İstanbul’da Denize Sıfır Brezilya Restoranı AL CATRA SORTIE

al-catra-brezilya-gezenti-anne 

MEKAN KALICI OLARAK KAPATILMIŞTIR.

İstanbul’daki hali hazırdaki tek Brezilya Restoranı Al Catra, Sortie’nin boğaz kenarında konumlandırılmış iki restoranından biri olarak torpilli bir lokasyona sahip. Ortaköy’deki restoranlar arasında en güzel konuma sahip olanlardan biri olan mekan dekorasyonu fine diningden ziyade kafe restoran tadında. Rodizio’nun bayrağını devralan İstanbul’da Denize Sıfır Brezilya Restoranı AL CATRA SORTIE Brezilya mutfağının sınırsız et konseptini Sortie’ye uyarlamış. Daha önce Bahrain ve Moskova’daki Brezilya Restoranlarında denediğim konseptten farklı olarak burada et istiyorum/artık istemiyorum anlamına gelen yeşil/kırmızı kartlardan göremiyorum. 
Al Catra’nın fiks menüsünde yine diğerlerinden farklı olarak önden mezeler ve ara sıcaklar servis ediliyor. Sınırsız ete geçmeden önce müşterinin karnını mezelerle hem de brezilya mutfağı ile çok da ilgisi olmayan mezelerle doldurma yöntemini biraz şark kurnazlığına yoruyorum. 
 
Önden gelen 4 çeşit mezeden yoğurtlu buğday ve kurutulmuş domates başarılı denebilecek olsa da patlıcan pate ve kuru börülce lezzet olarak oldukça alalade.  
 
 
Ara sıcak olarak servis edilen polenta ve coxinha her ikisi de patates kroket kıvamında ancak etin yanında servis edilirse anlamlı olabilecek türden sıcaklar. Bunların yanına yine ara sıcak olarak kızarmış patates gelmesi de son bomba oluyor:)
 

Etleri beklemek konusunda ısrarcı davranırsanız bu steplerden sonra et servisi başlıyor. Pardon tavuk servisi:) Etlere kavuşmak için öncelikle iki tipteki tavuk servisini savuşturmanız ya da yemeniz gerekli, bu tamamen sizin açlık ve sabır durumunuza kalmış. Ben tavukların çıtır çıtır derilerine karşı koyamıyorum ne yalan söyliyim:) 
Ve tataaam. Buraya kadar karnınızı doyurmadan sabredebildiyseniz bundan sonra ziyafete hazır olabilirsiniz. Brezilya usülü barbekü olan churrascoda pişen çeşit çeşit etler masaları dolaşmaya başlıyor. Garsonların dev şişlerden dönerden biraz kalınca kestiği etleri masanızdaki  küçük maşalar hop çekip tabağınıza koyuyor, sonra sıcak sıcak hüpletiyorsunuz. 
 
 
Kuzu eti canavarı olduğum için benim favorim kuzu kol oluyor ama tercih ettiğiniz pişme kıvamına göre etlerin istediğiniz bölgesini göstererek et kestirebildiğiniz için yemiş olduğum tüm etlerden oldukça keyif alıyorum. Hepsi de gayet başarılı bir şekilde marine edilmiş.
 
Al Catra’da  içeçek hariç 4 çeşit meze, salata, 3 çeşit ara sıcak, 2 çeşit tavuk ve 7 çeşit etin kişi başı fiks menü fiyatı 100 TL. Dilerseniz bunu bir şişe şarap veya 35’lik bir rakı ile tamamlayarak iki kişi toplam 300 TL hesap ödeyerek masadan kalkmanız mümkün. Bu anlamda Reina ve Sortie’deki restoranların ortalama fiyatlarından daha düşük olduğu söylenebilir…
Restoranın oldukça ilgili ve güler yüzlü genç müdürü Fatih Bey ile gece boyunca olumlu olumsuz eleştirilerimiz hakkında bolca sohbet etme fırsatı yakalıyoruz. Bizim için hazırlattığı meyve tabağını onca etin üstüne keyifle silip süpürdükten sonra Al Catra ile vedalaşıyor Sortie’nin merkez barındaki standımızda yerimizi alıyoruz:)
Muallim Naci Cad. No: 141 Kuruçeşme – Beşiktaş, İstanbul
+90 212 236 66 06
 

ORTAKÖY RESTORANLARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir