Yurt Dışı Geziler için Uçak Bileti ve Otel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Gezenti-anne-02

Bana sıkça gelen soruların biri de gezilerime kimin sponsor olduğu konusu oluyor. Gezilerime kimse sponsor olmuyor. Bütün harcamaları kendi cebimden yapıyorum. Sırt çantamı sırtıma alıp otostop filan çekmiyorum. Bavulumla geziyorum, hostelda değil otelde kalıyorum. Kocam mı zengin? Gömü mü buldum? Bunu nasıl başarıyorum?

Bir bankada bordro mahkumu olarak çalışırken eşim ve çocuklarımla birlikte 15 yılda 45 ülke 157 şehir gezmenin sırrını şimdi açıklıyorum.

1 – Gezilerin Önceden Planlanması

Sene boyunca yapacağım gezileri önceden planlıyor, uçak biletlerini önceden satın alıyoruz. Uçak biletlerinde en uygun fiyat genellikle ilk satışa sunulduğu günlerde oluyor. Aynı şekilde gideceğim şehirdeki otel rezervasyonlarını da erkenden yapıyor, fiyat performansı başarılı oteller başkaları tarafından rezerve edilip, yerler dolmadan ben odamı ayırtıyorum.

2 – Seyahat Edilecek Şehir Seçimi 

Keşfedeceğimiz şehirleri ve gideceğim zamanı belirleyip belirli bir şehir ve zaman için uçak bileti araştırmak yerine, uygun fiyatlı uçak biletleri olan şehirler arasında keşfetmek istediğimiz şehir var mı diye bakıyoruz. Uçak biletini izin dönemimize göre değil, izin dönemimizi uçak biletine göre ayarlıyoruz. Bu gözle baktığımızda çok çok uygun fiyatlara çok güzel seyahat seçenekleri oluşturabiliyoruz.

Gezenti-anne-01

3 – Havayolu Şirketi Seçimi

Belirli bir havayolu şirketinden uçak bileti bakmak yerine www.skyscanner.net gibi pek çok havayolu şirketinin uçuş seçeneklerini bir arada gösteren uçak bileti sitelerini kullanıyor, bu şekilde hem havayolu şirketlerinin web sitelerini tek tek dolaşma derdinden kurtulmuş oluyoruz, hem de aklıma gelmeyen bir şirketi ıskalama şansını ekarte ediyoruz.

4 – Otel seçimi 

Otel rezervasyonlarımı genelde Booking.com üzerinden yapıyoruz. Kahvaltı dahil otelleri tercih ediyoruz. Herkesin önceliği farklı olduğu için otel puanı kadar yorumları da önemsiyoruz. Otelin şehir merkezinde olmasına dikkat ediyoruz. Bu şekilde hem ulaşım masraflarından hem de ulaşımda kaybedilecek zamandan kurtulmuş oluyoruz. Şehir merkezinde mantıklı fiyatlarda bir otel bulamazsak, metro hattı olan şehirlerde metroya yakın ve tek metro ile merkeze ulaşılabilecek otelleri tercih ediyoruz. Otel seçeneklerimin çok olması için ilk maddede de belirttiğim gibi rezervasyonlarımı erken yapmaya gayret ediyoruz.

Gezenti-anne-03

5 – Çocuklarla Konaklama

Çoğu otelde maksimum tek çocuk için ek yatak olduğu için yada aile odası seçeneği çok kısıtlı olduğu için çocuklarla gerçekleştirdiğimiz yurt dışı seyahatlerinde apart otelleri tercih ediyoruz. Genellikle bir oda bir salon, odada yatak salonda çekyat formatındaki apart oteller hem genişliği sebebiyle çocuklarla konaklamada konforlu oluyor, hem de ücret olarak otellerden daha uygun oluyor.

Çocuklu konaklamalar için kullandığımız diğer bir seçenek de ev kiralamak. Özellikle 3 gün ve üzeri konaklamalarda Airbnb.com üzerinden evi kiralıyor, apart otel seçeneğinde olduğu gibi çocuklu tatile daha uygun ve daha ekonomik bir konaklama deneyimi yaşıyoruz.

Ayrıca yeri gelmişken çocuklu ailelere minik bir tavsiyemiz olacak. Tüm yurt dışı seyahatleriniz öncesinde mutlaka seyahat sağlık sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Günümüzde online olarak da çok kolay alınabilen yurtdışı seyahat sigortası sayesinde olası sağlık sorunlarına karşı önceden önleminizi almış olursunuz ve seyahatiniz boyunca içiniz çok rahat eder.

6 – Seyahat Sırasında Yeme İçme

Yurt dışına çıktığımızda yanımızda konserve filan götürmüyoruz. Türk restoranına falan gitmiyoruz. Çünkü bize göre gezimizin en can alıcı kısmı yerel lezzetleri lokal restoranlarda deneyimleyebilmek. Bu sebeptendir ki bir şehirde gezilecek yerlerden önce yemek yiyeceğimiz mekanları Tripadvisor.com’dan ve de bloglardan araştırıyoruz. Fiyat performans oranlarına dikkat ediyoruz. Hatta çalışkan bir modda isek gezi rotaları ile yeme içme rotalarını kombine ediyoruz. Çocukların yeme içme konusu ise bizim için kesinlikle dert değil. Günlük hayatta yeterince sağlıklı beslendikleri için seyahat sırasında ne yediklerine pek takılmıyoruz. Restoranlarda siparişlerimize anne baba olarak  biz karar veriyor, menüden gözümüze kestirdiklerimizin genelde ortaya söylüyor, resimlerini çektikten sonra hep birlikte dalıyoruz:)

Gezenti-anne-04

Hiç belli olmuyor belki! ama biz gezmeyi, gezdiğimiz yerlerde yemeyi içmeyi çok seviyoruz. Uçak, otel ve restoran seçimi konusundaki taktiklerimizin sizin de işinize yaramasını, daha da çok gezmenizi sağlamasını tüm kalbimizle diliyoruz:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir