Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? 2024 Giriş Ücreti Nedir?

Belgrad Ormanı’ndaki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da yer alıyor. Adını Ayvat Deresi üzerinde kurulmuş olan tarihi bentten almış olan park, özellikle bu bent etrafında muhteşem görseller, instagramlık fotolar sunuyor.

Meşe ve gürgen ağaçlarının hakim olduğu tabiat parkında yaban domuzu, altın çakal, geyik, karaca, tilki, kurt, sansar, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, ispinoz, saka, yabani tavşan ve sincap türlerine ratlamak mümkün. Parktaki yürüyüş parkurlarında yürüyüş ve koşu yapmak ya da bisiklet sürmek oldukça keyifli.

Piknik için de masaların bulunduğu parkta Belgrad ormanı içerisindeki tüm parklarda olduğu gibi ateş yakmak, mangal yapmak yasak. Park bünyesinde ayrıca Eyüp Belediyesi’nin işlettiği (ESBAŞ),  kafe restoran hizmeti veren Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri de yer alıyor.

AYVAT BENDİ TABİAT PARKI’NA NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da, Forest Kemerburgaz Macera Parkı’nın hemen yanında yer alıyor. Mecidiyeköy’den özel aracınızla yaklaşık yarım saatte ulaşabileceğiniz parka toplu taşıma ile gitmek isterseniz Mecidiyeköy’den önce 48 sonra 48C no’lu İETT otobüslerini kullanmanız gerekiyor. Diğer bir yöntem de Yenikapı – Hacıosman metro hattında İTÜ Ayazağa durağında inip 48 L ve 48 C no’lu İETT otobüslerini kullanmanız.

AYVAT BENDİ TABİAT PARKI GÜNCEL GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

Ayvat Bendi Tabiat Parkı’na giriş için kişi başı yaya veya bisikletli olarak 21 TL, Motorsiklet için 45 TL, Otomobil için 65 TL ödemeniz gerekiyor.

 

İstanbul’da Hafta Sonu Doğada Gezilecek Yerler | Gezenti Anne

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

 

1 Comment

  • Mustafa dedi ki:

    22 Temmuz günü öncelikli olarak yürüyüş yolunu kullanmak amacıyla gittim. İki gün önce Neşet Suyu koşu yolunu kullanmıştım. Farklı olsun diye Ayvat’a gittim. Ormanın her alanında piknik yapıp ateş yakabiliyorsunuz. Arabanla ormanın içine gidebildiğin yere kadar gidebiliyorsun. Çok kontrolsüz. Lavabolar çok pis, Yürüyüş yolu ve ormanın her alanına araçlarla girilebildiği için toz içerisinde kalıyorsunuz. Yol dediğim de çakıl taşlı bir yol. 8 km’sini yürüdüm. Manzara güzel ama ormanda ateş yakılmamış yer kalmamış. Bu arada yürüyüş sırasında ceylan yavrusu da gördüm. Yolun inişli çıkışlı olması güzel.1,5 saatlik yürüyüşte yürüyüş yapan başka insanoğlu görmedim. Burası daha çok mangal yapmak için kullanılıyor. Çünkü ormanın her yerine, yere ateş yakabiliyorsun. Neşet Suyu ile karşılaştırdığımda tabii ki Neşet Suyu harika bir yer. Sürekli dolaşan bir güvenlik. Ateş yakılacak yerler belirli. Ormanın her yerine dalıp ataş yakamıyorsun. Ayvat gibi harika bir yer atıl bir şekilde kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir