Norveç’te 2023 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Norveç’e göç etmeyi planlayan ya da Türkiye’deki asgari ücreti Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına Norveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Norveç dünyada en yüksek asgari ücret ve yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri. Danimarka ve İsveç gibi Norveç’te de resmi bir asgari ücret bulunmuyor. Ancak iş sözleşmelerinin çoğunda işçiler, işverenler ve yerel yönetimler tarafından müzakere edilen ulusal bir ölçek bulunuyor. Ayrıca bazı sektör için toplu sözleşmeler için asgari ücret uygulaması getirilmiş durumda.

Örneğin inşaat sektöründe çalışan vasıflı işçinin saatlik asgari ücreti 220 NOK, vasıfsız işçinin 200 NOK, 18 yaş altı için ise 130 NOK olarak belirlenmiş. Otel, restoran gibi hizmet sektöründe çalışanların saatlik ücreti ise 175 NOK, 18 yaş altı için 120 NOK ödeniyor.

Buna göre haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçi vergi kesintisinden önceki Ocak 2022 itibariyle aylık brüt maaşı yaklaşık 35.000 NOK oluyor. Euro’ya çevrildiğinde ise Norveç’te aylık brüt asgari ücret 3500 Euro’ya denk geliyor.

Asgari ücret hesaplaması için Norveç’te Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin saatlik ücretini referans alırsak bu yaklaşık 10 Euro’ya denk geliyor. Buna göre Mc Donalds’ta kasiyer olarak haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçinin aylık maaşı yaklaşık 1700 Euro oluyor.

Norveç’teki asgari ücret diğer Avrupa ülkelerdeki asgari ücretle nasıl karşılaştırılır?

Parite günden güne değişmekle birlikte 1 Norveç kronu yaklaşık 0,1 Euro’ya denk geliyor. Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden örnek verirsek Fransa’da saatlik asgari ücretin 2023 itibariyle 10.57 Euro, Almanya’da ise 9.82 Euro olduğu göz önüne alındığında Norveç’teki saatlik 200 NOK yani yaklaşık 20 Euro olan asgari ücretin bu ülkelerden 2 kat fazla olduğunu söylemek mümkün. Ancak Norveç’te yaşayan asgari ücretli birinin Almanya ve Fransa’da yaşayan asgari ücretli biri ile yaşam standardını kıyaslamadan önce bu ülkelerdeki alım gücünü de değerlendirmek gerekiyor.

Norveç’te Asgari Ücrete Uygulanan Vergi Nedir?

Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına bakıldığında brüt maaş üzerinden vergi kesintisi %25 iken bu oran Norveç’te %22 civarında. Bu anlamda Norveç’te çalışan biri vergi anlamında da avantaj sağlıyor.

Özetlemek gerekirse Norveç’te 1 Ocak 2023 yılı itibariyle aylık brüt asgari ücret yaklaşık 35.000 NOK, aylık net asgari ücret ise yaklaşık 27.000 NOK, bu da yaklaşık 2700 Euro’ya denk geliyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Norveç’te 2023 Market Fiyatları ve Yaşam Giderleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir