İstanbul Havalimanı’na Metro, Marmaray ve Metrobüs ile Nasıl Gidilir?

İstanbul Havaalanı’na HAVAİST servisleri ve İETT otobüsleri ile gitmek mümkün olsa da ama ulaşımdaki en büyük problem olan trafik sorununa her iki yöntem de çözüm sağlayamıyor. Bu noktada herkesin aklına “İstanbul Havalimanı’na metro, marmaray ya da metrobüs ile nasıl ulaşırım?” sorusu geliyor.

İstanbul Havaalanı’na gitmek için nihayet metro hattı açıldı. 34 km uzunluğundaki M11 Kağıthane – İstanbul Havalimanı hattında 2023 yılı başı itibariyle 8 istasyon bulunuyor. Yolculuk 24 dakika sürüyor.

M11 İSTANBUL HAVALİMANI – KAĞITHANE METRO DURAKLARI

– Kağıthane

– Hasdal

– Kemerburgaz

– Göktürk

– İhsaniye

– İstanbul Havalimanı

– Kargo Terminali

ANADOLU YAKASI’NDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA METRO, MARMARAY VEYA METROBÜS İLE ULAŞIM

Anadolu Yakası’nda iseniz trafiğe takılmadan İstanbul Havalimanı’na ulaşmanın en kestirme yöntemi için bulunduğunuz yere en yakın Metrobüs durağına gitmeniz gerekiyor.

Anadolu yakasında bulunduğunuz yer M4 Kadıköy – Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattındaki duraklardan birine yakın ise bu metroyu kullanıp Ünalan Durağı’nda inebilir, buradan yürüyerek Uzunçayır metrobüs durağına geçebilirsiniz.

Buradan metrobüse binip Mecidiyeköy durağında indikten sonra M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu’na geçiş yapmanız gerekiyor. Mecidiyeköy’den iki durak sonraki Kağıthane istasyonunda indikten sonra ise geriye sadece M11 Kağıthane – İstanbul Havalimanı metrosuna geçiş yapmak kalıyor.

AVRUPA YAKASI’NDAN İSTANBUL HAVALİMANI’NA METRO, MARMARAY VEYA METROBÜS İLE ULAŞIM

Avrupa Yakası’nda oturanların trafiğe takılmadan İstanbul Havalimanı’na ulaşmalarının en kestirme yöntemi bulunduğunuz yerden metro ya da metrobüs ile Mecidiyeköy’ durağında inmek, buradan M7 Mecidiyeköy – Mahmutbey Metrosu’na geçiş yapmak oluyor. Mecidiyeköy’den iki durak sonraki Kağıthane istasyonunda indikten sonra geriye sadece M11 Kağıthane – İstanbul Havalimanı metrosuna geçiş yapmak kalıyor.

M11 KAĞITHANE – İSTANBUL HAVALİMANI METRO ÜCRETİ NEDİR?

M11 metrosu mesafe ve hız anlamında diğer metrolardan üstün olsa da ücret anlamında bir fark bulunmuyor. 2023 yılı itibariyle 9.90 tam bilet ücreti ödemeniz gerekiyor.

 

 

 

İSTANBUL HAVALİMANI’NA UÇUŞTAN KAÇ SAAT ÖNCE VARMAK LAZIM? NORMALDEN ERKEN Mİ GİTMEK GEREKİYOR?

İstanbul Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra uçağın aprona yanaşma süresinin uzun sürüyor olması yeni havaalanından uçuş yapacaklar için de uçağa ulaşma süresinin normalden uzun olması gibi endişelere yol açıyor. Yakın zamanda İstanbul Havalimanı’ndan uçuş yapmış biri olarak bu endişenin yersiz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Sabiha Gökçen Havalimanına uçuştan ne kadar önce geliyorsanız İstanbul Havalimanı’na da o kadar önce gelmeniz yeterli oluyor. Yani iç hat uçuşlarda ortalama 1 saat önce, dış hat uçuşlarda ortalama 2 saat önce havalimanında olmanız yeterli.2 Comments

  • Zeynep dedi ki:

    Merhaba, Yazınızı çok açıklayıcı buldum ancak bir sorum var. Hızlı tren ile 09.40’da Söğütlüçeşmeye geleceğim. metrobüs ile mecidiyeköy’e metro ile kağıthane’ye yeni açılan metro ile IST havalimanı güzergahını izleyeceğim. Söğütlüçeşmeden IST havalimanı kaç saat sürüyor? Yurtdışı uçağım 13.00’da kalkıyor. Sizce yetişme şansım var mı yoksa riske mi atmış olurum?

    • Gezenti Anne dedi ki:

      Uçuştan 2 saat önce havalimanında olmanız gerektiği düşünüldüğünde 1.5 saatte 3 vasıta bana biraz riskli geldi. Aralarında yürüme ve bekleme de var sonuçta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir