Kanarya Adaları Nerede? Nasıl Gidilir? Hakkında Bilgiler

İspanya’ya bağlı, Atlas Okyanusu’nda Fas’ın batısında yer alan takımadalara Kanarya Adaları deniyor. Kanarya Adaları Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera ve El Hierro olmak üzere başlıca 7 ada ile birkaç küçük adacıktan oluşuyor.

Kanarya Adaları yönetim bakımından İspanya’ya bağlı olmakla beraber coğrafi bakımdan Afrika kıtasının bir parçası olduğu için ne İspanya’da ne de Avrupa’da hiç bir yere benzemiyor. Özellikle iklimi! Çünkü konum olarak Batı Sahara ve Fas sınırının açıklarında ve Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgalarından mütemadiyen etkileniyor. Bu nedenle Kanarya Adaları’nda neredeyse her daim yaz yaşanıyor.

GRAN CANARIA SAHİLLERİNDEN PUERTO RICO

TENERİFE ADASI PLAJLARINDAN PLAYA DEL DUQUE 

Kanarya Adaları’nın başkentliğini adalardaki iki önemli kent ortaklaşa olarak paylaşıyor. Bunlardan birincisi Kanarya Adaları’nın en büyüğü olan Tenerife Adası’ndaki Santa Cruz de Tenerife şehri, ikincisi ise ikinci büyük Kanarya Adası olan Gran Canaria Adası’ndaki Las Palmas de Gran Canaria şehri.

Bu arada Kanarya Adaları’nın ismi sanılanın aksine kanaryadan gelmiyor. Adalara Avrupalılar ilk ulaştıklarında daha önce görmedikleri kadar çok ve iri köpekler görmüşler. O nedenle bu adalar takımına köpeğin latincesi olan “Canaria” ismini koymuşlar.

KANARYA ADALARI’NIN BAŞKENTLERİNDEN LAS PALMAS

 

GRAN CANARIA PLAJLARINDAN PLAYA DES AMADORES


KANARYA ADALARI NEREDE?

Kanarya Adaları Atlas Okyanusu’nda, Afrika kıtasının 100 km batısında yer alıyor.

KANARYA ADALARI’NA NASIL GİDİLİR?

Kanarya Adaları’na ne yazık ki Türkiye’den direkt uçuş yok. Türk Havayolları ya da Pegasus havayollarını ile Madrid’e ya da Barselona’ya gidip oradan yerel havayollarından biri ile aktarma yapmanız gerekiyor.


KANARYA ADALARI’NA GİTMEK İÇİN HANGİ VİZEYE SAHİP OLMAK GEREKLİ?

Kanarya Adaları İspanya’ya, dolayısıyla Avrupa Birliğine bağlı olduğu için Yeşil pasaporta sahip olmanız, ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor.

 

İbiza Gezi Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir