İstanbul Havalimanı’na Metro, Marmaray ve Metrobüs ile Nasıl Gidilir?

İstanbul Havalimanı’na İstanbul’un çeşitli noktalarından  Hava.ist servisleriyle ulaşabilirsiniz ama bu yöntem metro ile ulaşıma göre hem daha pahalı hem de daha uzun sürüyor. Bulunduğunuz noktadan aşağıdaki yöntemlerden biri ile M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun ilk durağı olan Gayrettepe’ye ulaştıktan sonra İstanbul Havalimanı’na konforlu bir yolculukla yarım saat içinde ulaşılabiliyor.

ANADOLU YAKASINDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA METROBÜS + METRO İLE ULAŞIM

Anadolu Yakası’nda iseniz trafiğe takılmadan İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma ile ulaşmanın en kestirme yöntemi için bulunduğunuz yere en yakın Metrobüs durağına gitmeniz gerekiyor. Anadolu yakasında bulunduğunuz yer M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattındaki duraklardan birine yakın ise bu metroyu kullanıp Ünalan Durağı’nda inebilir, buradan yürüyerek Uzunçayır metrobüs durağına geçebilirsiniz. Buradan metrobüse binip Zincirlikuyu durağında indikten sonra geriye sadece M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun ilk durağı olan Gayrettepe’ye yürüyerek geçiş yapmak kalıyor.  

 

ANADOLU YAKASINDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA MARMARAY + METRO İLE ULAŞIM

Anadolu Yakası’nda iseniz trafiğe takılmadan İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma ile ulaşmanın diğer bir yöntemi için  M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı metrosunu kullanarak Ayrılık Çeşmesi durağında inmeniz, buradan MARMARAY’a geçiş yaparak Yenikapı İstasyonuna  ulaşmanız. Buradan M2 – Yenikapı-Hacıosman metrosu ile Gayrettepe İstasyonuna kadar gittikten sonra geriye sadece M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun ilk durağı olan Gayrettepe’ye yürüyerek geçiş yapmak kalıyor. 

 

ANADOLU YAKASINDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA TAKSİ/ÜBER + METRO İLE ULAŞIM

Daha konforlu bir seçenek için Anadolu yakasından taksi yada ÜBER ile bulunduğunuz yerden 300 TL – 500 TL aralığında bir ücret ödeyerek M11 Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metrosunun başlangıç noktası olan Gayrettepe durağına gelebilir, buradan trafik kaygısı olmadan konforlu bir metro yolculuğu ile İstanbul Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.  Eğer 2-3 kişi iseniz bu yöntem HAVAİST araçlarını kullanmaktan hem daha kısa sürüyor hem de daha ucuza geliyor.

 

AVRUPA YAKASINDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA METROBÜS + METRO İLE ULAŞIM

Avrupa yakasında iseniz trafiğe takılmadan İstanbul Havalimanına toplu taşıma ile ulaşmanın en kestirme yöntemi için  M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosuna binmeniz gerekiyor. Bu metro hattının ilk durağı olan Gayrettepe Metro istasyonuna ulaşabilmeniz için ise birden fazla yöntem bulunuyor.

 

 

AVRUPA YAKASINDAN METROBÜS + METRO İLE İSTANBUL HAVALİMANINA ULAŞIM

Avrupa yakasında Metrobüs hattı üzerindeki bir noktadan İstanbul havalimanına ulaşmak için öncelikle metrobüsten Zincirlikuyu durağında inmeniz, buradan M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun ilk durağı olan Gayrettepe’ye yürüyerek geçiş yapmanız gerekiyor. 

AVRUPA YAKASINDAN METRO + METRO İLE İSTANBUL HAVALİMANINA ULAŞIM

Avrupa yakasında M2 – Yenikapı-Hacıosman metrosu hattı üzerindeki bir noktadan İstanbul havalimanına ulaşmak için Yenikapı-Hacıosman metrosundan Gayrettepe durağında inmeniz, buradan M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun ilk durağı olan Gayrettepe’ye yürüyerek geçiş yapmanız gerekiyor. 

AVRUPA YAKASINDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA TAKSİ/ÜBER + METRO İLE ULAŞIM

Daha konforlu bir seçenek için Avrupa yakasından Gayrettepe metrosuna kadar taksi yada ÜBER ile bulunduğunuz yerden 90 TL ve üzeri bir ücret ödeyerek M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metrosunun başlangıç noktası olan Gayrettepe durağına gelebilir, buradan trafik kaygısı olmadan konforlu bir yolculukla İstanbul Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.  Eğer 2-3 kişi iseniz bu yöntem HAVAİST araçlarını kullanmaktan hem daha kısa sürüyor hem de daha ucuza geliyor.

 

34 km uzunluğundaki M11 Gayrettepe – İstanbul Havalimanı hattında 2024 yılı  itibariyle 6 istasyon bulunuyor.

Yolculuk 24 dakika sürüyor. Seferler sabah 06:00’dan gece 00:00 a kadar 20 dakikada bir gerçekleşiyor.

 

M11 İSTANBUL HAVALİMANI – GAYRETTEPE METRO DURAKLARI

 – Gayrettepe

– Kağıthane

– Hasdal

– Kemerburgaz

– Göktürk

– İhsaniye

– İstanbul Havalimanı

 

 

M11 GAYRETEPE – İSTANBUL HAVALİMANI METRO ÜCRETİ NEDİR?

M11 metrosu mesafe ve hız anlamında diğer metrolardan üstün olsa da ücret anlamında bir fark bulunmuyor. 2024 yılı itibariyle 22.83 TL tam bilet ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

İSTANBUL HAVALİMANI’NA UÇUŞTAN KAÇ SAAT ÖNCE VARMAK LAZIM? NORMALDEN ERKEN Mİ GİTMEK GEREKİYOR?

İstanbul Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra uçağın aprona yanaşma süresinin uzun sürüyor olması yeni havaalanından uçuş yapacaklar için de uçağa ulaşma süresinin normalden uzun olması gibi endişelere yol açıyor. Yakın zamanda İstanbul Havalimanı’ndan uçuş yapmış biri olarak bu endişenin yersiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sabiha Gökçen Havalimanına uçuştan ne kadar önce geliyorsanız İstanbul Havalimanı’na da o kadar önce gelmeniz yeterli oluyor. Yani iç hat uçuşlarda ortalama 1 saat önce, dış hat uçuşlarda ortalama 2 saat önce havalimanında olmanız yeterli.

 

2 Comments

  • Zeynep dedi ki:

    Merhaba, Yazınızı çok açıklayıcı buldum ancak bir sorum var. Hızlı tren ile 09.40’da Söğütlüçeşmeye geleceğim. metrobüs ile mecidiyeköy’e metro ile kağıthane’ye yeni açılan metro ile IST havalimanı güzergahını izleyeceğim. Söğütlüçeşmeden IST havalimanı kaç saat sürüyor? Yurtdışı uçağım 13.00’da kalkıyor. Sizce yetişme şansım var mı yoksa riske mi atmış olurum?

    • Gezenti Anne dedi ki:

      Uçuştan 2 saat önce havalimanında olmanız gerektiği düşünüldüğünde 1.5 saatte 3 vasıta bana biraz riskli geldi. Aralarında yürüme ve bekleme de var sonuçta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir