İngiltere’de 2023 Yılı Enflasyon Oranı Nedir?

Ulusal İstatistik Kurumu’nun (ONS) son rakamlarına göre, Tüketici Fiyatları Endeksi tarafından 2023 Ocak ayında son 12 ay için ölçülen İngiltere enflasyonu % 8.8 olarak belirlendi. Bu İngiltere’de son 30 yıldır gözlemlenen en yüksek enflasyon oranı oldu. Bu orana daha önce 1992 yılının Mart ayında rastlanmıştı.

İngiltere’de Enflasyon Neden Arttı?

İngiltere’de enflasyon oranının yükselmeye başlamasının birden fazla nedeni var. En önemli nedeni pandemi ve pandemi sonrası dinamikler. Piyasalar Covid kısıtlamaları hafifledikten sonra açıldığında, insanlar doğal olarak tekrar bir şeyler satın almaya başlamak istedi. Ancak bunlardan bazılarını satan insanlar, müşterilere satmaya yetecek kadar ürün bulmakta sorun yaşadılar. Arzdaki bu blokaj, 2022 yılında fiyatların yükselmesine neden oldu.

Bunun yanı sıra elektronik ürünlerin üretimini yavaşlatan sel gibi beklenmedik olaylar da oldu. Bu faktörlere petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki çok keskin bir artış da eklendi. Tüm bunlar fiyatları ve dolayıyla da enflasyon oranını yukarı çekti.

İngiltere’de 2022 Yılında Asgari Ücret Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir