İngiltere Hakkındaki 20 Önemli Bilgi

1 – İNGİLTERE NEREDE?

Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkenin en büyüğü olan İngiltere, Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya Adası’nda yer alıyor. Birleşik Krallık’ta İngiltere dışında İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkeleri bulunuyor ama buna rağmen İngiltere adı çoğu zaman Birleşik Krallık veya Büyük Britanya anlamında kullanılıyor.

İngiltere, Büyük Britanya Adası’nın merkezini ve güneyini kaplıyor. Kuzeyinde İskoçya, batısında Galler ile komşu olan ülke, doğusundaki Fransa’dan Manş Denizi ile ayrılıyor. Manş Tüneli, ülkeyi Avrupa Kıtası’na bağlıyor.

2 – İNGİLTERE’YE NE ZAMAN GİDİLİR?

İngiltere’de her mevsim yağmur yağabileceği için belirli bir aralık vermek zor ama yağışın göreceli olarak daha az olduğu ve havanın daha ılıman olduğu Mayıs-Haziran ile Eylül-Ekim dönemi tercih edilebilir.

3 – İNGİLTERE VİZESİ

Türklerin İngiltere’ye turistik ya da diğer sebeplerle giriş yapabilmesi için İngiltere vizesine başvurulması gerekir. Avrupa ülkelerine giriş için gerekli olan schengen vizesine ya da yeşil pasaporta sahip olmak İngiltere’ye girişi maalesef sağlamıyor.

İngiltere vizesi detayları için tıklayın.

4 – İNGİLTERE ADI NEREDEN GELİYOR?

İngiltere (England) adı 5. Yüzyılda adayı istila eden Cermen halkı Angluslardan geliyor. Anglus diyarı anlamına gelen Angleland zamanla England’a dönüşüyor. Türkçedeki İngiltere ise diğer pek çok yabancı kelimede olduğu gibi Fransızlardan (Angleterre) alınmış.

5 – İNGİLTERE’DE YÖNETİM BİÇİMİ

Ülkenin yönetimi Kraliyet ailesinden dolayı monarşi olarak algılansa da İngiltere, yani Birleşik Kralllık demokrasi ile yönetiliyor. Dolayısıyla hükümet halk tarafından seçiliyor. Kraliçe ülkeye hükmetmiyor, sadece önemli seremonileri ve resmi rollerde ülkeyi sembolik olarak temsil ediyor.

6 – İNGİLTERE’NİN RESMİ DİLİ

İngiltere’nin resmi dili İngilizce. Birleşik Krallık’ın her bölgesinde İngilizce konuşuluyor ancak Galce, İskoçça ve İrlandaca gibi başka resmi diller de var.

7 – İNGİLTERE BAYRAĞI

İngiltere çoğu zaman Birleşik Krallık yerine kullanıldığı için Birleşik Krallık bayrağı İngiltere bayrağı ile karıştırılıyor.  Aslında Birleşik Krallık İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda dahil olmak üzere 4 ülkeden oluşuyor. Ve Birleşik Krallık bayrağı da İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın bayrağını birleştiriyor.  İngiltere bayrağı, İngiltere’nin kullandığı, beyaz zemin üzerine kırmızı haç işaretinden oluşan bayrak, Aziz George haçı olarak da biliniyor. İskoçya bayrağı mavi üzerine beyaz çapraz haçtan oluşuyor ve Aziz Andrew haçı olarak biliniyor. İrlanda Bayrağı da beyaz zemin üzerine çarpraz yerleştirilmiş kırmızı haç işaretinden oluşuyor. Aziz Patrick haçı olarak biliniyor.

BİRLEŞİK KRALLIK BAYRAĞI

8 – İNGİLTERE PARA BİRİMİ

İngiltere’nin para birimi Sterlin.(Pound)

9 – İNGİLTERE NÜFUSU

Birleşik Krallığın nüfusu 2021 yılı itibariyle 68 milyon. İngiltere ise Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden en geniş ve en kalabalık olanı. 68 milyon nüfusun %85’i (yaklaşık 58 milyonu) İngiltere’de yaşıyor. Ve bu nüfusun da % 80’i şehirlerde yaşıyor. İngiltere kilometrekare başına düşen 281 kişi ile dünyanın en büyük nüfus yoğunluğuna sahip ülkelerinden biri. Birleşik Krallık’taki geri kalan nüfusun yaklaşık 3 milyonu Galler’de, 5 milyonu İskoçya’da, 2 milyonu Kuzey İrlanda’da yaşıyor.

10 – İNGİLTERE’DE İKLİM, HAVA HEP SOĞUK MU?

Bilinenin aksine “Gulf stream” (sıcak su akıntısı) sebebiyle İngiltere’de kışlar oldukça yumuşak geçiyor. Kar çok nadir yağıyor.(Kışın ortalama sıcaklıklar 5 -10 derece aralığında), yazlar ise Türkiye’ye göre daha serin, Ağustos ayında dahi mont giyildiği oluyor. Yazın sıcaklıklar 15 ile 30 derece arasında değişiyor.

11 – İNGİLTERE’DEKİ ÖNEMLİ ŞEHİRLER

İngiltere’deki şehirlerin en önemlisi olan başkent Londra İngiltere’nin en büyük kenti olmanın yanı sıra dünyanın da önemli kentleri arasında yer alıyor. Londra’dan sonra ülkenin en önemli kentleri Manchester (kuzeyin başkenti olarak anılıyor), Birmingham (Londra’dan sonra 2. büyük şehir), Leeds, Liverpool, Newcastle, Bristol, Coventry, Leicester ve Nottingham olarak sıralanıyor. Turistik anlamda Londra’dan sonra Manchester, Liverpool, Oxford ve Cambridge ön plana çıkıyor.

İngiltere’deki en güzel şehirler için tıklayın.

12 – İNGİLTERE’DE EĞİTİM

Birleşik Krallık’ta 5 ila 16 yaş arasında eğitim zorunlu ve ücretsiz. Özel okullar da var ama öğrencilerin %95’i devlet okullarında ücretsiz eğitim görüyor. Devlet okullarında ortalama 20 kişiye bir öğretmen düşüyor. İngiltere’de üniversite eğitimi ücretli. Ülkede 130 civarında üniversite var ve bu üniversitelerin birçoğu dünya sıralamasında ilk yüzde yer alıyor. Dünyanın en köklü üniversiteleri Oxford ve Cambridge de İngiltere’de bulunuyor.

İngiltere’de eğitim sistemi detayları için tıklayın.

13 – İNGİLTERE’DE SAĞLIK SİSTEMİ

İngiltere’de sağlık hizmeti, gelire ya da İngiliz vatandaşı olup olmamaya bakılmaksızın İngiltere’de ikamet eden herkese veriliyor. Ancak sistem oldukça yavaş işliyor. Bir rahatsızlığınız olduğunda öncelikle oturduğunuz bölgedeki GP’ye (Türkiye’deki sağlık ocağı) görünmeniz gerekiyor. GP uygun görürse hastanedeki uzman doktora sevkediyor. Hastanelerdeki yoğunluktan dolayı GP’ler genelde sevketmemeyi tercih ediyor. İngiltere’deki sağlık sistemi (NHS) son dönemde İngiliz halkı tarafından da yoğun eleştiri alıyor.

14 – SOSYAL DEVLET İNGİLTERE

Öte yandan İngiltere oldukça sosyal bir devlet. Yaşlılar, güçsüzler, özürlüler, özürlü çocuklar, bakıma muhtaç çocuklar devletin koruması altında. Sosyal güvenlik sistemi, muhtaç durumda olan kimselere ve ailelere her türlü yardımı sağlıyor.

15 – İNGİLTERE’DE SPOR

Birleşik Krallık, futbolun vatanı sayılıyor.  Ülkede binlerce spor kulübü, fulbol takımı ve lisanslı futbolcu var. Liverpool FC, Nottingham Forest, Manchester United FC, Aston Villa FC, Chelsea FC, Arsenal FC, Tottenham Hotspur FC, Everton FC, Newcastle United FC, Leeds United takımları tüm dünyada tanınıyor.

İngilizlere özgü sporlar olan polo, rugby, hokey, kriket, golf, badmington, squash bu ülkede doğmuş ve bazıları hala sadece İngiltere’de oynanıyor. Dünyanın en eski ve en prestijli şampiyonalardan biri Wimbledon Tenis Turnuvası da her yıl, haziran ayında İngiltere’de düzenleniyor.

16 – GELENEKSEL İNGİLİZ MUTFAĞI

İngiliz mutfağı bir İtalyan mutfağı, bir İspanyol mutfağı ya da bir Fransız mutfağı kadar iddialı görünmese de bünyesinde pek çok sıra dışı lezzeti barındırdığı söylenebilir. Fish & chips (kızarmış balık ve patates), jacket potatoes (kumpir), sunday roast (patates ve haşlanmış sebzelerle birlikte sundukları ve genelde pazar günleri yedikleri ağır ateşte pişmiş dana, tavuk ya da domuz eti) başlıca İngiliz yemekleri arasında bulunuyor.

Diğer meşhur İngiliz yemekleri için tıklayın.

17 – İNGİLTERE’NİN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİ

Birleşik Krallık’ın tarihi MÖ 6500 yılına kadar uzanıyor. Birleşik Krallık’ın her yerinde Stonehenge’den Buckingham Sarayı’na kadar dünya tarihinde önemli yer teşkil eden yapılar görmek mümkün. Birleşik Krallık ayrıca UNESCO Dünya Mirası Yerler listesinde yer alan 28’den fazla kültürel ve doğal mirasa ve Bath, Durham, Canterbury, Oxford, York, Chester ve Stratford-upon-Avon’ı içeren yedi Miras şehrine ev sahipliği yapıyor ve bu şehirler her yıl milyonlarca ziyaretçi çekiyor. Ayrıca İngiltere’de, Oxford ve Cambridge gibi dünyanın en köklü üniversitelerine de bulunuyor.

18İNGİLTERE DÜNYA ÜZERİNDEKİ KÜLTÜREL ETKİSİ

Dünyada genelinde geniş bir kültürel ve siyasi etkisi olan İngiltere Stephen Hawking, Sir Isaac Newton ve Charles Darwin gibi ünlü bilim adamlarının yanı sıra edebiyat alanında dünyanın en tanınmış yazarı olan William Shakespeare’i yetiştirmiş. Ayrıca The Beatles, Rolling Stones, The Pink Floyd, Queen, Led Zeppelin, The Cure, Radiohead, Coldplay, Mouse, Adele gibi popüler müzisyenler ve grupların hepsi İngiltere kökenli.

19 – İNGİLTERE’DE EKONOMİ

Birleşik Krallık dünyanın önde gelen ticari merkezlerinden biri ve Avrupa’da en çok yatırım çeken ülke. Londra dünyanın finans merkezi olarak biliniyor. Birleşik Krallık dünyadaki ilk on üretici ülkeden biri ve Sağlık, Bilişim ve İletişim Teknolojileri ve Yaratıcı Endüstriler alanlarında Avrupa’nın en büyük endüstrilerine sahip. Denizcilik İngiltere’nin tarihinde olduğu gibi günümüzde İngiltere yaşamında önemli yer tutuyor. İngiltere deniz ticaret filosu dünyadaki gemilerin yaklaşık %10’una sahip.

İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak

4 Comments

 • I. dedi ki:

  Merhaba,cambridge da yaşam,kiralar nasıl bir bilginiz var mı?

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Benim yok ama orada yaşamış bir arkadaşımdan gelen bilgi şu şekilde “Aslinda Cambridge’te de bolgesine gore degisiyor. Guzel ve iyi okullara yakin bir ev icin 1600- 2500 gibi dusunebilirsiniz sanirim. Biz cok eski bahceli bir evde 1450 pound a oturuyorduk. 2,5+1 di evimiz. Minik odaya sadece kucuk bir masa sigiyordu cunku. Calisma odasi kivaminda. Ama cocugunuz varsa okul konusu onemli cambridge’te”

 • Aslı dedi ki:

  Merhabalar:)
  Ben bir konuyu arastırıyorum da sizin de bilginiz varsa yardımcı olabilirseniz cok sevinirim, ingilterede aupairlik hakkında. Türkiye’den vize türü vs.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir