Oslo’da Gezilecek En Güzel 10 Yer

Ilık bir sonbahar sabahı çocuklarımız ile birlikte Londra’dan Oslo’ya uçuyor, benim 43.  çocukların 12.ülkesi Norveç’in başkentini keşfe başlıyoruz. Rygee Havaalanı’ndan şehir merkezine 45 dakikalık bir tren yolculuğu ile ulaşıyoruz. Tren ücreti kişi başı 160 Kron, çocuklar ücretsiz. Tren istasyonundan çıkar çıkmaz bizi şehrin en ünlü caddesi Karl Johans Gate karşılıyor. İlk günümüzde Akershus Şatosu’nu, Aker Köprüsü’nü ve Nobel Barış Merkezi’ni keşfediyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-04

Oslo ile ilgili ilk intibamız, büyük şehir karmaşasının burada olmayışı. Dingin ve huzurlu hali bizi çabucak sarıp sarmalıyor, kurumuş dallar ve sarı yapraklarla bezenmiş sokaklarında hüşu içerisinde ilerliyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-16

1 – AKERSHUS ŞATOSU

İlk hedefimiz Oslo blog yazımın ilk sırasındaki Akershus Şatosu. Şato Oslo’nun merkezini deniz tarafından boylu boyunca sarmalamış Akershus Kalesi’nin içerisinde. Kalenin iç kısmı da, manzarası da oldukça etkileyici. Surlar boyunca ilerliyor, Oslo marina bölgesine ulaşıyoruz.

oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-21

Hava İngiltere’den bile serin mi ne? Tavsiye üzerine Oslo’nun Starbucks’ı Kaffeberinniert’te kahve ve sıcak çikolata molası veriyoruz. Kahve ve sıcak çikolata 40’ar Kron. Kronu 3’e bölerek TL karşılığını hesaplıyoruz.

2 – AKER BRYGGE

Marina boyunca yürüyüp, Nobel Barış Merkezi’ni geçtikten sonra bizi Oslo’nun en hareketli ve popüler bölümlerinden biri olan Aker Brygge karşılıyor. Şehrin modern yüzü olan bu bölgede, kıyı boyunca sıralanmış onlarca kafe ve restoran bana davetkar bakışlar fırlatıyor.?

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-10

Oysa biz Aker Brygge ile vedalaşıp rotamızı şehrin içine doğru çeviriyor, methini çokça duyduğum balıkçı Fiskiert ile buluşuyoruz. Fiskiert’in meşhur balık çorbasının görseli damağımda bıraktığı izi anlatmaya yetmiyor, Fiskeriet hakkında düzülen methiyeleri hakediyor, bu lezzette bir balık çorbası içmeniz için muhtemelen Oslo’ya gelmeniz gerekiyor. Aslında balık satışı yapılan bir dükkan olan Fiskeriet’te muhteşem lezzetleri tadabilmemiz için neyseki üç beş masa koymuşlar, soğuk Oslo gecelerinde içimizi ısıtmışlar. (Balık çorbası: 160 Kron)

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-11

Çocuklar Fiskeriet’i restorana benzetemeyip  ‘Bu akşam gideceğimiz restoran bu mu?’ diye dudak bükünce bu kez rotamızı boyama kitabı ve pastel boya veren cinsten bir restorana TGI Fridays’e çeviriyoruz. Oslo’da daha ilk günden 5 şubesini gördüğümüz TGI Fridays’in menşeini bilmesek meşhur bir Norveç zinciri sanacağız.? Ünlü Norveç burgerini! ve soslu tavuk kanatlarını itinayla silip süpürüyor, çevreye verdiğimiz geçici rahatsızlıktan ötürü özür dileyip TGI ile vedalaşıyoruz. (Hamburger 190, bira 70 Kron) 

Karl Johans Gate’i (Norveççede gate kapı değil cadde demekmiş bu arada) boylu boyunca son kez geçip otelimize dönüyoruz. Konakladığımız Vandrerhjem Central çok merkezi lokasyonu, küçük ama işlevsel gıcır gıcır oda ve banyosu, minimal ama kaliteli kahvaltısı ile şimdiye dek kaldığım pek çok otelden daha güzel. 4 kişi gecelik 100 Euro’ya denk gelen kahvaltı dahil fiyatı ile Oslo gibi pahalı bir şehir için gözüm kapalı tavsiye edebileceğim bir yer.

Oslo gezimizin ikinci gününde Vigeland Heykel Parkı, Oslo Şehir Müzesi, Opera Binası ve Grünarlokka Bölgesi’ni keşfediyoruz.

3 – VIGELAND HEYKEL PARKI

Ertesi sabah yine düşüyoruz yollara. İlk hedefimiz Frogner Park ve içerisindeki Vigeland Heykel Parkı. Karl Johans Caddesi’nden yukarı doğru çıkıyor Kraliyet Sarayı’nın bahçesinde yaprak yağdırma molası veriyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-01

Bir o kadar daha yürüyüp Vigeland’a ulaşıyoruz. Yine muhteşem bir görselle karşı karşıyayız. Ünlü heykeltraş Gustav Vigeland’ın insan figürlerinden oluşturduğu bronz ve granitten 212 adet heykelin bulunduğu park, dünyanın en büyük heykel parkı ünvanını sahip. Bizimkiler çıplak heykelleri görünce mest oluyor, onun memesi, bunun pipisi deyip 212 heykelin rahat bir 50 tanesine tırmanıyorlar.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-13

4 – OSLO ŞEHİR MÜZESİ

Çocukları rica minnet heykellerden ayırıp parkın diğer bir köşesindeki Oslo Şehir Müzesi’ne ulaşıyor, Oslo tarihinin tozlu sayfalarında kayboluyoruz. Giriş ücretsiz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-02

Çıkışta Frogner Park’ın hemen yamacındaki Kirkevien Caddesi üzerindeki diğer meşhur bir balık restoranı Lofostua’ya uğruyoruz. Sadece mevsimine göre balık sunan Lofostua’da rezervasyonlar yılbaşına kadar doluymuş. Bu adam doğru mu söylüyor yoksa canı çocuklu aile ile uğraşmak mı istemiyor? Neyse ne. Fish&chips in memleketinden gelen insanlarız, bize balık mı yok.?

5 – OPERA BİNASI

Tramvay’a atlıyor, Oslo Gezilecek Görülecek Yerler listesinin önemli kalemlerinden Grünerlokka’ya doğru uzanıyoruz. Yolumuzun üzerinde Oslo’nun ilgi çekici noktalarından biri olan Opera Binası’nı görünce ani bir kararla tramvaydan inip buzdağından esinlenerek tasarlanan operanın beyaz duvarlarına tırmanmaya başlıyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-03

Tepeye ulaştığımızda bizi güzel bir Oslo manzarası bekliyor. Opera’nın içindeki kafede sıcak bir çay molası veriyor ki hava 8 derecelerde olduğu için bu çay molaları ilaç gibi geliyor, Grünerlokka’ya doğru tekrar tramvaya biniyoruz.

6 – GRÜNERLOKKA

Grünerlokka parkları, restoranları, kafeleri ve butikleriyle şenlikli bir semt. Hem kozmopolit hem de bohem bir tarza sahip. Restoranlar ve barların her biri şahsına münhasır, hepsinde birşeyler yiyip içip havasını soluyasım var. Da iki çocukla ne kadar mobil olunabilir ki?

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-05

MUCHO MAS RESTAURANT

‘Anne yoruldum’, ‘Anne acıktım’ mızırtıları başlayınca methini duyup gözümüze kestirdiğimiz Mucho Mas’ta konuşlanıyoruz. Burası yedi sekiz masalı, sevimli mi sevimli bir Meksika restoranı. Yurt dışına gittiğimizde sadece lokal restoranları değil farklı ülke mutfaklarını da denemeyi seviyoruz. Bunun iki sebebi var. Birincisi: Değişikliği seviyoruz. İkincisi: Farklı mutfakları turistler pek tercih etmediği için yerel halk ile iç içe olabiliyoruz. Mucho Mas’ta Meksika mutfağının cannolisi enciladas ve nachos sipariş ediyor, karnımızı keyifle doyuruyoruz. (Nachos 130, Enciladas 190 Kron)

IMG_20151029_213952_resize_20151105_110403

Akerselva Nehri hattı boyunca yürüyerek merkeze ve otelimize geri dönüyor, sıcacık odamızdaki beyaz pufidik yorganlarımıza gömülüyoruz.

3. günümüzde  Botanik Bahçe, Norsk Halk Müzesi, Viking Müzesi, ve Oslo Katedrali’ni keşfediyoruz.

7 – BOTANİK BAHÇE

Güne yine park bahçe görerek başlayalım diyor, ilk olarak şehrin doğusundaki botanik bahçeleri ziyaret ediyoruz. Bu bölgedeki insan kitlesi oldukça farklı. Renkler esmere çalmaya başlıyor. Hintli, Pakistanlı, Türk, Zenci, hem insanların hem restoranların hem binaların silüeti değişiyor. Pek de keyifli olmayan bu yürüyüş sonrası Oslo Gezilecek Görülecek Yerler listemizdeki botanik bahçeye ulaşıyor ama burada kurumuş dallar ve sarı yapraklar dışında çok botanik bir ortam göremiyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-06

E gidelim o zaman. Şimdiki hedefimiz Norsk Halk Müzesi. Norsk Halk Müzesi haritaya göre tam ters köşede. Bu kez otobüsle seyahat ediyor, dağ bayır moduna geçiyor, belli ki şehrin biraz dışına çıkıyoruz.

8 – NORSK FOLKEMUSEUM (NORSK HALK MÜZESİ)

Norsk Folkemuseum Norveç’in farklı dönemlerine ait tarihi evlerin ve kiliselerin sergilendiği oldukça geniş alana sahip bir açık hava müzesi. Buradaki en eski ve en ilgi çekici yapı 1200’lü yıllara ait Gol Stave Kilisesi.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-26

Giriş ücreti kişi başı 120 Kron. Müzeyi keyifle geziyor,  özellikle yakın tarihe ait kısımlarda çocukluğumuz ile benzerlikler görünce tarihin sayfalarında yer almaya başladık bile diye hüzünleniyoruz. Müzenin kafesi de  oldukça sevimli. Bit tabi sıcak çayımızı yudumluyoruz.

IMG_20151031_055205_resize_20151105_110403

9 – VIKING MÜZESİ

Oslo Gezilecek Görülecek Yerler listemizin 9.su Viking Müzesi Norsk Folkemuseum’a 5 dakikalık yürüme mesafesinde. Giriş ücretinin kişi başı 80 Kron olduğu müzede Oslo fiyordu üzerinde yapılan kazılarda bulunan iki adet Viking Gemisi ve döneme ait Viking eşyaları sergileniyor. Etkileyici mi? Bence değil.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-09

Otobüsle bir kaç durak daha gidip merkeze bu kez ferry ile dönelim diyoruz ama deniz ulaşımı o noktada sadece yaz döneminde varmış. Biz de deniz kokusunun içimize çekip, dalga seslerini dinlemekle yetiniyor, 30 no’lu otobüsümüz ile merkeze ulaşıyoruz.

10 – OSLO KATEDRALİ

Listemizinson sırasında Oslo Katedrali var. Cuma akşamı katedralin içi ayin dolayısıyla gezip görmeye kapalı. Sadece ayini izleyip sessizce oturursak sorun yok. Biz de usulca girip kendimizi müziğin ve ambiansın büyüsüne kaptırıyoruz.

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-07

Akşam yemeği zamanı. Trip Advisor yorumlarından gözüme kestirdiğimiz restoranlardan BACCHUS Katedral’in hemen yamacında. E hadi ne duruyoruz?

Tarihi bir binada sadece 3’er seçenekli başlangıç ve ana yemekli akşam yemeği menüsü ile Bacchus harikalar yaratıyor. Ekşi mayalı sıcacık ekmeklerine tereyağ sürmelere, kuzu füme etli kremalı karnıbahar çorbasına ekmekleri banmalara, lokum gibi anrikotu yemelere doyamıyoruz. (Çorba 130, Antrikot 230 Kron)

Oslo-gezilecek-yerler-gezenti-anne-15

Artık veda zamanı. Otelden sırt çantalarımızı alıp Rygee Havaalanı’na gitmek üzere istasyondan tekrar trene biniyor, servisle havaalanına ulaşıyoruz. Ryan Air ile İngiltere’ye, yuvamıza dönüyoruz.

 

Gezenti Anne’yi İnstagram’da takip etmek için tıklayın.

 

Kopenhag’da Gezilecek En Güzel 14 Yer | Gezenti Anne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir