. Kalamar konusunda diğerlerine göre çıtırlık anlamında fark atan Cerveceria La Campana kapısındaki sıra ile de kendini farkettiyor. Yanında tapas anlamında olmazsa olmazları olan zeytin ve servis ettikleri bu koca tabak kalamar 5.5 € karşılığında afiyetle mideye indirilebiliyor.

madrid-en-iyi-restoranlar-tapas (3)

5-Chocolateria San Gines’de Sıcak Çikolata ve Churros

Bizdeki kerhane tatlısına benzetilen İspanya’nın geleneksel tatlısı CHURROS bizdeki gibi üzerine şerbet dökülerek değil de üzerine pudra şekeri serpilerek ya da eritilmiş çikolataya bandırılarak tüketiliyor.

Tatlı ile çok aramız olmamasına rağmen biz de sırf  Madrid’e gelmişler ama Chocolateria San Gines’te eritilmiş çikolataya churros banmamışlar’ demesinler diye gidiyoruz ama hiç iç bayıcı değil, hakikaten iyiymiş, çok seviyoruz.

madrid-en-iyi-restoranlar-tapas (2)

6-Rosi La Loca Taberna’da Paella

Madrid’in kalbi Puerta del Sol Meydanı’na çıkan sokaklardan birinde daha çok lokal gençlerden oluşan bir müşteri kitlesine sahip mütevazi bir restoran Rosi La Loca Taberna. Tapaslar kadar paellası da başarılı. Servis ilgili, mekan neşeli ve keyifli.

madrid-en-iyi-restoranlar-tapas (5)

7- La Mallorquina’da Kremalı Napolitanas

1894’ten bu yana hizmet veren bu pastane şehrin en çok turist çeken mekanlarından. İster tatlınızı kahve eşliğinde pastanede ayak üzeri, ister paket alıp Puerta del Sol’da veya Plaza Mayor’da nefis çöreklerin tadına bakabilirsiniz.

Barselona’daki En İyi Restoranlar, Restoran Tavsiyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir