Bulgaristan’da 2023’de Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Türkiye’deki asgari ücreti komşu ülkelerle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Bulgaristan’da hükümetin zorunlu kıldığı bir asgari ücret mevcut. Hiçbir işçiye bu asgari ücret oranından daha az ödeme yapılamıyor. 

Bulgaristan’da Ocak 2023 itibariyle aylık brüt asgari ücret 780 Bulgar Levasına (BGN) yükseltilmiş durumda. Bu da aylık 400 Euro’ya denk geliyor. Yılda 12 kere ödeme yapıldığı düşüldüğünde yıllık asgari ücret 4800 Euro ediyor. Brüt olan bu tutarlar net olarak hesaplanmak istendiğinde yaklaşık 1/3 ü kadar kesintiye uğruyor. Buna göre Bulgaristan’da Asgari ücret Net 520 BGN, yani Net 267 € olarak ödeniyor.

Asgari ücret hesaplaması için Bulgaristan’da Mc Donalds’ta çalışan birinin maaşını referans alırsak maaş aralığı tecrübeye ve pozisyona göre 800 BGN ve 2750 BGN arasında değişiyor. Bu da minimum 410 Euro’ya denk geliyor. 

Bulgaristan’daki asgari ücret diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça düşük kalıyor. Zaten Avrupa Birliği ülkeleri arasında en yüksek asgari ücrete Lüksemburg (aylık 2313 €) sahipken en düşük asgari ücret rekorunu Bulgaristan (aylık 363 €) elinde bulunduruyor. Balkanlar’da Bulgaristan’dan daha düşük asgari ücrete sahip tek ülke Arnavutluk (aylık 268€). O da Avrupa Birliği’nde değil.

Bulgaristan’daki ortalama maaşlara baktığımızda ise bu rakam aylık 3300 Bulgar levasına yükseliyor. Bu da yaklaşık aylık 1650 Euro ediyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Romanya’da 2023 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Yunanistan’da 2023 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir