Göktürk’te Kahvaltı Nerede Yapılır? Nezihe Hanım’ın Bahçesi

Göktürk’te çiçeği burnunda bir kahvaltı mekanı olan Nezihe Hanım’ın Bahçesi’nde 4 kız kardeş bir araya gelip aileden yadigar kalan evlerinde kahvaltı hizmeti sunuyorlar. Nezihe Hanım’ın Bahçesi İstanbul’un son köylerinden Odayeri Köyü’nde yer alıyor. Doğa içinde, kuş cıvıltıları arasında, çocuklara özel doğal park alanı bulunan bahçede anne babalar rahatça kahvaltılarını ederken çocuklar gönüllerince oynuyorlar. Bahçede çocuk sesleri yükseliyor, gelenler buranın havasına, huzuruna, kahvaltısına, keyfine, banyosuna, perdelere eklenmiş eski dantellere bile bayılıyor.

Serpme kahvaltı olarak hizmet sunan işletmenin en önem verdiği başlık ise ürünlerin doğal ve kaliteli oluşu. Ev yapımı reçeller, tereyağı, manda sütünden kaymak, Ayvalık’ta zeytin, Antakya’dan zahter gibi bir çok değişik ürünü içinde barındırıyor. Anne babanın Makedonya’dan göç etmesini es geçmeyip adını ilk defa duyabileceğimiz, “keçi bacağı”, “paprikalı izvar” gibi yöresel lezzetlerle kahvaltılarını süslüyorlar. 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Domates, salatalık, maydanoz en lezzetlisinden seçiliyor, süt olarak, Odayeri Köyü’ünün üretimi olan inek, manda sütü alınıyor, köydeki Gülçin ablanın, komşuları Şeker ablanın tavuklarının yumurtalarını koyuluyor. Ellerinden geldikçe her şeyi gerçekten doğal olanından tercih ediyorlar,“Organik” kelimesini kullanmamaya özen gösteriyorlar, “köy kahvaltısı” demiyorlar ama kullandıkları her ürünün de doğal olmasına özen gösteriyorlar. El yazısıyla not onlar için çok önemli. Kahvaltılarını ünlü şair Cemal Süreyya’dan notlarla süslüyorlar, müşterilerine özel notlu tatlılar, hamilelere özel notlu inek sütleri göndermeyi de ihmal etmiyorlar.

Kişi başı 45 TL olan serpme kahvaltının içinde domates-salatalık, yeşillik tabağı (biber-maydonoz-nane-roka), 3 çeşit peynir (Ezine, tulum, çeçil), Ev yapımı kakaolu fındık kreması, marmelat ve incir reçeli, keçi bacağı (hamur işi), zahter, zeytinyağı, Ayvalık yeşil zeytin, Gemlik siyah zeytin, bal-tereyağı, manda sütünden kaymak, havuç tarator, Bandırma sıcak sos (domates-biberli) , sahanda köy yumurtası, paprikalı izvar (biberli süzme yoğurtlu kahvaltılık sos) ve mevsim meyveleri  bulunuyor. İki kişilik sunulan serpme kahvaltıya 1.5 litrelik termos çay da dahil. Kahvaltı sonrası leziz cheesecakelerini denemeniz özellikle tavsiye ediliyor. 

 

NEZİHE HANIM’IN BAHÇESİ

Odayeri Mahallesi, 3. Kartal sk. 16/1 Eyüp Sultan/ İstanbul 

0 (533) 025 45 06

 

İstanbul’da Doğa İçindeki Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

2 Comments

  • Ekrem Öncü dedi ki:

    10.02.2019 tarihinde kahvaltıya gittim. Mekanda serpme kahvaltı geliyor ama porsiyonları çok küçük. Ekstra bir sipariş konusuna dikkat etmek gerekiyor. Bir bardak süte 9 tl, küçücük sucuklu yumurtaya 25 tl, 20 gram reçele 8 tl, suya 8 tl, çaya Ela’ya diye 15 tl gibi fiyatlar yazarak kahvaltı fiyatını ikiye katlıyorlar. Mekanı da beğenmedim ve kesinlikle önermiyorum.

    • Gezenti Anne dedi ki:

      Ekrem Bey, benim tavsiyemle gidip böyle bir deneyim yaşamanıza üzüldüm. Okuyucular sizin yorumumuzu da görerek ona göre gidip gitmemeye karar verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir