Küba ve Havana hakkında kısa bilgiler

Herkesin merak ettiği Küba diye bir ülke var biliyorsun. Sokaklarında rengarenk antika arabaların poz verdiği kimseye eyvallahı olmayan fakir ama mutlu insanların ülkesiymiş diyorsun. Sen de gitmek istiyorsun. Tatilini planlıyorsun. Uçak biletini alıyorsun. Ve işte şimdiye dek hep fotolarda gördüğün Havana’da, her yerde danseden Kübalıların olduğu salaş sokaklarda tatlış arabalardan birinin yanındasın.

Havana Gezilecek Görülecek Yerler için tıklayın….

KÜBA VE HAVANA HAKKINDA KISA BİLGİLER

NEDEN KÜBA?

Neden Küba diye o kadar çok soru alıyorum ki. İşte merak edenler için beni buraya çeken başlıca sebepler:

1 – Cana yakın Küba halkı.

2 – Dört mevsim sıcak tropikal iklim.

3 – Dünyaca ünlü Habanos puroları.

4 – Tarih, devrim, vatanseverlik ile dolu, emperyalist dünyaya yarım asırdır baş kaldıran asil bir halk ve vefat etmiş olsa da lideri Fidel Castro.

5 –Küba’nın her köşesinde hala canlı kalan ve Küba’ya gelenler de derin izler bırakan Che efsanesi.

6 – Salsa müziği ve diğer yerel danslar.

7 – Turkuaz renkli denizler ve upuzun plajlar

HAVANA SOKAKLARI

‘Yıkılıyor’ tabirinin mecazi değil gerçek anlamını yansıtan rengarenk evler, sevip okşama hissi uyandıran şirinlikte antika arabalar, mini etekli kızlar, kendi halinde, mutlu gülen gözler… İşte Küba

MUHTEŞEM MİMARİ, SANAT VE HAVANA

‘Her yerde bir yer var’ Havana sokaklarında gezerken sıkça kullandığımız, bizi gülümseten cümlemiz. Gerçekten de Eski Havana bölgesinde rastgele girdiğiniz sokaklar sizi sevimli bir kafe, bir sanat galerisi ya da nefis pozlar alabildiğiniz meydanlara uzanan avlulardan biri ile buluşturuyor.

KÜBA’DA HANGİ PARA BİRİMİ GEÇERLİ?

Küba’da halkın kullandığı para birimi(ulusal peso) ile turistler için geçerli olan para birimi (değiştirilebilir peso) farklı ve turistler sadece değiştirilebilir peso kullanabiliyor. CUC olarak ifade edilen değiştirilebilir peso yaklaşık 1 Dolar ya da 1  Euro’ya denk geliyor. Bu nedenle hemen hemen her yerde hem Euro hem de Dolar geçiyor.

SOKAK ÇALGICILARI VE MOJITO

Havana sokaklarında her köşe başında bulunan tatlış kafelerin birinde sokak çalgıcılarını dinlemek ve ömrünüzde içeceğiniz en lezzetli mojito,daiquiri ve pina coladaları içmek sadece 3 $.Çalgıcılara atacağınız bahşiş ile birlikte 4 $’ a geliyor:)

ANTİKA AMERİKAN ARABALARI

Havana’daki antika Amerikan arabaları sadece poz vermek için bulunmuyor elbet. Hem üstü açık hem de kapalı modelleri taksi olarak kullanılıyor. Bu güzellerle şehrin herhangi bir noktasından bir diğerine ortalama 10 $ karşılığında ulaşılabiliyor.

KÜBA GÜVENLİ Mİ?

Evet güvenli. Havana merkezini İstiklal Caddesi ve ara sokakları gibi düşünün. Daha geride kalan sokakları da Tarlabaşı. Gece yarısı Tarlabaşı’nda tek başınıza yürümeye cesaret eder misiniz? Ama Havana’nın arka sokaklarında edebilirsiniz. Taciz edilmek ne kelime, burada kimse size dönüp bakmıyor bile. Havana’da her seferinde bizi şaşkınlığa düşüren konulardan biri de bu.

KÜBA’DA YEME İÇME

Geleneksel Küba mutfağı, İspanyol, Karayip ve Afrika mutfakları karışımı. Küba’nın en bilinen ve her an her evde olan yemeği unvanını alan Congri (siyah barbunyalı beyaz pirinç pilavı) ve muz kızartması bu üç mutfağın kültürel karışımına örnek.

Değişime kapalı bir toplum olan Küba gastronomi anlamında da kendini pek geliştirememiş. Bu nedenle gittiğimiz restoranların hiçbirinde büyük bir lezzet deneyimi yaşadığımızı ne yazık ki söyleyemiyorum.

Yunanlı baba ve İsveçli bir annenin oğlu olan Michel Miglis’in restoranı Cafe Miglis bizi göreceli olarak mutlu eden seçeneklerden biri oluyor. İsveç, Yunan ve Küba mutfağını buluşturan menüsündeki lokal bir balık türü olan ‘Pez Perro’ ve signature kokteylleri Taze Ananaslı Daiquiri çok başarılı, restoranda yemek eşliğinde her akşam canlı caz performansı da izleyebiliyorsunuz.

HAVANA’DA OTEL TAVSİYESİ

Küba’da dört beş yıldızlı otellerde bile lüks beklentisi içerisine girmemek gerekiyor. Arabaları gibi otel odaları da alışkın olduğumuz standartlara göre biraz antika kalıyor. Ama kimin umurunda? Konakladığımız Hotel Roc Presidente içinden çıkmakta zorlandığımız son derece rahat yatakları ve havuz başında servis ettiği eksiksiz kahvaltısı ile gönlümüzü kazanıyor.

Havana’da ikinci otelimiz tarihi şehir merkezindeki Sueño Cubano Hostal Boutique oluyor. Ruhu olan butik otelleri çok seviyorum ve 5 yıldızlı otellere tercih ediyorum. Sueño Cubano Hostal Boutique Havana’nın merkezindeki konumu, küçük ama sevimli odaları ve terasında servis ettikleri ev yapımı lezzetlerle bezenmiş butik kahvaltısı ile günümüzü güzelleştiriyor.

Tags

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir