İngiltere’de İlkokullardaki Eğitim Sistemi, Türk Çocukların İngilizce ile İmtihanı

Gezenti-anne-ingiltere-eğitim-sistemi-e1451940389764

İNGİLTERE’DE EĞİTİM SİSTEMİ

Türkiye’den İngiltere’ye taşınma sebeplerimizden en önemlisinin çocuklarımızın en evrensel dil olan İngilizceyi anavatanında öğrenmelerini sağlamak olduğu için İngiliz eğitim sistemini kısaca özetleyen bir yazı yazmak istedim.

İNGİLTERE’DE İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI

İngiltere’de çocuklar 3 yaşında okula başlıyorlar. Okul derken 1. Sınıfa değil elbette. 3 yaşındaki çocukların gittiği sınıfa nursery, 4 yaşındakiler gittiği sınıfa reception deniyor ve her iki grup da ilkokul bünyesinde  1. sınıf ve daha büyüklerle birlikte aynı formayı giyerek eğitim alıyorlar. 1. Sınıf (İngilizlerin tabiriyle Year 1) 5 yaşında başlıyor ve çocuklar bizde olduğu gibi okuma yazmayı 1. sınıfta öğreniyorlar. Ama 1. sınıfa Türkiye’deki akranlarına göre 1 yaş erken başlamış oluyorlar.

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

ÖZEL OKUL MU? DEVLET OKULU MU? OKUL SEÇİMİ

İngiltere’de de özel okullar var ama büyük çoğunluk çocuğunu devlet okuluna gönderiyor. Bizim çocukluğumuzda olduğu gibi çocuklar evlerine en yakın okula kabul ediliyor, orada eğitim görüyorlar. Ancak İngiliz okulları devlet tarafından titiz bir denetime tabi tutulup 1’den 4’e kadar derecelendiriliyor, devletten bu derece doğrultusunda ödenek alıyorlar. Siz de haklı olarak en iyi derece alan outstanding (1.derece) ya da good (2. derece) bir okula çocuğunuzu göndermek istiyorsunuz. Bunu başarmak için bu okullardan birinin catchment area’sına yani kapsama alanına taşınmanız gerekiyor. Tahmin edebileceğiniz gibi bu bölgelerde kiralık ev bulabilmek zor, bulunan evin kirası da yüksek oluyor. Gerçi Türkiye’de özel okullara verilen paralar düşünüldüğünde kira için verilen fark devede kulak kalıyor.

Çocukları outstanding bir okula yazdırdıktan sonra daha uzakta daha ucuz ya da daha güzel bir eve çıkma şansınız var, bir kere kaydettirdikten sonra bu artık sorgulanmıyor ama okula bu kadar yakın olma, çocukları yürüyerek okula bırakma lüksünden vazgeçmek zor. 🙂

İNGİLTERE’DE OKUL SEÇİMİNDE NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİYOR? BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Okul seçimi yaparken okulun kaç öğrenciye ücretsiz yemek verdiğine de bakmak gerekiyor. Çünkü bu çocukların ve ailelerinin, dolayısıyla da okulun sosyo-kültürel durumu hakkında bilgi veriyor. Diğer bir konu da okuldaki yabancı öğrenci oranı. Yabancı öğrenci oranı az olan okullar daha iyidir gibi düşünseniz de pratikte öyle olmuyor. Çünkü çocuğunuz tamamı İngiliz çocuklardan oluşan bir sınıfta kendini farklı hissedip, mutsuz olabiliyor. Okullara County Council denilen belediyeden başvurabilirsiniz ama hedeflediğiniz okullar ile direkt görüşüp başvuru yapmanız daha da mantıklı oluyor. Çünkü eğer çocuğunuzun girmesini hedeflediğiniz okul yoğun talep gören, kontenjanı dolu bir okul ise belediye sizi reddediyor ve daha düşük dereceli bir okula yönlendiriyor. Ancak okula direkt başvurursanız okul kendi listesinde sizi sıraya alıyor ve müsaitlik oluştuğu anda oturduğunuz evin okula yakınlığına göre önceliklendirilerek okula kabul edilebiliyorsunuz.

PEKİ İNGİLİZCESİ BAŞLANGIÇ SEVİYESİNDE OLAN TÜRK ÇOCUKLARI OKULA NASIL ADAPTE OLUYOR? ÖNCEDEN KURSA GİTMELERİ GEREKİYOR MU?

Hayır gerekmiyor. Yani okullar gerekmediğini söylüyor. Çocuklar diğerleri ile birlikte aynı derslere giriyor, yetersizlik hissedilirse, ara ara özel okuma ve yazma dersleri için ayrı bir sınıfa alınarak destek görüyorlar. Öğretmenler oldukça ilgili. Gün sonunda çocuklarla birlikte bahçeye çıkıyorlar, konuşmak isteyen tüm velilere tek tek bilgi veriyorlar.

İlkokula Türkiye’de başlamış olan çocuklar İngiltere’ye geldiklerinde sınıflarına göre değil yaşlarına denk gelen sınıfa devam ediyorlar. Örneğin Türkiye’de 1. sınıfı bitirmiş 7 yaşında bir çocuk İngiltere’ye geldiğinde, yaşıtları 3. sınıfa geçtiği için 2. sınıftan değil, o da 3. sınıftan devam ediyor.

 

ÇOCUKLAR İNGİLİZCEYİ NE KADAR SÜREDE ÖĞRENİYOR?

Çocuklar elbette başlangıçta konuşulanlardan pek bir şey anlamıyor ama öğretmen bunu biliyor ve ona göre yaklaşıyor. İngiltere ırkçılığın en az olduğu ülkelerden biri olduğu için çocuklar da yabancı çocuklara karşı oldukça insancıl davranıyor. Hatta pek çoğu yeni gelen öğrenciye yardımcı olmak için büyük çaba gösteriyor. Ortalama 6 ay, 1 yıl gibi bir sürenin sonunda çocuk kendini ingilizce olarak rahatlıkla ifade edebilir seviyeye geliyor. Çocuklar 2 yıl sonunda, dil öğrenmeye yatkınlığına da bağlı olarak akıcı bir ingilizceye sahip oluyor.

Eğitim sistemi genel olarak da pek zorlayıcı değil. Yani disiplin var ama müfredat ağır değil. Çocuklar kapasitelerine göre hem dil dersinde hem de matematikte üç dört gruba ayrılıyor. Her grup farklı konular işliyor ve farklı ödevleri oluyor. Başarı durumlarına göre gruplar arasında geçiş yapılıyor. Başarı her daim takdir ediliyor. Başarısızlık ise pek dillendirilmeyip ‘iyi denemeydi’ tarzı sözlerle olumlandırılıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DİĞER SOSYAL AKTİVİTELER NELER?

Aileler sportif ve sanatsal aktivitelere çok önem veriyor. Çocuklar çok büyük oranda yüzme, futbol, jimnastik kurslarına katılıyor, piyano, gitar gibi enstrümanlara yönlendiriliyorlar. Okul bünyesinde dahi dönem dönem yüzme kursları düzenleniyor. Koşu kulüpleri oldukça yaygın. Çocuklar hem okulda ders saati sonrası, hem dışarıdaki kulüplere katılarak koşuyor, spora oldukça yatkın olarak yetişiyorlar. Bizim çocukluğumuzdaki izcilik, yavru kurt gibi oluşumlar burada oldukça yaygın. 5 – 7 yaş arası kız çocukları “rainbows” adı verilen, 8 yaş üstü kız çocukları “brownies” adı verilen “girls guiding” kulüplerine haftada bir, cüzi miktarda bir ücret karşılığında katılıyorlar. 8 yaş üstü çocukların kız erkek beraber katıldıkları kulübe ise “cubs” adı veriliyor. Bahar ve yaz döneminde gezi ve kamp gibi aktivitelerin de oluşu, bu organizasyonları oldukça cazip hale getiriyor.

OKUL MASRAFLARI ÇOK OLUYOR MU?

Hayır. Yok denecek kadar az oluyor. Devlet okulları sizden katkı payı bile almıyor. Okul kitapları ve defterleri dahi okul tarafından karşılanıyor. Okul formaları bizdeki Carrefour ve Migros tarzı Tesco, Asda, Sainsbury tarzı büyük marketlerde oldukça uygun bir fiyata satılıyor. 3. sınıfa kadar okulda verilen öğle yemeği ücretini de devlet karşılıyor. 4. sınıf itibariyle öğle yemeği için günlük 2£ civarında bir meblağ ödemeniz gerekiyor.

İngiliz eğitim sistemi hakkında edindiğim bilgiler ve kısa vadedeki gözlemlerim özetle bu şekilde. Uzun vadede edineceğim tecrübe paylaşımlarımda görüşmek üzere…

 

Gezenti Anne’yi INSTAGRAM’DA takip etmek için tıklayın.

 

Yurtdışında Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları

 

İngilizler Soğuk İnsanlar mı? İngiliz Davranış Biçimleri

 

İngilizlerin Yeme İçme Alışkanlıkları ve Geleneksel İngiliz Mutfağı

15 Comments

 • ercan dedi ki:

  İngiliz eğitim sistemi ile ilgili tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.
  Çok hoşuma gitti. Ne olur yazmaya devam edin 🙂

 • Gezenti Anne dedi ki:

  İlginize ben teşekkür ederim.

 • Yasemin dedi ki:

  Merhabalar biz yaklaşık 1ya da 2 Yil içersinde ingiltereye yerleşmeyi planlıyoruz eşimle iki küçük cocugum var 6.5 yaşında oğlum 4 yaşında kizim var ingiltereye sadece cocuklarimin iyi bir eğitim hayatı olsun diye gitmek istiyoruz esim türkiyede denizci subay bende üç ünv. Bitirmiş ama atanamamis bir ogretmenim. Yanliz ben ve esim gece inanın uyuyamiyiruz sırf çocuklar için gideceğimiz yerde acaba çocuklarımız ırkçılık yasarmi oradaki ilk okullar ve öğretmenleri yeni gelen yabancı öğrenciye yaklaşımları nasil.bazı forumlarda çok acıklı olaylar okuyorum çocuklara sert davranıldığı için ingilizcede bilmediği için bunalıma girdiği çocuğun yazıyordu çok korkuyorum açıkçası ben cocuklarima oraya gitmeden ıngilizce kazandırmaya çalışıcam ancak takdir edersiniz dil yerinde öğrenilir çocuklarım bocalarmi oradaki okulların yaklaşımı nasıldır ve bize onerebileceginiz okullar var midir lütfen yardımcı olursanız siz ve diğer buraya yorum yazan arkadaşlardan ingilterede yaşayan varsa onlarda yardımcı olursa çok sevinirim.buraya kadar okuduğunuz ve sabir gösterdiğiniz için de çok teşekkür ederim hoşçakalın

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Kısaca çocuklara karşı yaklaşımlarının oldukça iyi olduğunu ifade etmek isterim. Bu konuda içiniz rahat olsun. Çocukların sizden daha çabuk alışacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bizde durum bu… Daha detaylı bilgi için [email protected] a mail atabilirsiniz.

  • Şahika Deniz Yalçın dedi ki:

   merhaba , yazınızı okuduğumda çok hecanlandım biz de aynı durumdayız
   Benim çocuklarım da 4 buçuk yaşındalar
   Siz de ihtiyaç duyarsanız deneyimlerimizi paylaşabiliriz
   [email protected]

 • Nil dedi ki:

  Ingiltere de yasayan ve Agustos ayi dogumlu bir cocuk annesi olarak Ingiltere deki egitim sistemini cok kati ve zor buluyorum .
  Ozellikle yaz aylarinda dogan cocuklar Reception class a 5 yasinda degil 4 yasinda baslamak ve devam etmek zorundalar . 4 yasinda bezinden henuz kurtulmus daha dogru durust konusamayan ve duygusal ve mental olarak formal egitime hazir olmayan bir cocuk siniftaki 5 yasa cok yakin diger sinif arkadaslarindan dezavantajli olarak okul hayatinin sonuna kadar onlari yakalamaya calisarak gecirmek zorunda kaliyor. Cogu zaman tek sorun cok kucuk baslamasi oldugu halde ” special needs ” olarak kayitlara geciyor ve daha farkli bir yol izleniyor . Bu cocuklarin cok buyuk bir kismi 16 yasinda okulu birakiyor . Yapilan butun arastirma ve istatistikler yaz ( Temmuz Agustos ) ve ozellikle erkek cocuklarin cok yara aldigi ve dezavanyajli oldugu. Ne yazik ki bu duruma otoriteler gozlerini kapamis durumda ve hicbir esneklik tanimamaktalar . Iskocya da bile bslalam tarihinden 2 ay once dogan cocuklara aile isterse otomatik bir sonraki sene hakki verilirken burada yok ! Kararlar ve uygulamalar yasadiginiz bolge ve okula gore keyfi degerlendiriliyor yani bir okul kabul ederken diger bolge okulu yok olmaz diyor !!! Yani en cocuklariniz kis dogumluysa harika ama yaz dogumlu ve ozellikle de erkek cocuksa tamamen sansa kalmis ama buyuk ihtimal yok …

  Egitim ise giderek daha zorlastiriliyor . Ornegin 6 yasinda bir cocuk 5 , 10 ve 2 carpim tablosunu ogrenmek zorunda (tabii bu yaz dogumlular icin 5 yas oluyor ama ogrenemezse de bu cocuk normal degil zekasinda birsey var uygulamasiyla okula uzmanlar geliyor ve zavalli cocuk oyun saatinde bile ayri tutularak calistiriliyor ).Her hafta 10 farkli sozcuk hecelemek ve 3-4 kitap okumak zorundalar . Tabii sinavlar da var 7 yasinda , 10 yasinda almka zorunda olduklari .Bunlar genel beklentiler ve her okul icin biraz daha az veya cok veya farkli olabilir ama genel olarak boyle .
  Kisaca dinleyen yok ama benim Ingiltere okul sisteminden sikayetim var ! 🙂 Size sevgiler ve selamlar x

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Nil Hanım merhaba,
   Bzi Year 3’den başladık. Türkiye’de ilkokul 1′ i bitirdiler, buraya gelince yaşları itibariyle year 3 ye geçtiler.O nedenle reception döneminde yaşanabilecek zorluklardan çok haberdar değilim. Ancak Türkiye’deki müfredat ile kıyaslandığında biz buradaki müfredatı ağır bulmadık. Her hafta 10 kelime hecelemek ve çarpım tablosu bizde de var ama kitap konusunda bir zorlama yok. Bilemiyorum belki daha küçük bir şehirde yaşadığımızdan da olabilir ama müfredat konusunda zorlanmadık. Daha doğrusu İngilizce bilmiyor oluşları konusunda zorlandık ama öğrenince geçti:)

 • Aslı Seda dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2012 mart doğumlu bir oğlum var
  Geçen yıl anaokuluna gitti bu yıl da anaokuluna gidecek
  Eğer İngiltere’ye gidebilirsen seneye gideceğiz
  Yani oğlum 2018 Eylül’de tam 6 buçuk yaşında olacak yani ilkokul 1. Sınıftan başlar öyle değil mi??? Tşk

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba, İngiltere’de doğduğu aydan ve geldiği ülkedeki okuduğu sınıftan bağımsız olarak okula başlıyor çocuklar. 2012 doğumlu çocuklar 2017 eylülde 1. sınıfa gidecekler. Eğer 2018 Eylül’de gelirseniz oğlunuz year 2’dan yani 2. sınıftan başlar. Bizimkiler de Türkiye’de henüz 1. sınıfı bitirdikleri halde burada 3. sınıftan devam etmişlerdi.

 • Aslı Seda dedi ki:

  Merhabalar
  Benim 2012 mart doğumlu bir oğlum var
  Geçen yıl eylül 2016 da anaokuluna gitti bu yıl da eylül 2017 de anaokuluna gidecek
  Eğer İngiltere’ye gidebilirsek seneye gideceğiz
  Yani oğlum 2018 Eylül’de tam 6 buçuk yaşında olacak yani ilkokul 1. Sınıftan başlar öyle değil mi??? Tşk

  • Gezenti Anne dedi ki:

   Merhaba, İngiltere’de doğduğu aydan ve geldiği ülkedeki okuduğu sınıftan bağımsız olarak okula başlıyor çocuklar. 2012 doğumlu çocuklar 2017 eylülde 1. sınıfa gidecekler. Eğer 2018 Eylül’de gelirseniz oğlunuz year 2’dan yani 2. sınıftan başlar. Bizimkiler de Türkiye’de henüz 1. sınıfı bitirdikleri halde burada 3. sınıftan devam etmişlerdi.

 • Esin dedi ki:

  Merhaba Ozlem Hanim kizim seneye 8. Sinifa gidecek ingiltereye tasinirsak direk 9. a mi baslayacak? Birde orada is bulmadan gelirsek devlet okuluna verme sansimiz var mi siz esinizin isi dolayisi ile oradasiniz cunku bildigim eger boyle imkan yoksa sadece ozele mi veebiliyoruz acaba ? Tskler

 • Esra dedi ki:

  Merhaba sizi uzun bir sure takip ediyorum gercekten cok faydali ve keyifli bir site.
  Bizde sizin gibi esimin castleford da aldigi is teklifiyle istanbuldan ingiltereye tasinmayi dusunuyoruz.Sonucta orda yerlesmis birisi olarak sizin tecrubelerinizden yaralanmak istiyorum.Castleford ve yaklasik 50 mil civari bize yasayabilecegimiz nezih bir lokasyon onerir misiniz? 3 cocugum var burda 2. Sinif 4. Sinif ve lise 2. Siniflarda okuyorlar dediginiz gibi outstanding bir okul tercih etmeye calisacagiz buyuk oglumuzuda universite egitimi yakin oldugu icin ozel bir koleje vermeyi dusunuyoruz.Bunun da tavsiyesini alirsak cok sevinirim. bahceli ev ve kirsal olabilir sehir merkezi gibi bir takintim yok.Her outstanding okul tercih edilebilir mi onuda tercih ederken ozellikle hangi kriterlerine bakmaliyim.Vaktinizi ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir