Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler

1 – TİRİLYE

Mudanya’nın hemen yamacında, eski bir Rum köyü, zeytin cenneti Tirilye. Bursa çevresinde gezilecek yerler listemizin ilk sırasındaki Tirilye, Mudanya’ya göre daha sevimli bir sahile ve çarşı içine sahip. Tirilye’de onlarca zeytincide çeşit çeşit zeytin tadımı yapıp sevdiklerinizi satın alabilir, teknelerde balık etmek yiyebilir, tepedeki Çamlı Kahve’de uçsuz bucaksız manzaraya doğru çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

bursa_gezilecek_yerler_trilye

BURSA’DA GEZİLECEK YERLER, TİRİLYE

2 – CUMALIKIZIK KÖYÜ

Cumalıkızık Köyü bence Bursa’nın en sevimli, en turistik, görsel olarak en etkileyici yeri. Köyün hemen girişindeki okulun otoparkına arabanızı park ettikten sonra başlayın parke taşlı sokakları tırmanmaya, her biri ayrı güzellikteki eski köy evlerini fotoğraflamaya. İster konakların avlularındaki otantik kafelerde yöresel lezzetler tadın, ister tepedeki köy kahvesinde çayınızı, kahvenizi için. Dönüşte tezgahlarında satış yapan köylü teyzelerden yumurtanızı, köy ekmeğinizi, tarhananızı almayı ihmal etmeyin.

 

bursa_gezilecek_yerler_cumalikizik_koyu

BURSA GEZİLECEK YERLER, CUMALIKIZIK KÖYÜ

 

bursa_gezilecek_yerler_cumalikizik_koyu

BURSA GEZİLECEK YERLER, CUMALIKIZIK KÖYÜ

3 – MUDANYA

Bursa Çevresinde Gezilecek Yerler listemizin üçüncü sırasındaki Bursa’nın yazlık beldesi Mudanya, kış aylarında nispeten tenha. Ama hangi mevsim giderseniz gidin, sahilde yürüyüş yapabilir, balık restoranlarından birinde karnınızı doyurabilir, eski Mudanya evleri arasında dolaşıp geçmişe doğru uzanabilirsiniz.

bursa_gezilecek_yerler_mudanya

BURSA GEZİLECEK YERLER, MUDANYA

 

 

4 – GÖKÖZ NATURAL PARK

Bursa’da haftasonu doğada gezilecek yerler denince akla hep Cumalıkızık, Trilye, Mudanya, Gölyazı gibi yerler gelir. Aslında Bursa, sırtını Uludağ’a dayamış, önüne Marmara Denizini almış, kenarlarını İznik, Ulubat ve Gölyazı  gibi göllerle süslemiş tam bir doğa harikasıdır. Uludağ hep kayak tesisleriyle bilinse de Bursalılar için yaz sıcaklarında serinlemek için kaçıp kamp, piknik gibi aktiviteler için kullanılan bir mekandır aynı zamanda. İşte bu pikni alanlarından, Uludağ’ın zirvesinde 1.120 m yüksekte, Uludağ’a güneyden bakan Gököz Natural Park detayları için tıklayın…

BURSA GEZİLECEK YERLER, GÖKÖZ NATURAK PARK

5 – GÖLYAZI KÖYÜ

Bursa’da Gezilecek Doğal Yerler listesinin beşincisi Ulubat Gölü’nün çevresinde kurulmuş bu balıkçı köyünün ara sokakları çıkıp çıkıp girilesi, Ağlayan Çınar’ın gölgesinde oturulup göl manzarasına karşı dalıp dalıp gidilesi. 🙂

bursa_gezilecek_yerler_golyazi_ulubat

BURSA GEZİLECEK YERLER, GÖLYAZI

6 – BURSA MERKEZ, ULU CAMİ

Bursa’ya kadar gelip Ulu Cami ve çevresini görmeden olmaz. Cami’nin hem içini hem avlusunu gezebilir, Cami’den yukarı doğru Atatürk Caddesi’ne uzanıp havuzu ve Atatürk Heykeli’ni ziyaret edebilirsiniz.

bursa_gezilecek_yerler_ulu_cami

BURSA GEZİLECEK YERLER, ULU CAMİ

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

 

Bursa’da İskender Kebap Nerede Yenir?

 

1 Comment

  • Zafer Tegin dedi ki:

    Bursa’da gezilecek o kadar çok yer var ki bunlar sadece bir kaçı gibi olmuş. Ama güzel eğlenmişsinizdir 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir