Ayvat Bendi Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Belgrad Ormanı’ndaki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da yer alıyor. Adını Ayvat Deresi üzerinde kurulmuş olan tarihi bentten almış olan park, özellikle bu bent etrafında muhteşem görseller, instagramlık fotolar sunuyor.

Meşe ve gürgen ağaçlarının hakim olduğu tabiat parkında yaban domuzu, altın çakal, geyik, karaca, tilki, kurt, sansar, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, ispinoz, saka, yabani tavşan ve sincap türlerine ratlamak mümkün. Parktaki yürüyüş parkurlarında yürüyüş ve koşu yapmak ya da bisiklet sürmek oldukça keyifli.

Piknik için de masaların bulunduğu parkta Belgrad ormanı içerisindeki tüm parklarda olduğu gibi ateş yakmak, mangal yapmak yasak. Park bünyesinde ayrıca Eyüp Belediyesi’nin işlettiği (ESBAŞ),  kafe restoran hizmeti veren Kurt Kemeri Sosyal Tesisleri de yer alıyor. 

 

AYVAT BENDİ TABİAT PARKI’NA NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da, Forest Kemerburgaz Macera Parkı’nın hemen yanında yer alıyor. Mecidiyeköy’den özel aracınızla yaklaşık yarım saatte ulaşabileceğiniz parka toplu taşıma ile gitmek isterseniz Mecidiyeköy’den önce 48 sonra 48C no’lu İETT otobüslerini kullanmanız gerekiyor.Diğer bir yöntem de Yenikapı – Hacıosman metro hattında İTÜ Ayazağa durağında inip 48 L ve 48 C no’lu İETT otobüslerini kullanmanız.

 

AYVAT BENDİ TABİAT PARKI GİRİŞ ÜCRETİ NEDİR?

Ayvat Bendi Tabiat Parkı’na giriş için kişi başı yaya veya bisikletli olarak 6 TL, Motorsiklet için 9 TL, Otomobil için 18 TL ödemeniz gerekiyor.

 

İstanbul’da Hafta Sonu Doğada Gezilecek Yerler | Gezenti Anne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir