Son Yılların En Gözde Mavi Yolculuk Rotası, Bozburun – Datça

Marmaris, Bozburun – Datça, son yılların en gözde mavi yolculuk rotası. Dağların denize tıpkı ilkokulun son yılllarında öğretildiği gibi dik olarak ulaştığı ve denizle kucaklaştığı kısımlarda eşsiz koyların oluştuğu, serin tertemiz turkuaz renkli suların, biraz şanslıysanız caretta carettaların gözlenebildiği, hatta biraz cesaretle bu şirin deniz canlıları ile birlikte yüzme imkanı bulabileceğiniz en gezilesi kıyılar.

 

Akdeniz ikliminin baskın etkisinin hissedildiği, denizden 400mt içerilere kadar maki bitki örtüsünün görsel şöleni içerisinde, yaban mersinlerinin, yabani zeytin ağaçlarının, defne, kocayemiş, palamut meşesinin çorak ve kayalık zeminlere tutunuşunu, bir sanatçının hayalinden tuvaline dökülmüşcesine canlı renkleri harmanlayarak sunduğu, keçilerin sarp yamaçlardan kıyılara inişini, yüzünüzde kocaman bir gülümsemeyle dakikalarca izleyebileceğiniz gerçek bir şaheser.

Güneş dağın arkasından kaybolmaya başladığında sanki ucu açık başka bir maceranın eşiğinden içeri süzülmeye başladığınız hissi ile tarifleyemeyeceğiniz bir heyecan yüreğinizi kaplamaya başlar. Tıpkı ailenizden habersiz dışarda geçirdiğiniz o ilk gece gibi. Nede olsa İlk kez gece denizin ortasında sadece ayın ve yıldızların aydınlattığı bir ortamda, teknenin salınımından kaynaklı bir su hışırtısı eşliğinde göğe bakarak küçük ayı ve büyük ayı takım yıldızını seçmeye çalışırken, elinizdeki şarabın damağınızda bıraktığı o kekremsi tadı daha bir keyifle algılayabilmek için bir yudum daha içerek ve derin bir oh çekerek karşılayabilirsiniz.

O zaman gelin birlikte bu eşsiz coğrafyada, Şehrin klasik o keşmekeşinden ve can sıkıcı gerçeklerinden uzaklaşmak için kendimize bir mavi tur planlayalım… Bu tur için en ideal fiyatları, en ideal rotayı internetten bularak 6 ay öncesinden ödemeli ve rezervasyonlu bir şekilde ayarlayalım ki, hem ekonomiyi, hem de zamanı doğru bir şekilde kullanabilelim.

MAVİ YOLCULUKTA SİZİ MUTLU KILACAK ÖNEMLİ BİR NOT

Tekne babanızın malı değil, kaptanınız veya diğer yardımcı personel de çalışanınız değil, yolculuk boyunca bunu aklınızdan çıkartmaz ve sadece hizmet ile ilgili kusurları belirler ve aranızdan sadece bir kişi bu durumu kaptan ile iletişimde kalmak kaydı ile organize eder ise sorunsuz bir deneyim yaşarsınız. Aksi taktirde kaptan ve personel için her hafta yinelenen, ama sizin için ilk ve inanılmaz heyecanlı olan bu durumu, kaptanın ve personelin anlamalarını hatta sizin heyecan ve enerjinizi paylaşmalarını beklemek gerçeklerden bir hayli uzaklaşmak olur. Eee… O kadar uzaklaşmışken tekneye adım atmamak daha hayırlı olur. Nereye gitmeliyiz kısmını sanırım yazımın girişinde zaten ballandıra ballandıra anlattım, tabi ki Bozburun / Marmaris.

MAVİ YOLCULUĞA KİMLE GİTMELİYİZ?

Şimdi bu gezi için yaşam konforunu arttırmanın tek yolu geniş ve serbest dolaşımın rahatlık ile yapılabildiği büyük bir tekne, bu drumda ya büyük teknenin maliyetini üstlenebilecek bir bütçeye sahip olmalısınız yada yıllar içinde biriktirdiğiniz samimi, anlayışlı, birlikte olmaktan zevk alacağınız kalabalık bir arkadaş gurubuna. Benim tavsiyem hangi sosyal sınıfa ait olursanız olun, güzel bir arkadaş grubu ile yapılacak tekne yaşamının yerini hiç bir alternatif alamaz.
Sonuç olarak dört aile çocukları ile birlikte 14-16 kişiyi sağlayabiliyor ise ideali buldunuz demektir. Bu sayının altına düşmediğiniz taktirde sizin için konforlu, çocuklar için ise güvenli ortamı sağladınız demektir. Artık Pasarella’dan tekneye biniş yapabilir, erzak işini çözmüş bir planlama ile VİRA BİSMİLLAH diyebilirsiniz.

 

MAVİ YOLCULUK VE ERZAK TEMİNİ

Erzak işini çözmek mi? Gezi süresince yenecek, içilecek ve sarf edilecek (hijyen ve temizlik) malzemelerinin öngörüsünü doğru yaparak tekneye ihtiyaç kadar erzak stoklamak!!! Yani 7 gün boyunca üç öğünü ve ara öğünleri düşününerek menü hazırlamak. Kırmızı et, tavuk, Balık, kuru bakliyatlar, Alkollü- Alkolsüz içecekler, kuru yemişler, çocuklara dondurma, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, ıslak mendiller, şampuanlar, bulaşık deterjanları, sıvı sabunlar, güneş kremleri, sivrisinek kovucular v.s … v.s … v.s … Yani sevgili tekne dostları, 7 gün için de olsa tekne de yaşamın evinizdeki yaşamı aratmaması için olmazsa olmazlarınız ne ise onlar.

Erzak temini için bölgenin tekelini neredeyse elinde tutan ünlü marketler zincirinden faydalanabilirsiniz yada onun yerine sorumlu ve bilinçli bir tüketici olarak bölgenin esnafından ihtiyaçlarınızı karşılayarak Bozburun halkının turizm gelirinden hak ettiği payı alması konusunda mutlak desteğinizi esirgememiş olursunuz. Hem bölge halkı kendi bahçe ve tarlasından topladığı meyve ve sebzeleri size birinci elden daha ucuz ve daha taze temin etmesini sağlamış olursunuz. Sadece biraz zaman ayırarak bölgenin ve bölge halkının kalkınmasına verdiğiniz destek bilinci ile daha huzurlu olduğunuz görecek daha gezinin başında kendiniz faydalı bir iş yaptığınız için daha huzurlu hissedeceksiniz. Alışverişe biraz zaman ayırın…

MAVİ YOLCULUKTA MÜZİK

Müzik mi??? Sakın ama sakın ha telefonunuz ile entegre olabilen bir music box veya silindiriniz olmadan tekneye adım bile atmayın, sonra kendinizi 18’li yaşlarınızın başında tatil köylerinin sahilinde Bodrum Bodrum şarkısını söylemeye çalışırken bulabilir veya daha kötüsü teknenin müzik sistemine ve kaptanın müzik zevkine esir olmuş, yolculuk boyunca rakınızı alacakaranlık bir havada ay henüz yükselmeye başlamışken bu muhteşem romantizmin göbeğinde kendinize lanet okuyor şekilde yudumlamaya devam eder bir pozisyonda bulabilirsiniz.

ÇOCUKLARLA MAVİ YOLCULUK

Çocuklarınız eğlenemiyor mu??? Çocuklarınız sizin herşeyiniz ise o zaman öyle davranın… Çocuklarınız ile denize girmek ve yemek yemek harici, günün bir kaç saati birlikte zaman geçirebilecek, aynı zamanda siz olmadan onların da grup olarak eğlenmelerini sağlayacak birkaç oyun ve eğlence fikrini tesis etmek sizin sorumluluğunuz. Yoksa inanın bu gezi çıldırma aşamasına gelebileceğiniz bir deneyim olmaktan öte gidemez. O zaman bir zahmet bir Scrabble, bir katil kim, bir adam asmaca, isim şehir hayvan, veya grup olarak en ideal oyun olan Tabu setlerini yanınızda götürmeyi ihmal etmeyin.

VİRA BİSMİLLAH…

Mavi Yolculuk yazısı için konuk yazarımız TARKAN PEKMEZOĞLU’NA teşekkür ederiz.

 

 

Marmaris Gezi Rehberi

 

3 Comments

  • Yaprak dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş. Keyifle okudum.

    Teşekkürler ?

  • Serdar dedi ki:

    Bu yorumlara ilave olarak,parayı vermeden tüm beklentilerinizi,isteklerinizi kaptana belirtin,kabul etmezse sakın gitmeyin paranızla rezil olursunuz. tekne sahipleri aldıkları tekne parası yanında,alınacak erzakları fazla fazla aldırıp,kalan malzemeleri avanta biliyorlar, marketin verdiği puanlar için bile kendi kartlarını kullanıyorlar.tekne sahibi her akşam mangal yaptırıyor ve tekne sahibi ve çalışanı bizim yediğimizin 2 katını kendine alıyor.bu yaptıkları ufak hesaplar sinir bozuyor,her gelen müşteriyi kaz görüyorlar.istediğiniz koylara gidemiyorsunuz,bizim bindiğimiz tekne sahibi hiç yardımcı değildi.bunları da düşünürek bu turlara katılın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir