İngiltere’de 2022 Enflasyon Oranı Nedir?

Ulusal İstatistik Kurumu’nun (ONS) son rakamlarına göre, Tüketici Fiyatları Endeksi tarafından 2022 Ocak ayında son 12 ay için ölçülen İngiltere enflasyonu % 5,4’e sıçradı. Bu İngiltere’de son 30 yıldır gözlemlenen en yüksek enflasyon oranı oldu. Bu orana daha önce 1992 yılının Mart ayında rastlanmıştı.

 

İngiltere’de Enflasyon Neden Arttı?

İngiltere’de enflasyon oranının 2021’de yükselmeye başlamasının birden fazla nedeni var. En önemli nedeni pandemi ve pandemi sonrası dinamikler. Piyasalar Covid kısıtlamaları hafifledikten sonra açıldığında, insanlar doğal olarak tekrar bir şeyler satın almaya başlamak istedi. Ancak bunlardan bazılarını satan insanlar, müşterilere satmaya yetecek kadar ürün bulmakta sorun yaşadılar. Arzdaki bu blokaj, 2021 yılında fiyatların yükselmesine neden oldu.

Bunun yanı sıra elektronik ürünlerin üretimini yavaşlatan sel gibi beklenmedik olaylar da oldu. Bu faktörlere petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki çok keskin bir artış da eklendi. Tüm bunlar fiyatları ve dolayıyla da enflasyon oranını yukarı çekti.


 

İngiltere’de Enflasyon Artmaya Devam Edecek mi?

İngiltere’de enflasyonun 2022 yılının ilk yarısında artmaya devam edeceği ve enflasyon oranının % 6 ya ulaşacağı öngörülüyor. 2022 yılının ikinci yarısında ise enflasyon oranının düşüş trendine gireceği ve 2023’te düşmeye devam etmesi bekleniyor. Çünkü mevcut yüksek enflasyon oranının yüksek olması Covid pandemisinin ekonomi üzerindeki etkileri ile ilgili olduğu için pandeminin etkisini yitirmesi ile birlikte arz ve talebin dengeleneceği dolayısıyla da enflasyon oranının düşeceği söyleniyor. Ancak enflasyon oranındaki artış yavaşlayacak olsa da bazı ürünlerin fiyatlarının geçmişe göre yüksek seviyede kalabileceği belirtiliyor.
 

İngiltere’de 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir