İngiliz Mutfağı ve En Ünlü 10 İngiliz Yemeği

1 – FISH & CHIPS (KIZARMIŞ BALIK VE PATATES) 

Meşhur İngiliz yemekleri dendiğinde elbette ilk akla gelen, diğer ülkelerdeki restoranların menülerinde de tek başına İngiliz mutfağını başarıyla temsil eden yiyecek FISH & CHIPS oluyor. Genelde morina balığından yapılan fish & chips dışı çıtır çıtır, içi yumuşacık olarak pişirilip servis ediliyor, bembeyaz eti ve kılçıksız oluşuyla çocukların da sevgisini kazanan Fish and chips kızarmış patates ve İngiliz birası Ale ile muhteşem bir uyum sergiliyor. Patates konusu İngilizler için mühim bir konu. Kızarmış patates, minik bebek patatesler, patates püresi gibi patatesin pek çok formu İngiliz mutfağının olmazsa olmazı. Fish & Chips yanında kızarmış patates ve bezelye ile servis ediliyor. Londra’ya geldiğinizde publardan birinde bu lezzeti denemeniz farz oluyor:)

EN MEŞHUR İNGİLİZ YEMEĞİ FISH AND CHIPS

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

2 – GELENEKSEL İNGİLİZ 5 ÇAYI (AFTERNOON TEA)

İngiltere’nin sınırlarını aşmış, tüm dünyaya yayılmış 5 çayı konsepti İngiltere’de hala önemini koruyor. Londra’daki pek çok otel ve restoranda 5 çayı seremonileri gerçekleşmeye devam ediyor. 5 çayına İngilizler 5 O’clock Tea’den ziyade Afternoon Tea olarak adlandırıyorlar ve özellikle İngiliz bayanlar 5 çayı konseptini restoranlarda birbirleriyle buluşmak, sosyalleşmek amacıyla kullanıyorlar. 5 çayında katlı tepsilerde somonlu, peynirli mini tuzlu sandviçlerin yanı sıra pek çok kurabiye ve tatlı çeşidi servis ediliyor. Lüks restoranlarda 5 çayına birer kadeh şampanya da eşlik ediyor.

GELENEKSEL BEŞ ÇAYI

3 – SUNDAY ROAST (GELENEKSEL PAZAR YEMEĞİ)

İngiliz mutfağındaki geleneksel diğer bir kavram da ROAST kavramı.  İstanbul’da bile bazı beş yıldızlı otellerde yaygınlaşmaya başlayan Sunday Roast büfelerinin kökeni geleneksel İngiliz mutfağına dayanıyor. Sunday Roast geleneksel İngiliz kültüründe önemli bir yere sahip. Pazar öğle yemeği için restoranlarda ya da publarda buluşuluyor, fiks bir ücret karşılığında roast büfesinden faydalanılıyor. Büyük bir parça halinde fırınlanmış ve ağır ateşte pişirilmiş dana eti, domuz eti ya da hindi eti ince dilimler halinde kesilerek servis ediliyor. Gravy denilen sosla sunulan dilim etlere yine fırınlanmış bebek patatesler ve buharda pişmiş sebzeler eşlik ediyor.

GELENEKSEL PAZAR YEMEĞİ – SUNDAY ROAST

Patates gibi diğer bir vazgeçilmezleri de işte bu baked beans dedikleri ve hafif şekerli bir domates sosu ile pişirdikleri minik bir çeşit kuru fasulye. Bu fasulyeyi o kadar çok seviyorlar ki kahvaltı da bile tüketiyorlar. Evde uğraşmak falan da yok, direkt pişmiş ve soslanmış halini konserve olarak satın alıyorlar.

4 – ENGLISH BREAKFAST (İNGİLİZ KAHVALTISI)

Kahvaltıdan bahsetmişken Klasik bir İngiliz kahvaltısında göz yumurta olarak adlandırdıkları sahanda yumurta, sosis, bacon (pastırma), hash browns (patates mücveri), soslu fasulye, ızgara edilmiş domates, tereyağ ve kızarmış ekmekten oluşuyor. Bu kombinasyona ızgara mantar da eklenebiliyor. Kahve de bir opsiyon olmakla birlikte kahvaltılarına genelde Türk mutfağında olduğu gibi çay eşlik ediyor. Bir Fransızın ya da bir İtalyanın kahvaltıyı kruvasan ve kahve ile geçiştirdiği düşünüldüğünde İngiliz kahvaltısının soslu fasulye hariç kısmı, besin değeri ve damak tadı olarak Türk kahvaltısı ile daha iyi bir uyum sergiliyor.

İNGİLİZ KAHVALTISI

5 – GELENEKSEL İNGİLİZ TATLISI, STICKY TOFFEE PUDDING

İngiliz mutfağı ve tatlı dediğimizde ilk akla gelen, damak çatlatan Sticky Toffee Pudding oluyor. Bol tereyağlı çikolatalı ve hurmalı ıslak kek olarak tanımlayabileceğim Sticky Toffee Pudding, üzerine karamel sosu döküldükten sonra genellikle vanilyalı sos ya da vanilyalı dondurma ile servis ediliyor.

STICKY TOFFEE PUDDING

6 – JACKET POTATOES (KUMPİR)

Türkiye’de patatesin en sevilen formlarından biri olan tereyağ ve kaşar ile harmanlanarak lezzetin doruklarına ulaşmış fırınlanmış patates KUMPİR İngiltere’de de pek çok kafe, restoran ve pub menüsüne Jacket Potatoes olarak girmiş durumda. Ancak burada patatesin üzerine bizdeki gibi envai çeşit salata ve meze karışımları koymak yerine fırınlanmış tereyağlı patatesi fasulye/cheddar, ton balığı/cheddar, ya da kıyma/cheddar gibi ikililer ile tamamlıyorlar.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-09

İNGİLTERE’DE YEME İÇME – JACKED POTATOES

7 – STEAK PIE, GAMMON STEAK, KIDNEY PUDDING

Geleneksel İngiliz yemeklerine dönecek olursak restoran ve pub menülerinde karşımıza Fish & Chips’ten sonra en çok Gammon Steak, Steak Pie ve Kidney Pudding çıkıyor. Gammon Steak, domuz etinin tütsülenmiş but tarafından hazırlanmış biftek anlamına geliyor ve genelde pişmiş ananas dilimi ve göz yumurta ile servis ediliyor. Steak Pie ise isminden anlaşılacağı gibi biftekli tart anlamına geliyor. Soslanmış kuşbaşı formundaki dana eti, tart hamuru içinde fırınlanarak pişiriliyor, yanında yine klasik bezelye ve patates çeşitlerinden biri ile servis ediliyor. Kidney Pudding de Steak Pie’ya benzer bir yemek çeşidi. Ufak ufak doğranmış dana ya da kuzu böbreği bu kez çıtır olmayan, tarttan ziyade krep hamuru kıvamında bir hamur ile pişirilerek servis ediliyor, eşlikçiler değişmiyor.

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-06

GELENEKSEL İNGİLİZ YEMEKLERİ – STEAK PIE

ingiliz-mutfağı-gezenti-anne-07

İNGİLTERE’DEKİ YEMEKLER – KIDNEY PIE

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

8 – KIZARMIŞ PATATES EŞLİĞİNDE KABUKLU MİDYE

Genelde krema ya da beyaz şarap eşliğinde siyah bir tencere içerisinde pişirilen kabuklu midye ve kızarmış patates ikilisi ünlü bir Belçika yemeği olmasına rağmen İngiliz mutfağını da oldukça etkilemiş durumda. İngiliz yemekleri sunan pek çok restoranın menüsünde bulunuyor. Öyle lezzetli bir yemek ki yerken eller biraz bulaşsa da insan tencerenin dibini görene kadar yemekten kendini alamıyor. Ellerin temizlenmesi için genelde yanında limon ve su ile servis ediliyor.

KABUKLU MİDYE (MOULES MARINIERES)

9 – SOSİSLİ SANDVİÇ VE HAŞLANMIŞ MISIR

İngilizler sandviç yemeğe meraklı bir millet. Öğlen yemeklerini genelde üçgen sandviçler ve bizim cips dediğimiz onların crisps dedikleri basit yiyeceklerle geçiştiriyorlar. Sosisşi sandviç de restoran ve pub menülerine girmiş durumda. Sosisliye genelde soğan halkası, kızarmış patates ve haşlanmış mısır eşlik ediyor. İngiliz mısırları bizdeki mısırlara göre biraz daha şekerli. İngilizlerdeki şekerli yiyecek merakı her yerde karşımıza çıkıyor.

SOSİSLİ SANDVİÇ VE MISIR

10 – BURGERLER

Tüm dünyayı sarmış olan gurme burger çılgınlığı İngiltere’yi de kasıp kavuruyor. Neredeyse tüm restoran ve pub menülerinde pek çok burger çeşidi bulunuyor. Başta Londra’da olmak üzere İngiltere’deki diğer pek çok şehirde de şubesi bulunan Byron Burger ve Honest Burger İngiltere’de sevilen gurme burger zincirleri arasında. Aslen burgerin anavatanı Amerika’da ünlü bir  zincir restoran olan Five Guys İngiltere’de de çok seviliyor.

İNGİLTERE’DEKİ ÜNLÜ GURME BURGER ZİNCİRİ – BYRON

11 – MEŞHUR İNGİLİZ KURABİYECİ, BEN’S COOKIES

İngiltere’de tatlının her türü çok seviliyor. Oxfordlu Ben Amca’nın meşhur çikolatalı kurabiyelerini duymayan yok. Tüm İngiltere’de ünlü bir zincir olan Ben’s Cookies’in doğduğu yer, Oxford’daki Covered Market’te olsa da Londra’daki 8 şubesinde birinde fırından sıcacık çıkan çikolatalı kurabiyelerinin tadına bakmayı kimse atlamıyor:)

BEN AMCANIN KURABİYELERİ

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

Londra’da Kebap Nerede Yenir? En İyi Türk Restoranları ve Fiyatları

Londra’nın Nesi Meşhur? | Gezenti Anne

2 Comments

  • Cem dedi ki:

    İngiliz mutfağı yok derler. Doğruymuş. Sıraladığınız onca yiyecek arasında gerçek anlamda bir mutfak yemeği göremedim doğrusu. Genel olarak atıştırmalık yiyecekler diyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir