Bursa’da Haftasonu Doğada Gezilecek Yerler, Gököz Natural Park

Bursa’da haftasonu doğada gezilecek yerler denince akla hep Cumalıkızık, Trilye, Mudanya, Gölyazı gibi yerler gelir. Aslında Bursa; sırtını Uludağ’a dayamış, önüne Marmara Denizini almış, kenarlarını İznik, Ulubat ve Gölyazı  gibi göllerle süslemiş tam bir doğa harikasıdır. Uludağ hep kayak tesisleriyle bilinse de Bursalılar için yaz sıcaklarında serinlemek için kaçıp kamp, piknik gibi aktiviteler için kullanılan bir mekandır aynı zamanda. Şimdi size Uludağ’ın zirvesinde 1.120 m yüksekte, Uludağ’a güneyden bakan Gököz Natural Park’tan bahsedeceğim.

GÖKÖZ NATURAL PARK NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Bursa merkezden Orhaneli yoluna girilip Keles istikametine yaklaşık 45 dakika ilerleyince karşınıza çıkan göl ve kenarında kurulu olan Arif Bey ve ailesinin işlettiği tesiste güzel bir serpme kahvaltıyla güne başlayabilirsiniz.

GÖKÖZ NATURAL PARK’TA NELER YAPILIR?

ATV’lerle orman içerisine giden parkurda gezebilir, çocuklarınızla midilliye binip balık tutarak güne devam edebilirsiniz. Yörede yetişen kuzulardan hazırlanan menü ile hem öğlen hem de akşam yemeklerinizi yiyerek güzel bir gün geçirebilirsiniz. Eğer konaklayıp ertesi sabah temiz havada uyanmak isterseniz, ağaç evlerde uyuyup güzel bir gece geçirmeniz de mümkün.

Ayrıca ister gidiş yolunda ister dönerken, aynı güzergah üzerinde bulunan Baraklı Göleti’ne uğrayıp yeşilin değişik tonlarını görebilir, Doğancı Barajı’nda serinleme molası verebilir, daha sonra da Misi Köyü’nde gözleme ve çay keyfi yapabilirsiniz.

BURSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER – BARAKLI GÖLETİ

BURSA ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER – MİSİ KÖYÜ

 

Bursa Natural Park Yazısı için konuk yazarımız AYDIN PEHLEVAN’a çok teşekkür ederiz.

 

Cumalıkızık, Mudanya, Trilye, Gölyazı, Bursa’da Gezilecek Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir