Danimarka’da 2024 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Ülkeler bazında belirlenmiş asgari ücret yani en düşük işçi maaşı o ülkedeki gelişmişlik düzeyi ve yaşam standardı hakkında önemli ipuçları veriyor. Bu nedenle Danimarka’ya göç etmeyi planlayan ya da Türkiye’deki asgari ücreti Avrupa Birliği ülkeleriyle kıyaslamak isteyen pek çok kişinin aklına ‘Danimarka’da Asgari Ücret Ne Kadar?’ sorusu geliyor.

Danimarka dünyada en yüksek asgari ücret ve yaşam standartlarına sahip ülkelerden biri. Norveç ve İsveç gibi Danimarka’da da resmi bir asgari ücret bulunmuyor. Ancak iş sözleşmelerinin çoğunda işçiler, işverenler ve yerel yönetimler tarafından müzakere edilen ulusal bir ölçek bulunuyor. Buna göre Danimarka’da Ocak 2024 itibariyle saatlik asgari ücret ortalama 110 Danimarka kronu olarak ödeniyor. Bu da yaklaşık 15 Euro’ya denk geliyor. 

Buna göre haftada ortalama 37 saat çalışan bir işçi vergi kesintisinden önceki Ocak 2024 itibariyle aylık brüt maaşı yaklaşık 17.000 DKK oluyor. Euro’ya çevrildiğinde ise Danimarka’da aylık brüt asgari ücret 2300 Euro’ya denk geliyor.

Asgari ücret hesaplaması için Danimarka’da Mc Donalds’ta kasiyer olarak çalışan birinin aylık maaşını referans alırsak yaklaşık 32000 DKK oluyor, bu da 4300 Euro’ya denk geliyor.

Danimarka’daki asgari ücret diğer Avrupa ülkelerdeki asgari ücretle nasıl karşılaştırılır?

Parite günden güne değişmekle birlikte 1 Danimarka kronu yaklaşık 0,13 Euro’ya denk geliyor. Diğer Avrupa Birliği ülkelerinden örnek verirsek Fransa’da saatlik asgari ücretin 2023 itibariyle 10.57 Euro, Almanya’da ise 9.82 Euro olduğu göz önüne alındığında Danimarka’daki saatlik 110 DKK yani yaklaşık 15 Euro olan asgari ücretin bu ülkelerden 1.5 kat fazla olduğunu söylemek mümkün. Ancak Norveç’te yaşayan asgari ücretli birinin Almanya ve Fransa’da yaşayan asgari ücretli biri ile yaşam standardını kıyaslamadan önce bu ülkelerdeki alım gücünü de değerlendirmek gerekiyor.

Danimarka’da Asgari Ücrete Uygulanan Vergi Nedir?

Avrupa Birliği ülkelerinin ortalamasına bakıldığında brüt maaş üzerinden vergi kesintisi %25 iken bu oran Danimarka’da %35 civarında. Bu anlamda Danimarka’da çalışan biri vergi anlamında pek avantajlı olmuyor.

Özetlemek gerekirse Danimarka’da 1 Ocak 2024 yılı itibariyle aylık brüt asgari ücret yaklaşık 17.000 DKK, aylık net asgari ücret ise yaklaşık 11.000 DKK, bu da yaklaşık 1500 Euro’ya denk geliyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

İsveç’te 2024 Yılında Asgari Ücret Nedir?

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir