Bulgaristan’da 2023’de Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Türkiye’deki asgari ücreti komşu ülkelerle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Bulgaristan’da Ocak 2023 itibariyle aylık brüt asgari ücret 710 Bulgar Levasına (BGN) yükseltilmiş durumda. Bu da aylık 363 Euro’ya denk geliyor. Yılda 12 kere ödeme yapıldığı düşüldüğünde yıllık asgari ücret 4356 Euro ediyor. Brüt olan bu tutarlar net olarak hesaplanmak istendiğinde yaklaşık 1/3 ü kadar kesintiye uğruyor.

Buna göre Bulgaristan’da Asgari ücret Net 475 BGN, yani Net 242 € olarak ödeniyor.

Bulgaristan’daki asgari ücret diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. Zaten Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek asgari ücrete Lüksemburg (aylık 2313 €) sahipken en düşük asgari ücret rekorunu Bulgaristan (aylık 363 €) elinde bulunduruyor. Balkanlar’da Bulgaristan’dan daha düşük asgari ücrete sahip tek ülke Arnavutluk (aylık 268€). O da Avrupa Birliği’nde değil.

Bulgaristan’daki ortalama maaşlara baktığımızda ise bu rakam aylık 3300 Bulgar levasına yükseliyor. Bu da yaklaşık aylık 1650 Euro ediyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Romanya’da Asgari Ücret Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir