İngiltere’de Hangi Aşı Kullanılıyor?

Tüm dünyada koronavirüs salgınından kurtulabilmek için aşılama hızla devam ediyor. Türkiye’de ağırlıklı olarak Çin aşısı Sinovac kullanılıyor ancak ne yazık ki yeni vaka ve ölüm sayılarında düşüş yerine artış gözleniyor. Bunda Sinovac aşısının koruyucu etkisinin %50’lerde seyretmesinin yanı sıra aşılama yapılan yetişkin oranının aşılama yapılmayanlara nazaran çok daha düşük olması gerekçe gösteriliyor. Avrupa ülkelerinde de aşılama hızla devam ederken İngiltere’de koronavirüs vaka ve ölüm sayılarında diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha da hızlı bir düşüş dikkat çekiyor.

Peki İngiltere’de koronavirüsle mücadele için hangi aşı kullanılıyor?

İngiltere’de ağırlıklı olarak kendi bünyelerindeki Oxford Üniversitesi’nde geliştirilmiş ASTRA ZENECA aşısı kullanılıyor. Astra Zeneca’nın yanısıra Alman menşeili Biontech – Pfizer kullanılıyor olsa da kullanım oranı Astra Zeneca’nın çok gerisinde.

Oxford Üniversitesi’nde geliştirilmiş Astra Zeneca aşısı da Çin aşısı Sinovac gibi etkisizleştirilmiş virüsün vücudumuza enjekte edilip vücudumuzun antikor oluşturmasını sağlayan geleneksel bir aşı çeşidi. Ancak yan etkileri Sinovac’a göre çok daha fazla. Çok nadiren de görülüyor olsa kanda pıhtı oluşturma ve pıhtının damar tıkanmasına yol açarak ölüme sebebiyet verme ihtimali zaman zaman Astra Zeneca’nın Avrupa’nın diğer ülkelerde kullanımının askıya alınmasına sebep olsa da İngiltere’de en başından beri yaygın olarak kullanılıyor. Aşılama yaşının Mayıs 2021 itibariyle 40 yaşa kadar indiği İngiltere’de günlük ölüm sayıları 10 kişiye kadar inmişken Türkiye’de günlük ölüm sayısının 350’lerde seyretmesi üzüyor. Türkiye’de aşılama oranının hızlıca arttırılması gerekiyor.

 

Çin Aşısı SINOVAC mı, Alman Aşısı BIONTECH mi Daha İyi? | Gezenti Anne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir