İsveç’te 2024 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle İsveç’e göç etmeyi planlayan ya da Türkiye’deki asgari ücreti Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

İsveç dünyada en yüksek asgari ücret ve yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri. Danimarka ve Norveç gibi İsveç’te de resmi bir asgari ücret bulunmuyor. Asgari maaşlar genellikle işçi sendikaları aracılığıyla görüşülüyor. Asgari ücret hesaplaması için İsveç’te Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin saatlik ücretini referans alırsak bu yaklaşık 140 İsveç Kronuna (SEK) yani 13 Euro’ya denk geliyor.

İsveç’teki saatlik ücretin minimum değerine değil de, ortalama değerlerine bakıldığında bu rakam saatlik 190 İsveç Kronuna (SEK) yani yaklaşık 18 Euro’ya çıkıyor.

Asgari ücret hesaplaması için İsveç’te Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin saatlik ücretini referans alırsak bu yaklaşık 11 Euro’ya denk geliyor. Buna göre Mc Donalds’ta kasiyer olarak haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçinin aylık maaşı yaklaşık 1900 Euro oluyor.

Buna göre haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçi vergi kesintisinden önceki Ocak 2023 itibariyle aylık asgari brüt maaşı yaklaşık 23.500 SEK oluyor. Euro’ya çevrildiğinde ise İsveç’te aylık brüt asgari ücret 2250 Euro’ya denk geliyor.

İsveç’teki saatlik ücretin minimum değerine değil de, ortalama değerlerine bakıldığında ise haftada ortalama 40 saat çalışan bir işçi vergi kesintisinden önceki Ocak 2024 itibariyle aylık ortalama brüt maaşı yaklaşık 33.000 SEK oluyor. Euro’ya çevrildiğinde ise İsveç’te aylık brüt ortalama ücret 3150 Euro’ya denk geliyor.

İsveç’teki asgari ücret diğer Avrupa ülkelerdeki asgari ücretle nasıl karşılaştırılır?

Parite günden güne değişmekle birlikte 1 İsveç kronu yaklaşık 0,1 Euro’ya denk geliyor. Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden örnek verirsek Fransa’da saatlik asgari ücretin 2024 itibariyle 10.57 Euro, Almanya’da ise 9.82 Euro olduğu göz önüne alındığında Norveç’teki ortalama 140 SEK yani yaklaşık 14 Euro olan asgari ücretin bu ülkelerden yüzde %30 daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Ancak İsveç’te yaşayan asgari ücretli birinin Almanya ve Fransa’da yaşayan asgari ücretli biri ile yaşam standardını kıyaslamadan önce bu ülkelerdeki alım gücünü de değerlendirmek gerekiyor.

İsveç’te Asgari Ücrete Uygulanan Vergi Nedir?

İsveç’te diğer Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına uygun bir şekilde brüt maaş üzerinden %25 vergi kesintisi oluyor.

Özetlemek gerekirse İsveç’te 1 Ocak 2024 yılı itibariyle aylık brüt asgari ücret yaklaşık 23.500 SEK yani 2250 Euro, aylık net asgari ücret ise yaklaşık 18.000 SEK, bu da yaklaşık 1700 Euro’ya denk geliyor.

Asgari ücrete değil de ortalama işçi ücretlerine bakıldığında, İsveç’te 1 Ocak 2024 yılı itibariyle aylık brüt ortalama ücret yaklaşık 33.000 SEK yani 3150 Euro, aylık net ortalama ücret ise yaklaşık 25.000 SEK, bu da yaklaşık 2400 Euro’ya denk geliyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir