Ankara Rahmi Koç Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? 2024 Giriş Ücreti Nedir?

Eskiden At Pazarı olarak bilinen mevkideki tarihi bir kervansarayda bulunan Ankara Rahmi Koç Müzesi’nin her odasında farklı bir tema bulunuyor.  Müzede maket oyuncaklardan, eski bilimsel araç gereçlere, traktörlerden eski bisikletlere, balıkadam kıyafetlerinden, eski uçak motorlarına, daktilolara, bilgisayarlara, maket evlerden esnaf dükkanlarına pek çok nostaljik öğe mevcut. Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan ve tüm ülkelere ve geçmişten günümüze tüm dönemlere ait, endüstri ve mühendislikle ilgili objelerin sergilendiği Rahmi M. Koç Müzesi çocuklar için de oldukça ilgi çekici.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ NEREDE?

Ankara Rahmi M. Koç Müzesi Ankara Kalesi ana giriş kapısının karşısında, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin hemen yukarısında yer alıyor. Günümüzde yaklaşık 7 bin metrekarelik alana yayılan müze Çengelhan ve Safranhan olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ’NE NASIL GİDİLİR?

MİNİBÜSLE;

Ulus Hastaneler Bölgesi’ne gelen tüm minibüslerle Hacettepe Hastanesi’nde inip, Altındağ Belediyesi’nin önünden geçip, müze levhalarını takip ederek Koyunpazarı Yokuşu’ndan yürüyebilir ya da taksiye binebilirsiniz.

OTOBÜSLE;

Ulus’a gelen tüm otobüslerle Ulus Meydanı’nda inip Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi istikametinde yürüyebilir ya da taksiye binebilirsiniz.

METRO-ANKARAYLA;

Ulus Metro istasyonunda inerek Hisar Caddesi’nden Ankara Kalesi istikametinde yürüyebilir ya da taksiye binebilirsiniz.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ GÜNCEL GİRİŞ BİLET ÜCRETİ:

OCAK 2024  itibariyle Ankara Rahmi Koç Müzesi’ne giriş için yetişkinlerin 100 TL, öğrencilerin 50 TL ödemesi gerekiyor. 10 kişi üzerindeki gruplar için bu fiyatlar 90 TL ve 40 TL oluyor. Müze kart geçerli değil.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ AÇILIŞ KAPANIŞ (ZİYARET) SAATLERİ

Ankara Rahmi Koç Müzesi’ne hafta içi 10:00-17:30 arasında, hafta sonu 10:00-18:00 arasında, yaz döneminde 10:00-19:00 arasında giriş yapılabiliyor. Pazartesi günleri kapalı.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ SANAL OLARAK ZİYARET EDİLEBİLİR Mİ?

Müzeyi evinizin konforunda, hiçbir giriş ücreti ödemeden ziyaret edebilmeniz, içerisini 3 boyutlu olarak gezebilmeniz de mümkün.

Ankara Rahmi Koç Müzesi’ni 3 boyutlu olarak gezmek için tıklayın.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ’NDE NELER VAR?

Ankara Rahmi Koç Müzesi’nin giriş katında Lokomotif modelleri, ahşap oyuncaklar, porselen bebekler, her detayın düşünüldüğü muhteşem güzellikte bebek evleri bulunuyor. Yine zemin katta bulunan bakırcı, şapkacı, tiftikçi, marangazhane ve saraçtan oluşan Esnaf Sokağı özellikle ilgi çekici. Atatürk’e ait bazı kişisel eşyaların  yanı sıra 1920’li yılların Türkiye’si hakkında fikir veren bazı objeler ise ATATÜRK bölümünde sergileniyor.

Bodrum katında geçmişte kullanılan tıp ve ecza malzemeleri ile tarım aletleri sergileniyor. Asma kat olan 1. katta ise Rahmi Koç ve Mustafa Koç’a ait galeri, deniz uçağı, tekne ve uçak modelleri sergileniyor. Yine aynı katta çay kahve ve aperatif yiyeceklerin satışa sunulduğu ufak bir kafe de mevcut.

ANKARA RAHMİ KOÇ MÜZESİ İLETİŞİM BİLGİLERİ

ADRES: Gözcü Sokak, 06230 Altındağ/Ankara, Türkiye

TELEFON:  +90 312 309 68 00

Ankara’da Çocuklarla Kışın Gezilecek En Güzel 7 Yer

Tags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir