SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir?

Dünyada çoktan yaygınlaşmış olan sushi, son dönemde ülkemizdeki büyük şehirlerde de yükseliş trendine girdi. Çoğumuz “sushi nedir?” az çok biliyoruz ama görüyorum ki sushi severler de dahil bazı detaylarda kayboluyoruz. İş bu SUSHI NEDİR? NIGIRI NEDİR? SASHIMI NEDİR? yazısı suşi ve yandaşları hakkında genel bir bilgi vermek amacı ile yazılmıştır.

Efendim sushi haşlanmış pirincin deniz ürünleri ve sebzelerle ile birleşiminine verilen genel bir isimdir ve bu isim sushinin hazırlanma şekline ve içeriğine göre özelleşmektedir. Bu anlamda SASHIMI bir sushi çeşidi değildir. Çünkü pirinç içermez, çiğ balığın dilimlenmiş halidir. NİGİRİ ise sıkıştırılmış pirinç yatağının üzerine koyulan tek bir parça deniz ürününden oluşur.

SUSHI (SUŞİ)

SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir-01

SASHIMI (SAŞİMİ)

SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir-01 (2)

NİGİRİ

 Bizim genelde sushi diyerek kestirip attığımız halka şeklindeki roll sushilere MAKİ denir. Kurutulmuş yosun üzerine serilen pirinç üzerine havuç, salatalık ve deniz ürünü gibi iç malzemeler yerleştirilir. Bambudan yapılmış bir yaygı yardımı ile yuvarlanarak oluşturan rulo dilimlenerek servis edilir…
SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir-02

MAKİ NEDİR?

SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir-04

MAKİ 

 Sushinin orijinal haliyle daha onlarca çeşidi olmasına rağmen dünya çapında popülerleştikçe Batı mutfağında Japonya’dan farklı çeşitler ortaya çıkmıştır. Ülkemizdeki sushi servis edilen restoranlarda da sushiler daha çok batı mutfağındaki isimleri ile menülerde yer almaktadır. Bu çeşitlerden en bilinir ve yaygın olanı avokado, surumi (ki ben surumiyi yengeç taklidi yapan balık ezmesi olarak tanımlıyorum) ve salatalıktan oluşan California roll’dur. 

CALIFORNIA ROLLS

Batı mutfağı sushileri Tornado roll, Philadelphia roll, California roll olarak çeşitlendirilebilir, restorandan restorana farklılık gösterebilir.

SOYA SOSU, WASABI, GARİ NEDİR?

 Bu üçlü sushinin can dostlarıdır. SOYA SOSU Uzak doğu mutfağının tuzudur, minik sos tabaklarına dökülür, isteğe bağlı olarak hardalımsı bir acılığa sahip olan WASABİ den alınıp bu sosa eklenir ve karıştırılır. GARİ ise ince dilimlenmiş zencefil turşusudur. Farklı türde sushiler arasında damak tadının nötrlenmesi için kullanılır. Wasabi ve gari olmazsa olmaz değildir ancak sossuz hazırlanan  bir sushiyi (ki standart sushiler sossuzdur) soya sosa batırmadan yemek tuzsuz bir yemek yemek gibidir…
SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir-06

SOYA SOSU, WASABİ, GARİ

Sushi yemenin en kritik noktalarından biri de CHOPSTICK kullanımıdır. İlk başta zor gibi dursa da biraz pratikle rahatlıkla öğrenilebilir.

CHOPSTICK NASIL KULLANILIR?

 Basitçe anlatmak gerekirse iki çubuk uçları aynı hizada olacak şekilde sağ ele alınır. Çubuklardan birinin alt kısmı baş parmak ile işaret parmağın birleştiği yere, orta kısmı da yüzük parmağına yerleştirilir. Diğer çubuk ise işaret parmağı ve orta parmak arasına koyulup başparmak ile desteklenir. Açma kapama sadece üstteki çubuğun hareketi ile gerçekleştirilir. 
SUSHI(Suşi), NIGIRI, SASHIMI (Saşimi) Nedir-07

CHOPSTICK NASIL KULLANILIR?

Sushi ile ilgili bildiklerim ve araştırdıklarımdan derlediğim bu yazı sushi severlere ve sevmese de merak ederlere ithaf olunur. 🙂 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İstanbul’da sushi yiyebileceğiniz Uzak Doğu restoranı tavsiyelerimiçin tıklayın…

Tags

6 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir