Anadolu Yakası’ndan Yeni Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın, nam-ı diğer 3. Havaalanı’nın Atatürk Havalimanı’na nazaran İstanbul merkezine, özelikle de Anadolu Yakası’na çok daha uzak olması ulaşımın nasıl sağlanacağı konusunda kafalarda soru işareti yaratıyor.

6 Nisan 2019 tarihi itibariyle İstanbul Avrupa Yakası’ndan gerçekleşen tüm tarifeli uçuşların ev sahipliğini yapan yeni havalimanına kendi özel aracınız ile ulaşmak istediğinizde aracınızdaki ya da telefonunuzdaki Google Maps uygulaması ile trafik durumuna göre bir rota belirlemeniz mümkün. Özel aracınız ile yolculuk süresi trafiğin durumuna göre Anadolu Yakası’ndan 1-2 saat aralığında değişiyor.

Peki Yeni Havalimanı’na toplu taşıma ile gitmek istediğimizdeki opsiyonlarımız neler? Asıl soru burada başlıyor.

 

YENİ HAVALİMANI’NA METRO, MARMARAY VEYA METROBÜS İLE NASIL GİDİLİR?

Yeni havalimanı’na ne yazık ki henüz direkt bir metro hattı, metrobüs hattı ya da marmaray hattı bulunmuyor.

 

YENİ HAVALİMANI’NA OTOBÜS İLE NASIL GİDİLİR?

Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na olan Havataş otobüsleri gibi Yeni Havalimanı’na da İstanbul’un belirli noktalarından HAVAİST otobüsleri kalkıyor. Şehirler arası otobüsler konforunda gerçekleşen yolculuk süresi kalkış noktasına ve trafik yoğunluğuna göre 1- 2 saat aralığında değişiyor.

Örneğin Kadıköy sahilden kalkan Havaist’in sabah 6:00 servisine bindiğinizde henüz trafik başlamamış olduğu için yeni havalimanına tam 1 saatte ulaşabiliyorken, 7:00 servisine bindiğinizde işler değişiyor. Yolculuk süresi 2 saate yaklaşıyor.

PEKİ HAVAİST OTOBÜSLERİ ANADOLU YAKASI’NDAN NERELERDEN VE HANGİ SAATLERDE KALKIYOR?

 

ANADOLU YAKASI’NDAN YENİ HAVALİMANI’NA NASIL GİDİLİR?

HAVAİST otobüsleri Anadolu Yakası’nda Kadıköy, Sancaktepe ve Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkıyor.

Kadıköy Sahil’den kalkan HAVAİST Uzunçayır metrobüs, Kozyatağı metro, Göztepe Köprüsü ve Kavacık Köprüsü’nden de yolcu alarak 3. Köprü üzerinden yeni havaalanına ulaşıyor. HAVAİST Kadıköy’den 24 saat boyunca saat başlarında ve buçuklarda kalkıyor.
(Örneğin: 6:00, 6:30)

Sancaktepe’den kalkan HAVAİST ise Yenidoğan üst geçit, Özyeğin Üniversitesi, Kavacık Köprüsü, Madenler ve Tepeüstü duraklarına uğrayarak aynı şekilde yeni havaalanına ulaşıyor. HAVAİST Sancaktepe’den çift saatlerde 35 geçe, tek saatlerde hem 15 geçe hem de 55 geçe kalkıyor. (Örneğin: 6:35, 7:15 ve 7:55)

Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkan HAVAİST ise Pendik İDO İskelesi, Tavşantepe metro, Pendik YHT istasyonlaruna uğradıktan sonra yeni havalimanı yoluna koyuluyor. HAVAİST Sabiha Gökçen’den tek saatlerde 35 geçe, çift saatlerde hem 15 geçe hem de 55 geçe kalkıyor. (Örneğin: 7:35, 8:15 ve 8:55)

 

ANADOLU YAKASI’NDAN YENİ HAVALİMANI’NA OTOBÜS BİLET ÜCRETİ NEDİR? NASIL ÖDENİR?

Yeni havalimanı otobüs bilet ücreti Kadıköy ve Sancaktepe için kişi başı 25 TL, Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkanlar için 30 TL. Ücretler sadece İstanbul kart ile ödeniyor.

 

 

 

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NA UÇUŞTAN KAÇ SAAT ÖNCE VARMAK LAZIM? NORMALDEN ERKEN Mİ GİTMEK GEREKİYOR?

İstanbul Yeni Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra uçağın aprona yanaşma süresinin uzun sürüyor olması yeni havaalanından uçuş yapacaklar için de uçağa ulaşma süresinin normalden uzun olması gibi endişelere yol açıyor. Yakın zamanda İstanbul Yeni Havalimanı’ndan uçuş yapmış biri olarak bu endişenin yersi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Atatürk Havalimanı’na uçuştan ne kadar önce geliyorsanız Yeni Havalimanı’na da o kadar önce gelmeniz yeterli oluyor. Yani iç hat uçuşlarda ortalama 1 saat önce, dış hat uçuşlarda ortalama 2 saat önce havalimanında olmanız yeterli.1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.