Adalar’da Denize Girilecek Yerler, Plajlar, Giriş Ücretleri 2022

BÜYÜKADA PLAJLARI VE GİRİŞ ÜCRETLERİ

1 – BÜYÜKADA YÖRÜKALİ PLAJI

Büyükada İskelesi’nde vapurdan indikten sonra iskelenin yanındaki ücretsiz tekne servisi ile 20 dakikada ulaşılan Yörük Ali Plajı’na giriş ücreti hafta içi 60 ₺, hafta sonu ve bayram günleri 70 ₺. Bu fiyata şezlong, minder, şemsiye, sehpa, emanet kasası, duş, soyunma kabini, wi-fi ve plaj kullanımı dahil. 0-6 yaş ücretsiz. 7-12 yaş %50 indirimli. Yörükali Plajı’nın kumluk olması mekanı çocuklu aileler için bir adım öne çıkarıyor. Deniz içerisindeki atlama platformu ve mini kaydırak çocuklar tarafından çok seviliyor. Plaja kafe servisi de bulunan mekana dışarıdan yiyecek getirilmesine de izin veriliyor. Kafe menüsünden örnekler şu şekilde; Hamburger 25 ₺, kahvaltı tabağı 40 ₺, ızgara köfte 35 ₺, soft içecekler 10 ₺, 33 cl bira 25 ₺

BÜYÜKADA YÖRÜKALİ PLAJI

BÜYÜKADA YÖRÜKALİ PLAJI

Adres: Nizam Mahallesi, Yörükali Mevkii Büyükada / İstanbul

Telefon: 0 216 382 73 41

 

2 – BÜYÜKADA BLUE BEACH

Büyükada İskelesi ve çarşısına en yakın mesafedeki plaj olan Blue Beach’e merkezden yürüyerek 10 dakikada ulaşılıyor. Blue Beach’in ayrıca merkezden ücretsiz sürat teknesi de bulunuyor. Geniş bir platform üzerinde arka arkaya dizilmiş şezlonglardan oluşmuş plajda kumsal alan yok ama deniz kumluk ve sığ bölümü de bulunduğundan çocuklu aileler için de uygun.  Kişi başı güncel giriş ücreti hafta içi 70, hafta sonu 90 ₺. Buna şezlong, şemsiye ve duş kullanımı dahil. Mekana sadece erkek grubuyla girilmiyor. Blue Beach’te deniz içindeki salıncak ve hamak özellikle seviliyor. Mekanda yiyecek içeçek servisi de bulunuyor. Menüden örnekler şu şekilde: 33cl bira 20 ₺, sosis patates tabağı 30 ₺, çay 3,5 ₺, Türk kahvesi 10 ₺.

BÜYÜKADA BLUE BEACH

BÜYÜKADA BLUE BEACH

Adres: Büyükada-nizam, Albayrak Sk., 34970 Adalar/İstanbul

Telefon: 0 531 336 07 65

 

3 – BÜYÜKADA NAKİBEY PLAJI

Nakibey Plajı 30 yılı aşkındır İstanbullulara hizmet veren bir aile işletmesi. Plaj girisindeki ‘Damsız girilmez’ levhasıyla bir aile plajı olduğunun özellikle altı çiziliyor. Yörükali Plajı kadar geniş bir kumluk alana sahip olmasa da Nakibey Plajı’nda da çocuklar için kumluk bir alan bulunuyor. Nakibey Plajı’na güncel giriş ücreti hafta içi 60 ₺, haftasonu ve bayram günleri 70 ₺. 0-7 yaş ücretsiz, 7-12 yaş arası çocuklar için %50 indirim uygulanıyor. Nakibey Plajı’nın diğer bir avantajı servis teknesini beklemek zorunda kalınmaması çünkü mekana Büyükada iskelesinden yürüyerek 10-15 dakika , faytonla gitmeyi tercih ederseniz 5 dakikada ulaşılabiliyor. Mekanda aperatif yiyecekler servis edilen kafe restoran da mevcut.

 

 

Adres: Naki Bey Çıkmazı No:17 Büyükada / İstanbul

Telefon: 0 216 382 45 01    0 536 373 21 15

 

4 – BÜYÜKADA PRENSES KOYU PLAJI

Büyükada Plajları arasında en sessiz, en sakin ve en izole plaj olan Prenses Koyu Plajı kafa dinlemek isteyenler için birebir. Aynı diğer Büyükada plajlarında olduğu gibi buraya da iskelenin yanından kalkan ücretsiz servis tekneleri ile ulaşılıyor. Burası büyük bir plajdan ziyade minik bir butik otel ve otelin önündeki kayalıklar arasına gizlenmiş mütevazi bir plaj ve iskeleden oluşuyor. Prenses Koyu Plajı’na giriş ücreti hafta içi 50 ₺, hafta sonu ve bayram günleri 60 ₺. 0-7 yaş ücretsiz, 7-12 yaş arası çocuklar için %50 indirim uygulanıyor. Plajda restoran hizmeti de veriliyor.

Adres: Kamelya Sok. No:12  Büyükada / İstanbul

Telefon: 0 216 382 30 34

 

5 – BÜYÜKADA LOC’ADA

Aslında bir meyhane olan Büyükada Loc’ada, gündüzleri 10:00 17:00 arasında beach hizmeti de veriyor. Beach alanı oldukça küçük olan mekânda güncel giriş ücreti olarak kişi başı 100 TL alınıyor. Bu ücrete bir adet soft  (alkolsüz) içecek de dahil. 0-6 yaş ücretsiz. 7 ve üzeri yaş çocuklar için tam ücret talep ediliyor. Loc’ada Büyükada’nın en pahalı plajı ama buna değecek bir fark yaratmıyor.

Adres: Büyükada-maden, Yılmaz Türk Cd. No:175 Büyükada /İstanbul

Telefon: 0 531 5251232

 

6 – BÜYÜKADA ESKİBAĞ PLAJI (HALİK KOY PLAJI)

Büyükada plajları arasında diğerlerine göre daha uygun bir giriş ücreti olan, adanın ilk plajlarından Eskibağ Plajı’na diğer pek çok Büyükada plajı gibi faytonla ya da Büyükada İskelesi’nden ücretsiz tekne servisiyle ulaşılıyor. Büyükada’nın en uzun plajı olan plaj 800 metre genişliği ile 400 kişilik kapasiteye sahip. Yörükali ve Prenses Koyu’na göre faytonla daha uzak ancak tekne ile daha kolay ulaşılabilir mesafede.  Plajın üzerindeki tepede kamp ve piknik alanı, kır gazinosu, cafe ve restoranlar bulunuyor. Temiz denizi ve sessiz ortamı ile Büyükada’nın en çok sevilen plajlarından. Giriş ücreti hafta içi 30 TL, cumartesi, pazar ve bayram günleri 40 TL.  0-7 yaş ücretsiz, 7 yaş üzeri için tam ücret alınıyor. 


Adres:
Sakarya Cd. No:5 Büyükada/İstanbul

Telefon: 0532 202 89 12

 

7 – BÜYÜKADA NİZAM PLAJI

Yirmi yıl öncesine kadar kayıkhane olarak kullanılan, sadece ada yerlilerinin bildiği, denize cephesi oldukça dar olan Nizam Plajı Büyükada’da giriş ücreti en ucuz plaj aynı zamanda. Giriş ücreti kişi başı 30 ₺. Bu ücreti ödeyerek yer bulabilirseniz kısıtlı sayıdaki şezlonglardan, bulamazsanız masa ve sandalyalerden faydalanılabiliyorsunuz. Uzun bir iskelesinin olması denize atlayarak girmeyi sevenler için avantaj oluşturuyor. Dışarıdan yiyecek içeçek getirmek yasak. İçeride soft içecek (alkolsüz) satışı mevcut.

Adres: Büyükada-nizam, Kırlangıç sokak No 2/a Büyükada/İstanbul

Telefon: 0545 377 63 62

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

HEYBELİADA PLAJLARI VE GİRİŞ ÜCRETLERİ

1 – ADA BEACH CLUB

Ada Beach Club, Heybeliada’nın eşsiz çam ormanlarıyla çevrili Çam Limanı Koyu’nda bulunuyor. Kabataş, Bostancı, Kadıköy ve Kartal’dan vapur ile Heybeliada’ya geldikten sonra iskelenin yanında bulunan ücretsiz tekneler ile Ada Beach Club’ın bulunduğu Çam Limanı Koyu’na ulaşılıyor. Ada Beach Club’a merkezden yapılacak 5 dakikalık bir fayton yolculuğı ile de ulaşmak mümkün.

Giriş ücretinin kişi başı hafta içi ve cumartesi günleri 50 TL, pazar ve bayram günleri 60 TL olduğu Ada Beach Club’da 0 – 10 yaş arası çocuklar için ücret alınmıyor.  Giriş ücretine şezlong, şemsiye, duş, tuvalet, giyinme kabini ve mini golf dahil.  İskeleden denize girmeyi tercih edenlerin çok seveceği Ada Beach Club’da Yunan Adaları’na ışınlanmış hissi veren tahta masalı bir balık restoranı ve aperatif yiyecekler yiyebileceğiniz bir kafe de bulunuyor.

Adres: Çamlık Mevki, 34973  Heybeliada / İstanbul

Telefon: 0 216 351 17 70

 

2 – HEYBELİADA AQUA GREEN BEACH CLUB

Heybeliada’ da yer alan Aqua Green Beach Club, deniz keyfi dışında eğlenme imkanı da sunuyor. Her yaşa hitap eden bir aquaparkı da bulunan Aqua Green Beach Club adanın en kaliteli plajı olma iddiasını taşıyor. Aqua Green Beach Club’a da Heybeliada iskelesinden gidiş dönüş ücretsiz ulaşım hizmeti bulunuyor.

Giriş ücretinin kişi başı, hafta içi ve cumartesi günleri 50 TL, pazar günleri 60 TL olduğu Ada Beach Club’da 0-7 yaş arası çocuklar ücretsiz olup, 8 yaş ve üzerinden tam giriş ücreti alınıyor. Giriş ücretine diğer beach clublarda olduğu gibi  şezlong, şemsiye, duş, tuvalet ve giyinme kabini dahil.  Aperatif yiyecekler ve balık çeşitlerinin bulunduğu bir restoranı da olan Aqua Green Beach Club‘da şezlonglara yiyecek içecek servisi de yapılıyor.

Adres: Yeni İskele Sokak, 34973, Heybeliada / İstanbul

Telefon: 0 (216) 3511600

 

3 – HEYBELİADA AKVARYUM KOYU

Doğal park içerisinde yer alan, patika bir yoldan inilerek varılan, kayaların arasında gizli saklı bir plaj olan Akvaryum Plajı’na Heybeliada merkezinden Merit Halki Palas yönüne doğru gidildiğinde ulaşılıyor. Zemini kum ve midye kabuğundan oluşan plajdaki salaş restoranın midye tavasının lezzeti pek meşhur. Sahibi İsmail Bey midyeleri denizden kendi topluyor ve aynı gün içinde taze taze tavasını yapıp servis ediyor. Doğal, yalın ve sakin bir ortama sahip plaj tam bir doğaya dönüş etkisi yaratıyor.

 

4 – HEYBELİADA ALMAN KOYU

Uzun ve zahmetli bir yolu aştıktan sonra ulaşacağınız Alman Koyu, Heybeliada’ da denizin keyfini süreceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Taşlık olan koy açık denize baktığı için burası Heybeliada’nın en temiz denizi, koy özelliği taşımasından dolayı oldukça da güvenli. Tur yolu üzerine bulunan Alman Koyu’nda giriş ücreti yok ama şemsiye, şezlong, duş ve WC ücrete tabi.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

BURGAZADA PLAJLARI

İstanbul’a sakin bir adadan bakmak isteyenlerin tercihi olan ve Sait Fait Abasıyanık ile anılan Burgazada, Heybeliada ve Kınalıada arasında bulunuyor. Kızılçam ormanıyla kaplı adadaki ağaçların bir kısmı 2003 yılında çıkan bir yangında kaybedilmiş olsa da,  sakinliği, çam ormanları, güzel sahili ve tarihini yansıtan ahşap evleri ile İstanbul’un en sevilen adalarından biri olarak yerini koruyor. Burgazada yaz aylarında İstanbullulara, diğer adalar gibi,  bir vapur mesafesinde denize girebilme imkanı sunuyor. Bu yazıda Burgazada plajları ve giriş ücretleri listeleniyor.

 

1 – BURGAZADA HALK PLAJI

Burgazada plajları arasında iskeleye ve çarşıya en yakın konumda bulunan Burgazada Halk Plajı’na vapurdan inip sola döndükten sonra 5 dakika yürüyerek ulaşılıyor. Minik bir taşlık kumsalın da bulunduğu plajın geneli platform. Denize merdivenle iniliyor. Giriş ücreti yok. Şezlong kirası kişi başı 30 ₺, şemsiye için ayrıca 20 ₺ daha ödemeniz gerekiyor. Alkolsüz içecek servisi de mevcut. Soft içecekler 7.5 ₺

BURGAZADA HALK PLAJI

 

2- BURGAZADA ÇAMAKYA PLAJI

Burgazada İskelesi’ne en yakın ikinci plaj olan Çamakya Aile Plajı’na vapurdan inip sağa döndükten sonra 10 dakika yürüyerek ulaşılıyor. Ailelerin en çok tercih ettiği bu plajın tamamı çakıllı kumsal, deniz içinde dinlenebileceği yataklar da bulunuyor. Deniz gayet temiz. Giriş ücreti yok ama şezlong başına hafta içi 30 ₺, hafta sonu 40 ₺ talep ediliyor. Buna şezlong, şemsiye, kabin ve duş dahil.

BURGAZADA ÇAMAKYA PLAJI

 

3 – BURGAZADA MADAM MARTHA KOYU

Sahilde eşi ile birlikte yaptığı evde yaz kış oturan Madam Martha, yılın on iki ayı da denize giren, denizden topladığı taşlardan yaptığı takıları küçük çocuklara hediye eden, adadaki herkesin sevdiği ve çiçek teyze diye isimlendirdiği biriymiş.  Ölünce ismi bu koya verilmiş. Madam Martha Plajı Burgazada İskelesi’nden indikten, sağa dönüp devam ettikten 1.5 kilometre sonra ulaşılıyor. Bu yürüyüş yaklaşık 20, 25 dakika sürüyor. Tepeden toprak bir yoldan aşağı iniliyor.Madam Martha Koyu’nun özelliği burasının aynı zamanda bir kamp alanı olması. Koyun üzerindeki toprak alanda hafta sonları onlarca çadır kuruluyor. Oldukça geniş olan taşlık kumsalında şezlong kiralamak mümkün ama kendi havlunuzu serip hiçbir ücret ödemeden deniz keyfi yapabileceğiniz pek çok alan var. Yüksek şezlong ücretlerinden kaçan gençler genelde burayı tercih ediyor. Şezlong kiralamak isterseniz ücreti 25 ₺, şemsiye 10 ₺.

MADAM MARTA KOYU

MADAM MARTA KOYU

 

4 – MİMİ KOY

Madam Marta Koyu ile Çamakya Aile Plajı arasında yer alan Mimi Koy’a Madam Marta Plajı’nda olduğu gibi tepeden bir merdiven yardımı ile iniliyor. Kumsaldan değil iskeleden denize girilen bu koyda yiyecek içeçek servisi olan bir tesis de bulunuyor. Şezlong ücreti kişi başı 30 ₺.

MİMİ KOY

 

5 – DÜŞLER SAHİLİ PLAJI

Mimi Koy’un hemen yanıbaşında yer alan Düşler Sahili Plajı da oldukça izole, dalga almayan ve sakin bir koy. Bu bölgedeki diğer plajlar gibi bu plaj da çakıllı ve tepeden merdivenle iniliyor. Şezlong ücreti kişi başı 25 ₺. Sıcak soğuk içecek servisi mevcut.

DÜŞLER SAHİLİ PLAJI

DÜŞLER SAHİLİ PLAJI

 

6 – BURGAZADA KALPAZANKAYA PLAJI

Burgazada merkezinden faytonla 10 dakikada, yürüyerek yarım saat 40 dakikada ulaşabileceğiniz Kalpazankaya Plajı adanın en güzel bölgesinde yer alıyor. Plaja giriş ücreti yok. Şezlong için 30 TL, şemsiye için ise 20 ₺ ödemeniz gerekiyor. Açık denize bakan koy, bir kayanın himayesinde olduğundan nispeten dalga almıyor. Aynı zamanda iskeleye de sahip plajın taşlık olması denizin de temiz kalmasını sağlıyor. Kalpazankaya’nın tepesinde kır lokantası tadında muhteşem manzaralı balık restoranı Kalpazankaya bulunuyor. Adanın en popüler restoranı olan Kalpazankaya’da mükellef bir sofra kurdurmak pahalı olsa da bir kalamar, bir patates, bir bira ile de güzel bir öğle yemeği keyfi yapılabiliyor. 

 

7 – BURGAZADA SU SPORLARI KULÜBÜ PLAJI

Ada’da yaşayan ailelerin çocuklarının yaz tatili süresince sportif aktivitelerle uğraşmaları için kurulmuş olan Adalar Su Sporları Kulübü (ASSK) olarak bilinen Burgazada Su Sporları Kulübü Plajı sadece üyeler tarafından kullanılabiliyor.

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

KINALI ADA PLAJLARI

 1 – KINALIADA KUMLUK PLAJI

Adı kumluk olmasına rağmen Kınalıada’nın genelinde olduğu gibi taşlık bir sahile sahip olan Kumluk Plajı sığ olduğu için çocuklu aileler tarafından tercih ediliyor. Plaja sadece bay ve bayan karışık olarak girilebiliyor. Kısaca damsız alınmıyor:) Kınalıada İskelesi’nden ücretsiz teknelerle ulaşılabildiği gibi Kumluk Plajı’na yürüyerek de gelinebiliyor. Plaj bünyesindeki kafe restorandan aperatif yiyecek içecek alınabiliyor. Giriş ücretinin hafta içi 25 TL, cumartesi günü 30 ve pazar günü 40 TL olduğu tesiste duş, şezlong, şemsiye, wc, masa-sandalye, soyunma kabini, Kınalıada iskelesinden tekne servisi de bu fiyata dahil ediliyor. 0 – 7 yaş için ücret alınmıyor.

Telefon: 0 (216) 381 53 37

 

2 – AYAZMA KAMOS BEACH CLUB (SUNSET BEACH)

Yaklaşık 100 metre sahili ile Kilyos sahillerinin Adalar’daki alternatifi olan Kamos Beach Club’da denize alternatif olarak deniz suyu ile doldurulmuş yüzme havuzu ve çocuk yüzme havuzu da bulunuyor. Zaman zaman aktivite ve konserlere ev sahipliği yapan plajın denizi biraz taşlık olsa da temizliğiyle dikkat çekiyor. Adanın arka tarafında yer alan Kamos Beach Club’a  yokuş çıkarak yürüyebileceğiniz gibi vapur iskelesinden kalkan ücretsiz tekneler ile de ulaşılabiliyor.Kamos Beach Club’a giriş ücreti kişi başı hafta içi giriş 20TL, hafta sonu ise 30 TL.Tesis içerisinde duş,WC, soyunma kabini ve yiyecek içecek hizmeti veren bir kafe restoran bulunuyor.

Adres: Kınalı Çarşı Cd. No:89, 34977 Kınalıada/İstanbul

Telefon: 0 (216) 3816913

 

3 – KINALIADA TEOS RESTAURANT & BEACH CLUB (BONCUK PLAJI)

Adanın merkezindeki konumu ile ön plana çıkan Teos Beach Club hem restoran hem de plaj olarak hizmet veriyor. İstanbul’u karşınıza alıp denize girmek ve sakin ortamda yemek içmek için iyi bir alternatif oluşturan Teos Beach Club’ı genelde aileler ve çiftler tercih ediyor. İskelesinden ya da çakıl plajından denize girilebilecek tesisin giriş ücreti kişi başı hafta içi giriş 30 TL, hafta sonu ise 50 TL. 10 yaşa kadarki çocuklardan ücret alınmıyor ancak şezlong da verilmiyor. Tahta masaları ile hoş bir ambiyansa sahip Teos Restaurant’ın menüsünde hem serpme kahvaltı (45 TL), hem hamburger, tost gibi aperatifler (20-30TL) hem de meze ve balık çeşitleri bulunuyor.

Adres: Kınalı Çarşı Cd. No:63, 34977 Kınalıada/İstanbul

Telefon: 0 532 6514410

 

4 – KINALIADA ÜLKER RESTORAN & PLAJ

Adanın İskele’ye göre tam ters tarafında bulunan Kınalıada Ülker Restaurant, Teos gibi hem plaj hem restaurant olarak hizmet veriyor.  Ancak buranın avantajı şu, plaj kullanımı için giriş ücreti alınmıyor. Ülker Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz 20 TL ödemeniz gerekiyor. Bu fiyata WC, duş, soyunma kabini kullanımı dahil. Ülker Restaurant’ın menüsünde ızgara çeşitleri, sigara böreği gözleme, patates kızartması aperatif yiyecekler, alkollü alkolsüz içecekler bulunuyor. Ülker Plaj ve Restoran’a iskeleden ya da adanın içinden yürüyerek 30-40 dakikada ulaşılabiliyor. Adanın içinden gidildiğinde mesafe daha kısa ama yokuşlu, sahilden gidildiğinde düzayak ama daha uzun bir yol sizi bekliyor. Ülker Plajı için belirli saatlerde ücretsiz tekne servisi de bulunuyor.

 

5 – KINALIADA İSKELE PLAJI

Kınalıada’daki ücretsiz halk plajı olarak ilk akla gelen İskele Plajı vapur iskelesinin sağında ve solunda yer alıyor. Giriş ücretinin alınmadığı plajda şemsiye ve şezlong kirası için kişi başı 20 TL ödeniyor. Kınalıada’nın genelinde olduğu gibi taşlık bir sahile sahip olan plajdan Kınalıada’ya gidip gelen vapurları izlemek de keyifli oluyor.

 

 

 

 

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler, Plajlar

İstanbul’a Yakın En Güzel Tatil Yerleri

3 Comments

  • Handan dedi ki:

    Ne kadar güzel bir içerik olmuş, teşekkürler. Yeni ve bilgilendirici, çok işime yaradı👏

  • Mehtap dedi ki:

    Aradığım tüm bileğileri tek bir yerde toplamışsınız. Büyük emek var. Daha bakmaya başlamadan üşenmiştim şimdi kaç site gezeceğim kim bilir diye ama Harika iş çıkarmışsınız, tebrikler 👏🏻👏🏻👏🏻😘

  • öykü öykü dedi ki:

    Güncel olarak deniz (deniz salyaları 🙁 ) temiz midir acaba ? Bilginiz var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir