Avrupa Yakasında Doğada Gezilecek En Güzel 7 Yer

1 – GÖKTÜRK GÖLETİ TABİAT PARKI

İstanbul’da şehrin kaosundan doğaya kaçış  noktalarından biri olan Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp ilçesi’nde yer alıyor ve ismini tabiat parkının içerisinde yer alan Göktürk Göleti’nden alıyor. Meşe ve gürgen ağaçlarından oluşan ormanlık alanla çevrelenmiş gölet doğada huzur bulmayı sevenler için piknik, yürüyüş ve bisikletle gezi imkanı sunuyor. 

Göktürk Göleti Tabiat Parkı Nerede? Nasıl Gidilir ? Giriş Ücreti Nedir? tıklayın.

GÖKTÜRK GÖLETİ TABİAT PARKI

 

2 – ATATÜRK ARBORETUMU

Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuş olan Atatürk Arboretumu aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, araştırma kurumlarının yapacakları bilimsel araştırmalara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra doğaseverlerin de ziyaretine açık olan Arboretum, hafta sonları doğanın kollarına bırakmak isteyen İstanbullular için göl kenarında, yeşilin binbir tonunu bir arada görebileceğiniz, muhteşem instagram fotoları çekebileceğiniz, cennetten köşeler sunuyor.

Atatürk Arboretumu nerede? Nasıl Gidilir? Giriş ücreti nedir? vb detaylar için tıklayın.

ATATÜRK ARBORETUMU

 

3 – EMİRGAN KORUSU

Her yıl nisan ayında düzenlenen Lale festivalinin en muhteşem halini gözlemleyebileceğiniz Emirgan Korusu hafta sonu İstanbul’un kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında geliyor. Emirgan Korusu ve Parkı’nda hem rengârenk çiçeklerle, özel motifeler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çektirebilir, hem piknik yapabilir, hem de 3 adet köşkten birinde kahvaltı keyfi ya da diğer öğünlerde yeme içme keyfi yapabilirsiniz.

Emirgan Korusu’na nasıl gidilir? Kahvaltı ücretleri nedir? vb. detaylar için tıklayın.

EMİRGAN KORUSU SARI KÖŞK

 

 

4 – BELGRAD ORMANI, SARIYER

İçerisinde 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuru bulunan Avrupa Yakası’nın en çok bilinen ormanlık alanı Belgrad Ormanı’nda rota dışına çıkıldığında çok güzel dere ve göletlere de rastlamak mümkün. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görsel olarak oldukça etkileyici. Tüm kamuya açık alanlarda olduğu gibi kalabalıktan kaçınmak için mümkün mertebe erken saatlerde gidilmeli. Toprak ananın kollarında güzel bir yürüyüş sonrası kahvaltı pikniği yapmak bence buradaki en güzel alternatif…

BELGRAD ORMANI

 

5 – YILDIZ PARKI

Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Parkı ziyaretçilerine şehir merkezinde, muhteşem bir doğa ve renk cümbüşü sunuyor. Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde yeme içme molası verebileceğiniz gibi, Yıldız Parkı boyunca sıralanmış piknik masalarında ya da ağaçlar altındaki çim alanda piknik imkanı da bulunuyor. Yıldız Parkı’na hem Beşiktaş Ortaköy yolu üzerindeki Çırağan Sarayı’nın karşısından, hem de Balmumcu’dan Ortaköy’e doğru uzanan Palanga Caddesi üzerinden giriş yapılabilir. Yıldız Parkı’na yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ücret alınıyor.

Yıldız Parkı’na ulaşım, giriş ve kahvaltı fiyatları için tıklayın.

YILDIZ PARKI

 

6 – AYVAT BENDİ TABİAT PARKI, KEMERBURGAZ

Belgrad Ormanı’ndaki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı İstanbul Eyüp İlçesi sınırlarındaki Kemerburgaz’da yer alıyor. Adını Ayvat Deresi üzerinde kurulmuş olan tarihi bentten almış olan park, özellikle bu bent etrafında muhteşem görseller, instagramlık fotolar sunuyor.

Ayvat Bendi Tabit Parkı hakkında bilgiler ve giriş ücreti için tıklayın.

AYVAT BENDİ TABİAT PARKI

 

 7 – KİRAZLIBENT TABİAT PARKI VE MESİRE ALANI

Bağcılar Belediyesi bünyesinde hizmet veren Kirazlıbent Tabiat Parkı ve Mesire Alanı Sarıyer İlçesi Belgrad ormanları içerisinde yer alıyor. Belgrad Ormanlarındaki 9 tabiat parkından biri olan Kirazlıbent ismini Osmanlı döneminde Kirazlıdere üzerine inşa edilmiş olan bentten alıyor. Kirazlıbent Tabiat Parkı’ndaki devasa ağaçlar altındaki ince patika yollarda doğa yürüyüşü yapmak, tahta piknik masalarında ailece ya da eş dost bir arada piknik yapmak oldukça keyifli oluyor. Kirazlıbent’te kamp yapma imkanı da bulunuyor.

Kirazlıbent Tabiat Parkı Ulaşım Bilgileri ve Giriş Ücretleri için tıklayın…

KİRAZLIBENT TABİAT PARKI

 

İstanbul’a Yakın En Güzel Tatil Yerleri

İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Gezilecek Doğal Yerler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir