Karadağ’da 2024 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Türkiye’deki asgari ücreti Balkan ülkeleriyle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘Karadağ’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Karadağ’da hükümetin zorunlu kıldığı bir asgari ücret mevcut. Hiçbir işçiye bu asgari ücret oranından daha az ödeme yapılamıyor. 

Karadağ’da 2024 yılındaki asgari ücretler 2023 yılında belirlenmiş asgari ücretler ile aynı tutarda devam ediyor. Buna göre Ocak 2024 itibariyle aylık brüt asgari ücret ise 535.5 Euro olarak ödeniyor. Yılda 12 kere ödeme yapıldığı düşüldüğünde yıllık asgari ücret 6390 Euro ediyor. Brüt olan bu tutarlar net olarak hesaplanmak istendiğinde yaklaşık 1/3 ü kadar kesintiye uğruyor.

Asgari ücret hesaplaması için Karadağ’da kasiyer olarak çalışan birinin aylık maaşını referans alırsak bu tutar 450 Euro’dan başlıyor ve 1570 Euro’ya kadar uzanıyor. Ortalama olarak 990 Euro olarak belirleniyor.

Karadağ’da asgari ücret Yunanistan (713 €) ve  Bulgaristan’da (400 €) ödenen asgari ücretler arasında orta bir noktada kalıyor. Karadağ’daki ortalama maaşlara baktığımızda ise bu rakam yaklaşık aylık 940 Euro ediyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Bulgaristan’da 2023’de Asgari Ücret Nedir?

Yunanistan’da 2023 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir