Blog ve Blog Yazarlığı Nedir? Popüler Gezi Blogları Hangileridir?

blog_yazarligi_nedir_populer_bloglar

BLOG NEDİR?

Blog, insanların  ilgi duydukları, paylaşmak istedikleri herhangi bir konuda yayın yapabildiği, yazı ve fotoğraf paylaşabildiği genellikle günlük tarzında olan web tabanlı bir platformdur. Zaten blog kelimesi İngilizcedeki web ve log kelimelerinin birleşmesinden oluşan weblog kelimesinin zamanla kısaltılmış halidir. 

BLOGGERLIK VEYA BLOG YAZARLIĞI NEDİR?

Kendine ait kişisel bloğunda yayın yapan kişilere blogger ya da blog yazarı denir.

BLOG VE WEB SİTESİNİN FARKI NEDİR?

Web sitesinin kurulumu için teknik bilgi gerekmektedir. Oysa blog sahibi olmak için herhangi bir teknik bilgi gerekmemekte, hazır şablon ve temalar kullanılarak paylaşım yapılabilmektedir.

Basit bir blog açmak ücretsizdir, bu durum web siteleri için geçerli değildir.

Bireysel ifadeler kullanıldığı için blog içerikleri, web site içeriklerine göre daha samimidir.

Okuyucular yorum yazabildiği için bloglar aynı zaman da interaftiktir, web siteleri gibi tek yönlü değildir.

BLOG ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bloglarda paylaşılan yazılar tamamen yazan kişilerin inisiyatifindedir, bu nedenle blogları kategorize etmek oldukça zordur. Ancak yine de en popüler blogların gezi blogları, yeme içme blogları ve de moda blogları olduğu söylenebilir.

GEZENTIANNE.COM BLOĞUNUN İÇERİĞİ NEDİR?

Gezentianne.com yeme içmeyi de kapsayan bir gezi bloğudur. Gezenti Anne’nin yurt içi ve yurt dışı seyahat tecrübeleri doğrultusundaki gezi tavsiyeleri ile ağırlıklı olarak İstanbul restoranlardan oluşan, gezilerindeki restoran deneyimlerini de kapsayan mekan tavsiyeleri yer alır.

ÖNE ÇIKAN DİĞER GEZİ BLOGLARI NELERDİR?

Sosyal medyanın gücü hissedilmeye başlandıktan sonra gün be gün blog yazarlarının  sayısı çoğalıyor. Ancak elbetteki içeriklerinin gücü doğrultusunda bu bloglardan sadece bir kısmı öne çıkıyor. İçeriğinde yeme içmeyi de barındıran ya da barındırmayan popüler gezi bloglarını sıralarsak;

Gezimanya.com

Biz dünyanıntüm renklerini görmek, tüm tatlarını almak ve tüm arkadaşlarını edinmek için dayanılmaz bir istek içerisindeyiz. ‘Gezmedik yer bırakmamak’ için diyor,Gezimanya’yı kuran Tuğçe ve Murat Özbilgi çifti. 2012 yılında kurulan Gezimanya, 1850 destinasyon ve 18000 sayfasıyla şu an internetteki en geniş Türkçe seyahat rehberi olma misyonunu üstlenmiş durumda.

Birhayalinpesinde.com

İnsanlara maddi durumlarından bağımsız olarak seyahat etme arzusunu aşılamaya ant içmiş, genç kişi Deniz Pehlivan’ın kurduğu ve henüz kurulalı sadece 1 yıl geçmiş olmasına rağmen çok büyük bir takipçi kitlesine ulaşmayı başarmış birhayalinpesinde.com pek çok kişinin içindeki gezginin ortaya çıkarma konusunda üstlendiği misyon için büyük bir alkışı hak ediyor.

Ayagimintozuyla.net

Taze Anne Melike’nin öncesinde kendisi için bir gezi günlüğü olarak yazmaya başladığı, daha sonra kitlelere yayılan seyahat bloğu Ayağımın Tozuyla, seyahatlerini ve gittiği güzel mekanları ayrıntılı olarak anlattığı bir web günlüğüne dönüşmüş. Yazılarını okuyup tur şirketlerine ihtiyaç duymadan yola çıkanların varlığı ise en büyük motivasyon kaynağı. İlk başlarda eşiyle çıktığı yolculuklarına şimdi bebekleri de eşlik ediyor. Bebekle gezmeye çekinenlere ilham vermek de Ayağımın Tozuyla’nın yeni hedefleri arasında.

Cokokuyancokgezen.com

Sevil Mert… Öğrenmenin sonu yok, yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımak, yeni bilgilere ulaşmak, araştırmak, kendini geliştirmek hiç bitmeyecek bir yolculuk, ben de bu yolculukta bir garip seyyah…

Kucukdunya.com

Küçük Dünya blog yazarı Yaprak, 12 yıl Kanada’da yaşamış. Sonra doğduğu topraklar ve aile özlemi ağır bastığı için memlekete geri dönmüş ve “artık bu civarları daha çok keşfetme vaktidir benim için” demiş. Yurt içinde ve yurt dışında hem kültürel zenginlikleri, hem de su altı yaşamını keşfediyor. Gezdiği yerlerin detaylarını ve anılarını da bizlerle paylaşıyor.

Blog Yazıları mı Yoksa İnstagram mı Daha Etkili Bir Tanıtım Yöntemi?

5 Comments

 • Bublogta dedi ki:

  Blog yazarlığı gerçekten herkesin tatması gereken bir şey. İnsanı geliştiriyor, daha verimli düşünmeye itiyor. Ellerinize sağlık.

 • Uğur Güzel dedi ki:

  Merhabalar güzel içerik olmuş ellerinize sağlık.

 • Mekan Ajandası dedi ki:

  Bloggerlık hakkında oldukça bilgilendirici bir makale olmuş. Umarım benim sitem de bir gün öne çıkan gezi blogları arasına girebilir =). paylaşımınız için teşekkürler.

 • Gecenin Bekçileri dedi ki:

  çok güzel bir yazı , okuması keyifli

 • COME RENT dedi ki:

  Harika bir yazı metini olmuş.Emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir