New York’a Ne Zaman Gidilir? Nasıl Gidilir? New York’ta Ulaşım

NEW YORK’A NE ZAMAN GİDİLİR?

New York yaz aylarında hem sıcaktan hem de aşırı turist popülasyonundan çekilmez hal alabiliyor. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması İstanbul gibi gitsede arada sırada extreme hava durumlarıyla karşılaşılabiliyor. Bu sebeplerle ilk bahar hatta romantik sonbahar aylarında New York’a gitmenizi tavsiye ederim.

NEW YORK’A NASIL GİDİLİR?

Tahmin edebileceğiniz gibi en kolay ve konforlu yol THY ile direk New York JFK Havaalanına uçmak ama eğer daha ekonomik çözümler peşindeyseniz Avrupa aktarmalı uçuşları düşünebilirsiniz. 2017-2018 sezonunun en düşük maliyetli New York uçuşlarını Norwegian Airlines yapıyor aklınızda bulunsun.

HAVAALANLARINDAN NEW YORK’A ULAŞIM

New York’a ulaşımda kullanabileceğiniz 4 farklı havaalanı bulunuyor. JFK Uluslararası Havaalanı, Newark Uluslararası Havaalanı, LaGuardia Havaalanı ve şehrin dışında daha çok Avrupalı düşük maliyetli hava yollarının uçtuğu Newburgh Steward Uluslararası Havaalanı.

1 – JFK ULUSLARARASI HAVAALANI’NDAN NEW YORK’A ULAŞIM

Metro: Direk metro yoki JFK içinden kalkan AirTrain ile 15 dakikada Jamaica istasyonuna ulaşabiliyorsunuz. Buradan metroya geçip yaklaşık 30 dakikada merkeze ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk $8 tutuyor. ($5 AirTrain ve $3 metro)

Taksi: JFK’den Manhattan bölgesine $52’lık sabit bir taksi tarifesi uygulanıyor. Ancak bu tutara gişe ücretleri ve bahşiş dahil değil. Yaklaşık +$10 daha düşünebilirsiniz.

2 – NEWARK ULUSLARARASI HAVAALANI’NDAN NEW YORK’A ULAŞIM

Metro: Yine AirTrain ile yaklaşık 10 dakikada Newark Airport Railway İstasyonu’na ulaşabilir buradan merkezdeki ana tren istasyonlarından biri olan Penn Station’a giden trene geçebilirsiniz. Bu tren yaklaşık 30 dakika sürüyor ve ücreti tek yön $12.50

Taksi: JFK’deki gibi sabit tarife yok, fiyatlar hangi noktaya gideceğinize göre $50-$65 arasında değişiyor.

3 – LAGUARDIA HAVAALANI’NDAN NEW YORK’A ULAŞIM

Tek çözüm var taksi nereye gideceğinize göre değişim gösteriyor, maliyetiniz $25-$40 arası olacaktır.

4 – STEWARD ULUSLARARASI HAVAALANI’NDAN NEW YORK’A ULAŞIM

Metro yok, tren için taksiye binmek gerekiyor ama daha bizden ve pratik bir çözüm var ulaşım için, otobüs ?

Yaklaşık 1,5 saat içerisinde sizi New York’un tam merkezine getirecek otobüs yetişkinler için $20, çocuklar için $10.

NEW YORK’TA ULAŞIM

NEW YORK METROSU

Dünyanın en eski toplu taşıma sistemlerinden biri olan meşhur New York metrosu 34 hattı ve 468 istasyonu ile emrinize amade. Metroya biniş tek yön 3$. Metrocard’a yükleme yaparsanız 2,7$.

Şehirde 3 günden fazla kalacaksanız ve toplu taşıma kullanırım diyorsanız 30$ verip haftalık Metrocard alın, Sınırsız inip binebilirsiniz. Aklınızda bulunsun otobüslerde de geçiyor bu kart.
Belirtmeden geçemeyeceğim metrolar kelimenin tam anlamıyla dökülüyor ve pis.

NEW YORK METRO HARİTASI

NEW YORK’TA TAKSİ ÜCRETLERİ

New York’ta taksi oldukça ucuz.Açılış $2,5 ve her 0.5 mil için 40 cent artıyor. Metroya ile uğraşacağınıza, özellikle kısa mesafeler için çekinmeden taksi kullanabilirsiniz.

Taksiye binmeden önce trafiği telefonunuzdan kontrol etmenizi tavsiye ederim, özellikle rush hours denilen saatlerdeki trafik size İstanbul’u özletmecektir. Trafik kabul edilebilir seviyedeyse taksileri kullanmaktan çekinmeyin.

New York’ta Gezilecek Yerler, Otel ve Restoran Tavsiyeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir