Çocuklarda Koronavirüsle Bağlantılı Ölümcül Bir Hastalık Tespit Edildi

İngiltere’de doktorlara ACİL koduyla gönderilen bir uyarıda çocuklar arasında son üç haftada koronavirüsle bağlantılı, yoğun bakımda tedavi gerektiren ve ölüme sebebiyet verebilen yeni bir hastalığın görüldüğü belirtildi.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi NHS’in uyarısında “İngiltere’de çocuklar arasında Covid-19’la bağlantılı bir inflamatuar sendromu ya da henüz ne olduğu tespit edilemeyen yeni bir bulaşıcı patojenin görülmeye başlaması kaygı yaratmıştır” denildi.

Uyarıda bu hastalığın daha çok koronavirüs testleri pozitif çıkan çocuklarda görüldüğü ancak virüse yakalanmayan çocuklarda da rastlandığı ifade edildi.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülkede bazı çocukların koronavirüsün neden olduğu nadir görülen bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi.

Toksik şok sendromu ve Kawasaki hastalığı belirtileri

Açıklamaya göre bu yeni hastalıkta ağır Covid-19’un yanı sıra toksik şok sendromu ve el, dil ve gözlerin kırmızılaşmasıyla sonuçlanan, bazı vakalarda kalp damarlarının genişlemesine neden olabilen Kawasaki Hastalığı belirtileri görülüyor. 

Uyarıda çocuklarda karın ağrısı, mide-bağırsak sorunlarıyla kardiyak inflamasyonu görüldüğüne dikkat çekilerek bu belirtileri gösterenlerin derhal hastaneye sevk edilmesi istendi.

 

Belki de tek teselli edici olan yanının çocuklarda hafif sendromlarla atlatılması olan Koronavirüs pandemisinin yeni bir bulaşıcı patojene sebep olma ihtimali anne babalar arasında kaygı yarattı.

 

İspanya ve İtalya’da da benzer vakalar var!

Cambridge’deki Pediatrik Yoğun Bakım danışmanı Dr. Nazima Pathan, İspanya ve İtalya’daki meslektaşlarının benzer vakalar bildirdiklerini söyledi.

Reuters’a konuşan İtalyan çocuk doktoru Matteo Ciuffreda ise, İtalya’nın Bergamo kasabasında son bir ay içerisinde damar enflamasyonu ile 20 çocuğun muayene edildiğini belirtti. Doktor Ciuffreda, son bir ay içinde görülen bu sayının, normalde bir yıl içinde görülen sayının 6 katı olduğuna dikkat çekti.

İtalya ve İngiltere dışında, İspanya’nın Madrid ve Portekiz’in Lizbon kentlerinde de benzer çocuk vakalarında artış olduğu gözlemlendi.

 

Koronavirüs Salgını Ne Zaman Biter?

 

Kawasaki hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı özellikle beş yaş altı çocuklarda üç günden uzun süren ateş, döküntü, ağız içinde, dilde ve gözlerde kızarıklık ile kendisini gösteren bir çocuk hastalığıdır. İlk defa Japon pediatrist Dr. Tomisaku Kawasaki tarafından 1967 yılında tanımlanan bu hastalık, özellikle beş yaş altı çocuklarda tedavi edilmezse uzun süreli kalp komplikasyonlarına sebebiyet verebilen önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi edildiğinde ise birçok çocukta herhangi bir kalıcı hasara neden olmaz.

Kawasaki hastalığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

  • Üç günden uzun süren ve ilaç tedavisine fazla yanıt vermeyen yüksek ateş (39 derece üzerinde), 
  • Akıntı olmadan gözlerde ortaya çıkan kızarıklık, 
  • Göğüsten bacağa kadar yayılan deride, kasıklarda ve genital bölgede kızarıklık, 
  • El ve ayaklarda şişlik ve kızarıklık, 
  • Özellikle boyunda büyümüş lenf bezleri, 
  • Tahriş olmuş boğaz, ağız ve dudaklar,
  • Şişik ve parlak kırmızı dil (çilek görüntüsünde)

 

Canım Anneme Mektuplar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir