New York’ta Gezilecek Yerler, Otel ve Restoran Tavsiyeleri

NEW YORK’TA GEZİLECEK YERLER

1 – CENTRAL PARK

Dünyanın en önemli şehir parklarından, New York’un simgelerinden olan Central Park ‘New York’ta nereleri gezilir?’ dendiğinde ilk akla gelen yer oluyor. Central Park yılda yaklaşık 25 milyon kişiyi ağırlıyor. New York gibi bir gökdelenler şehrinin ortasında devasa bir yeşil alana sahip olması ile dikkat çeken park New York’ta gezilecek en güzel yerlerden biri. Toplam 800 metre eninde 4 km uzunluğunda bir alan üzerine kurulu Central Park bünyesinde pek çok oyun alanı, köprüler, kemerler, üç büyük göl, oldukça büyük bir hayvanat bahçesi, spor alanları, yürüyüş parkuru, konser alanları ve kış aylarında hizmet veren buz pateni pistleri yer alıyor.

NEW YORK CENTRAL PARK

2 – TIMES MEYDANI

New York gezi yazımın ikincisi Times Square hiç şüphesiz ki New York’un kalbi. Burası gece gündüz, günün her saati hep çok hareketli. Şıkır şıkır insanlar, üzerinde renkli videoların oynadığı ışıltılı dev reklam panoları, farlarıyla caddeyi sanki hiç yeterince ihtişamı yokmuşçasına aydınlatan arabalar. Burası sanki sadece New York’un değil, dünyanın merkezi:)

TIMES SQUARE

3 – ÖZGÜRLÜK HEYKELİ

Buralara kadar gelmişken Amerika’nın simgesi Özgürlük Heykeli’ni görmeden geri dönmek olmaz. Hakkında binlerce söylenti olan bu heykel hakkındaki benim düşüncem ABD özgürlük ve demokrasi götürdüğü! coğrafyalara kendinden bir hatıra olarak bundan birer tane diksin. O insanlar böylece bakıp bakıp Amerika’yı anabilecekleri fiziki bir şeye! sahip olurlar.  Özgürlük sadece bir kişinin veya bir ülkenin değil, her kişinin ve her ülkenin hakkıdır.

New York blog yazımın üçüncüsü olan Özgürlük Heykeli’nin bulunduğu adaya gitmek yerine New York Battery Park’tan her yarım saatte bir kalkan ücretsiz feribotlarla Hudson Nehri’nden geçerken de izleyebilirsiniz. Bu sayede hiç para ödemeden Özgürlük Anıtı’nı görebilir, günün geri kalanını Battery Park’ta ya da Staten Island’da geçirebilirsiniz.

ÖZGÜRLÜK HEYKELİ VE STATEN ADASI FERİBOTU

4 – GRAND CENTRAL TERMİNALİ

New York’ta gezilecek yerlerin başında bulunan Grand Central Terminal, tarihi dokusunu muhafaza ederek günümüze kadar gelmeyi başarmış, halen tren platformu sayısı itibariyle dünyanın en büyük tren istasyonu olma unvanını başarıyla taşıyan bir gar. Her gün 750 bin kişi tarafından ziyaret edilen Grand Central Terminal, muhteşem mimarisi ile 2007 yılında The American Institute of Architects tarafından yapılan Amerika’nın Favori Mimarlık Listesi oylamasında 13. sırada yer almayı başararak hak ettiği övgüyü almış.

GRAND CENTRAL TERMİNALİ

5 – BROOKLYN KÖPRÜSÜ

New York’un ikonlarından, Brooklyn ve Manhattan’ı bağlayan ve 1883’te tamamlandığında dünyanın en geniş asma köprüsü olan Brooklyn Köprüsü’nü boydan boya yürümek ve instagramlık fotoğraf çektirmek, New York gezisinin olmazsa olmazlarından biri.

BROOKLYN KÖPRÜSÜ

6 – İTALYAN MAHALLESİ

Küçük ve ünlü bir New York City semti olan Little Italy; renkli dekorasyonlar, kışkırtıcı lezzetler ve ucuz bir hava katan İtalyan restoranlarıyla dolu bir sokaktan oluşuyor. Çin mahallesinin hemen yakınındaki İtalyan mahallesi sevimliliği ve canlı atmosfer ile gökdelenlerle dolu New York şehrinde minik bir İtalya kaçamağı yapmanızı sağlıyor.

LITTLE ITALY

6 – FLAT IRON BİNASI

Manhattan’ın Empire State’den sonra belki de en ikonik binası Flatiron’dır.Güzelliği tartışılır ama yeri muhteşemdir. Şekli itibariyle dikkat çekici olduğundan bir çok filmde kullanılmıştır.  Bunlardan ilk aklıma gelenler: #spiderman #armaggeddon #hitch #conspiracytheory #serpico #fatalattraction #thehours Hakkında az bilinen bir hadise, etrafındaki hava akımından dolayı, esen rüzgarın yoldan geçen hanımların eteklerini havalandırdığı için, zamane New York gençliğinin gözde çekirdek çitleyip etrafı kesme mekanlarından olduğudur. Her yerde yazan Manhattan’ın en eski gökdeleni olduğu hurafedir, bu ünvan Park Row binasınındır.

FLAT IRON BİNASI

7 – BEŞİNCİ CADDE

New York deyince akla ilk gelen cadde olan  5th Avenue yani Beşinci Cadde dünyanın en pahalı caddesi olarak biliniyor. 5. Cadde  Washington Square Park’tan başlayıp kent merkezinin içinden, Central Park’ın doğusundan Harlem Nehri’ne kadar uzanıyor.
Tiffany&Co, Saks, Cartier, Armani ve Bergdorf Goodman gibi New York’un birçok ikonik mağazasını içinde barındırıyor. Ayrıca günün 24 saati açık olan devasa bir Apple mağazası burada bulunuyor.

NEW YORK 5. CADDE

8 – BATTERY PARK

New York’un en sevilen parklarından biri de Battery Park. Finans merkezi ile liman arasında konumlandırılmış park, Hudson Nehri kıyısında yemyeşil alanlar ve muhteşem manzaralar sunuyor. Battery Park’tan aynı zamanda Özgürlük Heykeli’ni ücretsiz izleme olanağı sunan ücretsiz Staten Adası feribotları kalkıyor.

BATTERY PARK

9 – MADAME TUSSAUDS NEW YORK (BALMUMU HEYKEL MÜZESİ)

250 yıl önce Londra’da açıldığı günden beri milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmiş olan ve bugün hala popülerliğini koruyan dünyanın en ünlü Balmumu Heykel Müzesi Madame Tussauds’un New York şubesi de oldukça etkileyici. Fotoğrafta bana eşlik edenler Picasso ve Hemingway.

MADAME TUSSAUDS BALMUMU HEYKEL MÜZESİ

10 – AMERİKAN DOĞA TARİHİ MÜZESİ

New York’ta 142 yıl önce kurulan ve her yıl dünyanın birçok ülkesinden çok sayıda turistin ziyaret ettiği Amerikan Doğa Tarih Müzesinde, Güney Afrika, Latin ve Orta Amerika, Asya-Pasifik medeniyetlerine ait birçok eser bulunurken, okyanus hayatı, insan biyolojisi ve evrimi, mineraller ve değerli taşlar, meteorlar, fosiller ve dinozorlar, doğal yaşam ve gezegen bölümleri yer alıyor. Central Park’ın batısında yer alan müzeye giriş ücreti varmış gibi görünse de kişi başı 1 dolar gibi cüzi bir bağış yapılarak da içeri girmek mümkün. Çocuklar Doğa Tarihi Müzesi’ne özellikle bayılıyor.

AMERİKAN DOĞA TARİHİ MÜZESİ

11 – ROCKEFELLER BİNASI

New York gökdelenlerinden en çok turist çekenlerinden biri olan Rockefeller Center Binası’nın 70. katına çıkarak eşsiz New york manzarasının tadını çıkarılabiliyor. Binanın diğer bir özelliği ise NBC stüdyolarına ev sahipliği yapıyor olması. Hem Emprire States’ e hem de Rockefeller’ a ilgi çok fazla. En üst katına çıkmak için uzun bir asansör sırası beklemek gerekli.  Çıkış ücreti 17-27 $ arasında değişiyor. Ayrıca Rockefeller binasının önünde kış sezonu boyunca hizmet veren bir buz pateni pisti de bulunuyor.

ROCKEFELLER BİNASI BUZ PİSTİ

12 – WALL STREET

Avrupa’dan gelen Hollandalı göçmenlerin kurduğu New York City’nin eski adı, New Amsterdam’dır. 1652’de İngilizlerin saldırısına karşı New Amsterdam’da bir duvar (Wall) inşa edilmiş, duvarın 1699’da yıkılmasından sonra açılan sokağa Wall Street adı verilmiştir. Günümüzde Wall Street, New York’un en dar caddelerinden biridir. Broadway ile East River arasındadır. dünyanın bir numaralı finans merkezidir. Wall Street’te New York Menkul Kıymetler Borsası, bankalar, Amerikan Menkul Kıymetler Borsası, ticaret borsaları, stock broker firmaları ve bazı büyük şirketlerinin merkezleriyle bir arada bulunur. Wall Street’e gelip de bronz boğa heykelinin fotoğrafını çekmeyen turist New York’tan kovulur:)

WALL STREET BRONZ BOĞA HEYKELİ

NEW YORK’TA YAPILACAK ŞEYLER

NEW YORK’U HELİKOPTER TURU İLE KEŞFETMEK

Gökdelenler şehri New York’un siluetini izleyebileceğiniz pek çok teras var ancak bu muhteşem görseli helikopter turunda izlemek hepsinden daha etkileyici. Farklı şirketlere ait helikopterler ile farklı destinasyonlardan gerçekleşen uçuşlar yaklaşık yarım saat sürüyor. Helikopter turunu gece gerçekleştirmek ayrı keyifli oluyor.

NEW YORK HELİKOPTER TURU

NEW YORK’U HOP ON HOP OFF OTOBÜSLER İLE KEŞFETMEK

New York’u hop on hop off otobüs şirketlerinden biri ile rehber eşliğinde gökdelenler arasında dolaşmak New York’u keşfetmenin en konforlu yöntemlerinden biri. New York City genelinde üç dört farklı rotaya sahip turistik bu otobüslere istediğiniz noktadan inilip binilebiliyor. Tam bir turu tamamlamak isterseniz bir güne bir rota ayırmanızı tavsiye ederim.

 

NEW YORK HOP ON HOP HOFF TURLARI

230 FIFTH ROOF TOP (EMPIRE STATES MANZARASI VE GÜNBATIMI)

New York’un ikonlarınların Empire States’e çıkmak yerine New York’un en büyük açık hava terası 230 Fifth Roof Top’ ta hem Empire States’i hem de günbatımını izlemek çok daha keyifli. Girişin ücretsiz olduğu mekanda günbatımına karşı birşeyler içmek oldukça keyifli.

230 FIFTH ROOFTOP’TA GÜNBATIMI

 

New York’a ne zaman gidilir? Nasıl gidilir? New York’ta ulaşım bilgileri için tıklayın.

 

NEW YORK’TA KONAKLAMA

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olan New York’ta uçak ile birlikte iki büyük masraf kaleminizden biri konaklama olacak.

Eğer en ucuz yolu seçip hostel’larda kalacaksanız yaklaşık $50-70 arasında fiyatlarla bulabilirsiniz.

Eğer otel olsun, eli yüzü düzgün olsun ama pahalı olmasın diye düşünüyorsanız, şehrin dışına çıkmanız gerekiyor, metro/tren duraklarına yakın alternatifler New Jersey tarafında oldukça çok var.

Konaklama konusu birebir bütçeniz ile alakalı ama ben araştırdığım ve deneyimleyip memnun kaldığım önerilerimi aşağıda sıralayacağım. Benim fikrime göre Manhattan’da kalınmalı ve Times Meydanı’na yürüme mesafesinde olmalı.

NEW YORK OTEL TAVSİYELERİ

YORK OTEL NEW YORK

New York’ta gezmek Amerikan filmlerinin içinden geçmek gibi derler ya, aynen öyle. Şimdiye dek pek merak ettiğim bir şehir değildi ama New York’ta olmayı çok sevdim. Time Square’e çok yakın mesafede, muhteşem bir şehir manzarasına sahip, lüks değil ama gerekli herşey sahip minimal odaları olan otelimiz York’u da tavsiye ederim. Fotoğraf otelin New York otelleri arasında en büyüğü olan terasından.

YORK OTEL TERAS

THE GALLIVANT OTEL, TIMES SQUARE

New York denilince ilk akla gelen görüntülerden biridir Times Square. Fotoğrafın çekildiği otelimiz The Gallivant’ın en tepesindeki kocaman teraslı odamızdan New York’un kalbi Times Square’e ulaşmak sadece asansör mesafesinde.

THE GALLIVANT OTEL’DE ODAMIZIN TERASI

NEW YORK’TA NE? NEREDE YENİR? RESTORAN TAVSİYELERİ

1 – MICHEAL JORDAN’S THE STEAKHOUSE (GRAND CENTRAL TERMİNALİ)

Bir dönem, Amerika deyince akla NBA; NBA deyince de akla Michael Jordan gelirdi. New York’ta görülecek yerlerin başında gelen tarihi tren istasyonu Grand Central Terminal’in içinde konumlandırılmış, muazzam bir ambiyansa sahip Micheal Jordan’s The Steakhouse yüksek tavanlı, tarihi bir ambiyansta şimdiye dek rastlamadığım kadar muhteşem bir lezzette steak deneyimi sunuyor. Bize de finali New York cheesecake ile yapması kalıyor.

MICHEAL JORDAN’S THE STEAK HOUSE

2 – BALTHAZAR (FRANSIZ RESTORANI)

New York’un ikonik restoranları arasında bulunan Balthazar, New York’a Fransız esintilerini taşıyor. Downtown’u yeniden yaratan adam olarak anılan ünlü lokantacı Keith McNally tarafından Soho’da açılan restoran, yemek severlere enfes yemek keyfini yirmi yılı aşkın süredir sunuyor.   Kahvaltıdan akşam yemeğine kadar geleneksel Fransız bistro yemekleri yapan restoranda soğan çorbası özellikle tavsiye ediliyor.

NEW YORK’TAKİ EN ÜNLÜ FRANSIZ RESTORANI

3 – BIG DADDY’S RESTAURANT (80’Lİ YILLAR AMERİKASI KONSEPTLİ BURGER RESTORANI)

80’li yıllar Amerikasında geçen bir film  setindeymişsiniz hissi yaratan, dev burgerleri, sundaeleri, rengarenk milkshakeleri gözünüzü döndüren, New York’u çocuklarıyla birlikte gezen ailelerin mutlaka görmesi gereken bir restoran Big Daddy’s.

BIG DADDY’S

4 – NORMA’S RESTAURANT (BRUNCH RESTORANI)

Çünkü Amerika’da olmak, dünyanın dört bir yanında gün geçtikçe popülerleşen Eggs Benedict’in anavatanında olmak demektir. New York’ta bu otelde kalsanız da kalmasanız Le Parker Meridien’daki Norma’s da kahvaltı yapmak şart. Norma’s otel müşterileri dışında dışarıdan da müdavimleri çok olan popüler bir kahvaltı restoranı. Bir gün öncesinden ve konaklamanız süresince rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Porsiyonlar oldukça büyük, mümkünse iki kişi bir porsiyonu paylaşın, ambiyansın tadını çıkarın.

NORMA’S DA EGGS BENEDICT

5 – KATZ DELICATESSEN (PASTRAMİ)

New York’a gelip de Katz Delicatessen’de pastramili sandviç yemeden dönenlerin New York’a gelmiş saymıyorlarmış. Peki nedir bu Pastrami? Öncelikle pastırma değildir, çemeni yoktur. Tuzla kurutulan ve baharatlanan dana döş, pastrami yapılırken tekrar buharla terletilip servis edilir. Bu işlem sizin yağı, nemi, kıvamı yerinde etlerle karşılaşmanızı sağlar. Hardal ve salatalık turşusuyla birlikteliği bozulmadan, ağzınızda erir ve o enfes tadıyla sizi ete doyurur.

PASTRAMİ SANDVİÇ

6 – PARKER AND QUINN RESTAURANT (TARİHİ NEW YORK RESTORANI)

New York ruhunu iliklerinize kadar hissettiren, 1900 lü yıllarda çekilmiş Amerikan film setlerinden birinin içinde olup olmadığınızdan şüphe ettiren Parker and Quinn’de istakozlu ve mürekkep balıklı spagetti mutlaka denenmeli.

TARİHİ PARKER AND QUEEN

7 – THE VIEW RESTAURANT (360 DERECE DÖNEN RESTORAN)

360 derece dönerek New York’u panoramik olarak izleme olanağı sağlayan bir teras restoranda akşam yemeği yemeye ne dersiniz? O zaman sizi New York Marriot Marquis bünyesindeki THE VIEW restorana alalım, New York’ta yaşayabileceğiniz en muhteşem fine dining deneyimlerinden biri ile buluşturalım.

360 DERECE DÖNEN RESTORAN

8 – PIER A RESTAURANT (DENİZ ÜRÜNLERİ)

New York’ta olup da Londra’da olmayan ne var?” diye sorarsanız daha ılıman bir iklim ve deniz kıyısı ambiyansı derim. Özgürlük Anıtı’na nazır, Hudson Nehri ile iç içe konumlandırılmış Pier A New York’taki bu tazecik kum midyelerini yine olsa bayıla bayıla yerim.

PIER A’DA DENİZ ÜRÜNLERİ

9 – MEGU RESTAURANT (JAPON RESTORANI)

Sushi sevmek ya da sevmemek, işte bütün mesele! Bizim için işin içinde lezzetli bir sushi varsa gerisi hikaye. Japon mutfağı sevenler 9. caddedeki MEGU’ya bir şans vermeli. Megu’nun yemek sonrası gece kulübü ambiyansı da oldukça keyifli.

HEM JAPON RESTORANI HEM GECE KULÜBÜ, MEGU NEW YORK

10 – ZUMA NEW YORK (JAPON RESTORANI)

Londra merkezli, bol ödüllü, dünyaca meşhur Japon Restoranı Zuma’nın New York şubesi de hem ambiyans hem de lezzet olarak oldukça etkileyici. Zuma’da geçirilen bir akşam New York’ta yaşayabileceğiniz en iyi fine dining deneyimlerinden biri.

MUHTEŞEM BİR FINE DINING DENEYIMI, ZUMA NEW YORK

 

Los Angeles Gezilecek Yerler, Restoran Tavsiyeleri

SAN FRANCISCO En İyi Restoranlar

Las Vegas’ta Yapılacak Şeyler, En İyi Restoranlar

1 Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir