Maldivler Nerede? Ne Zaman, Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgiler

MALDİVLER NEREDE?

Maldivler, resmî adıyla Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alıyor. Toplam 1200 adadan oluşan Maldivlerin 900 adasında yaşam yok. Yaklaşık 100 ada sadece resort otel olarak inşa edilmiş. 200 adada ise hem Müslüman halk hem de oteller bulunuyor.

MALDİVLERE NASIL GİDİLİR?

Türk Havayollarının Maldivler’e İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan her gün direkt seferleri bulunuyor. Uçak bilet ücreti ortalama 2000-2500 TL aralığında. Uçuş yaklaşık 8 saat sürüyor.

MALDİVLER GEZİSİ

Maldivler turu için hangi adaya gidecek olursanız olun yurtdışından gelen tüm uçaklar başkent Male’deki Velana Havaalanı’na iniyor. Buradan gideceğiniz adanın mesafesine göre sürat motoru ya da deniz uçağı ile ulaşım sağlanıyor. Otelinizin bulunduğu ada halkın da yaşadığı bir ada ise ya da Male havaalanına yakın resort adalardan biri ise şanslısınız. Çünkü bu adalara kişi başı, gidiş dönüş, ortalama 30 $ gibi bir ücretle sürat teknesi ile ulaşmanız mümkün.

Maldivler’de iç hatlar uçuşu demek deniz uçağı seyahati demek…

Ancak resort adaların büyük çoğunluğu sürat teknesi ile ulaşılabilir mesafede değil. Buralara 10-15 kişilik deniz uçakları ile ulaşım sağlamanız gerekiyor.  Yani Maldivlerde iç hatlarda uçuş yapmak, iki deniz uçağı şirketinden biri ile gideceğiniz adaya tarifeli deniz uçaklarından biri ile ulaşmak anlamına geliyor. Deniz uçağı ile ulaşım ücreti bir hayli yüksek. Kişi başı gidiş dönüş 400 $ civarlarında. Kısaca Maldivlerde tatil yapabilmek için otel parası ve Maldivlere uçuş parasını vermeniz de yetmiyor. Epey masraflı bir tatil olacağını baştan göze almak gerekiyor.

Deniz uçakları tarifeli olmasına rağmen servis gibi içindeki yaklaşık 10-15 yolcuyu resort otellerinin bulunduğu adaya tek tek bırakıyor. Her adadan günde ortalama 3 uçuş var. Uçuş saatiniz bir gün öncesinde belli oluyor. Fotoğrafta bindiğimiz deniz uçağından konakladığımız otel ada Drift Retreat görünüyor.⠀

MALDİVLER’E NE ZAMAN GİDİLMELİ?

Maldivler blog yazısında Maldivler’e gitmek için uygun mevsimi belirtmemek olmaz. Maldivler’e gitmek için uygun mevsime karar vermek için Türkiye’deki mevsimlerin tam tersine göre düşünmek gerekiyor. En güneşli ve yağmursuz dönem Aralık ile Nisan ayı arası. Mayıs ile Kasım arası yağmur riski olan döneme denk geliyor. Ama son dönemde tüm dünyayı etkileyen küresel ısınma sebebiyle sapmalar olmaya başlamış. Örneğin biz Aralık sonu gitmemize rağmen 6 günün son iki günü yağmura denk geldik.

Bunun dışında Maldivlere Aralık sonu olan Noel döneminde gelmek, Türkiye’de yaza denk gelen bayram tatillerinde Ege Akdeniz’e gitmekle eşdeğer. Otellerin hepsi dolu. Erken rezervasyonsuz yer bulmak hayal.  Ama buna rağmen kendinizi ıssız bir adada hissedeceğiniz bakir koylar yine de bulunabiliyor.

MALDİVLER GEZİ YAZISI – MALDİVLER’İN NE ÖZELLİĞİ VAR?

Maldivlerin tek özelliğinin beyaz kumu ve açık turkuaz renkli denizi olduğunu sanmak büyük hata. Maldivlerde bu görsel şölenin yanı sıra dalış yapmadan sadece deniz gözlüğü ya da şnorkelle ömrümüzde görmediğiniz çeşitlilikteki mercan ve rengarenk balıklarla birlikte parmaklarımızda buruşmadık bir nokta kalmayana dek yüzmeniz mümkün.

Maldivler’de her biri tek bir resort otele ait irili ufaklı yüze yakın ada var. Fotoğraflarda sadece 30 villası bulunan Drift Retreat Resort Otel’de, bir hektarlık minicik bir adadayız. Diğer misafirler genelde kendi villalarının önündeki denize girmeyi tercih ettikleri için adanın en güzel köşeleri bize kalıyordu.

Maldivler’in önemli diğer bir özelliği konaklanan resort adalarda, her birinin kendi balkonundan denize girebildiğiniz denizin içinde konumlandırılmış villaları. Bu özerklik Maldivler’i balayı çiftleri için daha da çekici kılıyor. Ama balayı çifti olsanız da olmasanız da böyle bir konaklama deneyimi insanın bir rüyada olduğunu düşündürüyor.

MALDİVLER’DE YEME İÇME

Maldivlerde Müslüman halkın yaşadığı adalar alkol tüketimi yasak…

Maldivler’de başkent Male’de ve Müslüman halkın yaşadığı yaklaşık 200 adada alkollü içecek satışı ve tüketimi yasak. Bu adalardaki otellerde dahi alkollü içecek servis edilemiyor. Bu nedenle fotoğraftaki yaz tatili öğlen yemeklerinin vazgeçilmezi çıtır pizzamıza alkolsüz bira ve papaya suyu eşlik ediyor.

Ancak Müslüman halkın yaşamadığı tek bir resort otele ait adalarda alkollü içecek satışı mevcut, günbatımına karşı birer Negroni muhteşem oluyor.

Maldivlerde her menüde rastlayacağınız ortak yemek TUNA STEAK (ton balığı dilimi). Hayvancılık normal olarak pek gelişmediği için kırmızı et yaygın değil, bu da “Deniz kenarında deniz ürünü yenir.” kafasındakiler için ideal bir durum oluşturuyor.

Küba Nerede? Nasıl Gidilir? Küba Hakkında Bilgiler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir