Yunanistan’da 2023 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Türkiye’deki asgari ücreti komşu ülkelerle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına Yunanistan’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Yunanistan’da hükümetin zorunlu kıldığı bir asgari ücret mevcut. Hiçbir işçiye bu asgari ücret oranından daha az ödeme yapılamıyor. 

Yunanistan’da Temmuz 2023 itibariyle günlük brüt asgari ücret 31.85 Euro, aylık brüt asgari ücret ise 713 Euro olarak ödeniyor. Yılda 12 kere ödeme yapıldığı düşüldüğünde yıllık asgari ücret 8556 Euro ediyor. Brüt olan bu tutarlar net olarak hesaplanmak istendiğinde yaklaşık 1/3 ü kadar kesintiye uğruyor.

Asgari ücret hesaplaması için Yunanistan’da Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin aylık maaşını referans alırsak yaklaşık 750 Euro olarak ödeniyor.

Yunanistan’da asgari ücret Romanya (516 €) ve  Bulgaristan’a (400 €) göre oldukça yüksek. Yunanistan’daki ortalama maaşlara baktığımızda ise bu rakam yaklaşık aylık 1450 Euro ediyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Bulgaristan’da 2023’de Asgari Ücret Nedir?

Romanya’da 2023 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir